رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January

صریر: حال این روزهای شهر تبریز به واسطه حضور امام جمعه مردمی، متواضع و محبوبش خوب است، اما حضرت استاد ما به این آدابی که شما بدان پایبند هستید، عادت نداریم، ما را بیش از این شرمنده خود مکن.

به گزارش صریر، از همان روز نخستی که حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی منصوب شد، حرف و حدیث‌ها پیرامون امام جمعه جدید تبریز آغاز شد.

کاری به حرف‌های مثبت و منفی عده‌ای ندارم، اما آنچه که امروز در تبریز مردم شاهد آن هستند؛ حضور عالمی عامل به معنای واقعی کلمه است، فردی که بی‌واسطه، بی‌پرده، بی پیرایه و بدون تشریفات معمول حرفش را می زند و اتفاقا خریدار هم دارد.

روزی با حضور سرزده میان طلاب و دانشجویان و همسفره شدن با آن‌ها، روزی دیگر با تماس تلفنی با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و روزی دیگر با عیادت از بیمارانی چون دهقان فداکار، همه را شگفت‌زده می‌کند، آخر ما تبریزی‌ها پیش از این چنین آداب و اصولی را کمتر دیده‌ایم!

شنیده‌ام امام جمعه از صبح خروس‌خوان در دفترش حضور می‌یابد و تا آخر شب برای خود برنامه دارد، با این حال از مطالعه هم غافل نیست، حضرت آقا به حال خود رحم نمی‌کنی لااقل به اطرافیانت بنگر، که از نفس افتاده‌اند …!

امروز که امام جمعه شهرم با تلفن همراهش با بنده تماس گرفت و جویای حالم شد؛ دیگر یقین پیدا کردم که او همان پدر معنوی ماست، این‌که به واسطه عدم حضورم در برخی محافل خبری جویای حالم است؛ تعجب‌آور بود، آخر پیش از این سال‌ها قبل، به دلایلی ماه‌ها از وادی خبر دور بودم، اما دریغ از یک احوالپرسی از سوی حضرات معظم …!

امام جمعه تبریز همچون علمای سلف و بزرگان فقه و فقاهت تاریخ آذربایجان، نشان داده؛ بیش از آنکه حرف بزند، عمل می کند، چنان که ابتدا خود عامل به گفته‌هایش است، سپس دیگران را به سوی ارزش‌های الهی دعوت می کند. هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم که خود مانع به کار بردن عنوان «آیت الله» شد و گفت؛ بنده طلبه‌ای ساده‌ای هستم که اگر لایق باشم؛ همان حجت الاسلام هستم.

حال این روزهای شهر تبریز به واسطه حضور امام جمعه مردمی، متواضع و محبوبش خوب است، اما حضرت استاد ما به این آداب و اصولی که شما بدان پایبند هستید، عادت نداریم، ما را بیش از این شرمنده خود مکن.

رفیقی تعریف می کرد؛ در محفلی صمیمی گفته ای «این شهر دو امام جمعه شهید داده که هر دو سید بوده‌اند، این بار نوبت من است» آخر ما تازه به بودنت عادت کرده‌ایم و مست وجود خالصانه‌ات هستیم.

مرتضی شفیعی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها