رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February
نقدی بر دریافت عواض خروج از کشور؛

کجا رو باید امضا کنم؟!

صریر: به دنبال اعلام دولت برای دریافت عوارض چندبرابری خروج از کشور، خواندن این یادداشت خالی از لطف نخواهد بود.

به گزارش صریر، محمدرضا محقق, نویسنده، منتقد و روزنامه‌نگار برجسته کشور به دنبال اعلام دولت برای دریافت عوارض چندبرابری خروج از کشور، یادداشتی به تحریریه صریر ارسال کرد که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.

 

آقای دکتر نوبخت، سخنگوی محترم دولت جمهوری اسلامی ایران

جنابعالی اخیراً در یک برنامه‌ی تلویزیونی حاضر شده‌اید و مجری برنامه خطاب به شما گفته: «عوارض خروج از کشور یهو شده ٢٢٠ هزار تومان. چیه قضیه‌اش؟ مردم سفر نرن، برن، چی کار کنن؟ دارندگی و برازندگی؟»

شما در پاسخ فرموده‌اید: «دیگه بالاخره… برازندگی هست و با توجه به این که التفات دارید که ما الان زمینه‌ی بزرگی برای گردشگری در داخل کشورمون داریم، همه گله می‌کنند که چرا به اینها رسیدگی نمی‌شه. چه موزه‌هامون، چه آثار باستانی‌مون. همیشه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انتظار داره ما برای جذب گردشگر فرصت‌هایی ایجاد کنیم. خب حالا کسانی که گردش می‌روند در کشورهای خارجی یه مقدار به زمینه‌ی گردشگری کشور خوداشون هم می‌تونن کمک کنن. از این جهت ما بسیار سپاسگزاریم و این رو یه نوع مشارکت عمومی در زیرساخت‌های گردشگری کشورمون تلقی می‌کنیم. به همین جهت در بودجه‌ی امسال برای بحث گردشگری منابع ویژه‌ای دیده شد که از همین ارقام… بالاخره دنیا هم همین کار رو می‌کنه دیگه… شما بعضی از همین کشورهای همسایه اظهار می‌کردند… حالا من نام کشور رو نمی‌برم چون همین گردشگرها هم غالبا به اونجا می‌رن… رئیس‌جمهورش به رئیس‌جمهور ما می‌گفت این همه جاده و نه تنها هتل‌ها، این همه آثار توسعه که هست، ما از دولت یک ریال هم پول نمی‌دهیم، همه را بخش خصوصی انجام می‌دهد. به‌هر صورت همه باید مشارکت داشته باشیم، اگه بخواهیم همان‌طور که به کشورهای دیگه می‌رن به کشور خودمون هم بپردازیم و زیرساخت‌های گردشگری را فراهم کنیم می‌توانیم از این طریق این مشارکت رو هم ایجاد کنیم.»

پیرو فرمایشات شما که عیناً و کلمه به کلمه از روی فیلم پیاده کرده‌ام چند نکته را لازم می‌دانم خدمت‌تان عرض کنم:

یک: لطفاً تمرین کنید از ترکیب «خوداشون» استفاده نفرمایید. ناسلامتی به‌عنوان سخنگوی دولت مملکتی انتخاب شده‌اید که صاحب قرن‌ها تاریخ نثر و نظم و مدعی میراث سعدی و فردوسی و حافظ است. «کشور خوداشون» اساساً معنایی ندارد و ترکیب بسیار زشت و مبتذلی است.

دو: شما با مجری برنامه هم‌عقیده‌اید که «دارندگی و برازندگی»؟ یعنی اعتقادتان این است که هر کس به خارج از کشور سفر می‌کند «دارنده» است و ثروتمند؟ از آن کشور که «این گردش‌گرها غالباً به اون‌جا می‌رن» اسم نبرده‌اید و منظورتان ترکیه است. شما اطلاع دارید هزینه‌ی یک هفته اقامت در استانبول یا آنتالیا یا دیگر شهرهای ترکیه چه‌قدر است؟ و آن‌وقت اطلاع دارید که اگر بخواهید با همان کیفیت یک هفته به شیراز یا اصفهان سفر کنید باید چه‌قدر هزینه کنید؟ اطلاع دارید یا ندارید؟ اگر اطلاع دارید و می‌گویید کسی که به ترکیه سفر می‌کند ثروتمند است پس علناً دارید دروغ می‌گویید. اگر اطلاع ندارید پس علاوه بر این‌که بلد نیستید فارسی را درست حرف بزنید از ساده‌ترین محاسبات اقتصادی مملکت هم بی‌خبرید و شده‌اید سخنگوی دولت.

سه: سازمان میراث فرهنگی از شما انتظار دارد زمینه برای گردشگری فراهم کنید؟ یعنی اگر این سازمان که زیرمجموعه‌ی دولت است از شما که خود دولتید این انتظار را نداشته باشد اساساً خودتان فکر می‌کنید لزومی ندارد برای رونق توریسم فعالیتی بکنید؟ هر دولتی وظیفه دارد صنعت توریسم را فعال کند، هم برای رونق اقتصادی کشور و هم برای سلامت ذهنی شهروندانش. چه توریسم داخلی و چه خارجی. تفاوتی ندارد. اما این‌که چون صنعت توریسم داخلی عقب‌مانده، کثیف و ورشکسته است از مردمی که به خارج سفر می‌کنند جریمه بگیرید، نشانه‌ی عقب‌ماندگی و انحطاط تفکری است که در پس این ایده قرار دارد. این همان تفکری است که چهل سال است اجازه نمی‌دهد فیلم خارجی در سینماهای کشور نمایش داده شود تا به رونق سینمای داخلی کمک کند و نتیجه‌اش این شده که مردم توی خانه‌شان فیلم و سریال آمریکایی می‌ّبینند و سینمای داخلی هم دائم تا مرز ورشکستگی پیش می‌رود و بعد با ساختن چند فیلمفارسی چندش‌آور جان دوباره‌ای می‌گیرد. این همان تفکری است که اجازه نمی‌دهد نماینده‌ی صنایع جهانی تولید لباس یا وسایل خانگی در ایران نمایندگی داشته باشد تا جنس بنجل داخلی روی اعصاب مردم راه برود.

چهار: رئیس‌جمهور ترکیه به رئیس‌جمهور ما گفته دولت ترکیه یک «ریال» هم بابت رونق توریسم نمی‌پردازد؟ بسیارخب، رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه گفته جیب مردمی را که دارند می‌آیند از رونق توریسم در کشور ما استقبال کنند خالی کنید تا توریسم در کشور «خوداتون» رونق بگیرد؟

پنج: از نظر شما که به‌عنوان سخن‌گوی دولت انتخاب شده‌اید، معنای «بخش خصوصی» جیب مسافری است که دارد همراه خانواده‌اش به یکی از کشورهای همسایه می‌رود تا بتواند چند روز فراغت و آسایش داشته باشد؟ یک خانواده‌ی چهارنفره که دارد پنج روز می‌رود استانبول باید یک میلیون تومان عوارض خروج بدهد تا به‌عنوان «بخش خصوصی» مشارکت کند در ساخته شدن هتل‌ها یا ترمیم آثار باستانی کشورش؟!

شش: صادقانه می‌گویید که این عوارض به طور مستقیم برای رونق توریسم در ایران هزینه می‌شود؟ یعنی همه‌ی آن قبض‌هایی که ما به‌عنوان عوارض خروج تحویل باجه‌ی نیروی انتظامی می‌دهیم بدون کم و کاست می‌رسد به دست سازمان میراث فرهنگی و هزینه می‌شود برای ساختن هتل و ترمیم آثار باستانی؟

هفت: فرموده‌اید: «ما بسیار سپاسگزاریم و این رو یه نوع مشارکت عمومی در زیرساخت‌های گردشگری کشورمون تلقی می‌کنیم» دارید به زور از مردم پول می‌گیرید، آن وقت تشکر می‌کنید و می‌گویید این را «مشارکت عمومی» تلقی می‌کنید؟ حواس‌تان نیست چه می‌گویید یا شوخی‌تان گرفته؟ آقای دکتر، اگر کسی این پول را ندهد نمی‌گذارند از کشور خارج شود، ملتفتید؟

هشت: ‌شما به‌عوان سخن‌گوی دولت به این جمع‌بندی رسیده‌اید که تنها مانع رونق توریسم در کشور ما کمبود پول است؟ فقط موقع پول گرفتن از مردم حرف رئیس‌جمهور آن کشوری که نمی‌خواهید اسمش را ببرید برای‌تان ملاک است؟‌ واقعاً اطلاع ندارید چه چیزهای دیگری در کشور ایشان باعث رونق توریسم شده که شما هرگز نمی‌توانید در این‌جا مهیایش کنید؟

نه: اگر بنده به‌عنوان یکی از شهروندان این کشور نخواهم در این «مشارکت عمومی» نقشی داشته باشم و بگویم رونق توریسم در کشورم برایم اهمیتی ندارد چون این رونق تخیلی به عمر من قد نمی‌دهد و می‌خواهم دو روز باقی مانده از عمرم را بروم در کشورهای دیگری «گردش‌گری» کنم که با روش‌هایی غیر از سرقت «قانونی» از جیب شهروندان، امکانات‌شان را گسترش داده‌اند، باید از چه طریق اقدام کنم و کجا را امضا کنم؟

ده: شما را به خدا کاری کنید بی‌خودی هم که شده امیدوار بمانیم این دولت فرقی با آن دولت دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها