رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۸ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 23 May

صریر: رئیس سازمان نظام پرستاری تبریز گفت: شاهد شرکت‌های غیرقانونی هستیم که خدماتی مختلف از لوله‌بازکنی گرفته تا مراقبت از مریض ارایه می دهند.

به گزارش صریر از تبریز، عبدالله صفری، رئیس سازمان نظام پرستاری تبریز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این‌که هفته پرستاری از ۳۰ دی ماه آغاز و تا ۶ بهمن ماه ادامه دارد، اظهار داشت: برنامه‌های متنوعی برای گرامیداشت این هفته پیش بینی شده که همایشی در این راستا چهارم بهمن در تالار معلم تبریز برگزار خواهد شد.

وی با بیان این‌که بیش از ۹ هزار پرستار در استان آذربایجان‌شرقی فعال هستند، خاطرنشان کرد: نزدیک به ۷ هزار نفر از این تعداد در ۵۱ واحد درمانی استان فعال دارند و بیش از ۶ هزار نفر عضو سازمان نظام پرستاری استان هستند که این قشر با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده و هستند.

صفری کمبود نیروی انسانی را مشکل اصلی جامعه پرستاری استان دانست و گفت: در طول این چند سال، وزارتخانه و مجلس با تمدید طرح‌های نیروی انسانی و دانشجویان پرستاری و اتاق عمل را از ترم ۶ به بیمارستان‌ها وارد کردند که سعی بر حل این مشکل دارند.

وی ادامه داد: نزدیک به یک‌هزار پرستار متخصص و ویژه در سطح استان نیاز داریم که در این حدود نیز کمک پرستار و همکار غیرحرفه‌ای لازم است، البته نمی‌دانم سیاست دولت در جذب چیست که تمایلی به استخدام ندارد، این در حالیست بخشی از پرستاران نیز انگیزه ندارند، چراکه معتقدند کارشان شرکتی است و شرکت‌ها مدام عوض می‌شوند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تبریز معوقات دریافتی پرستاران را از دیگر مشکلات این قشر برشمرد و گفت: نزدیک به یک سال است کارانه‌ها به تعویق افتاده است و در رابطه با اضافه کار نیز تأکید داریم که اضافه کار همانند حقوق پرداخت شود، جالب است بدانید بیمه، فرانشیزها را نقد می‌گیرد و بعد از یک‌سال به وزارت بهداشت عودت می‌دهد، وزارتخانه نیز بعد از کسر مالیات پرداخت می‌کند.

صفری در بخش دبگری از سخنان خود با بیان این‌که بیش از ۲۰ مرکز مشاوره درمانی در استان وجود دارد که مجوز از وزارت بهداشت دارند، گفت: متأسفانه اغلب بیماران بعد از ترخیص بلاتکلیف هستند و در مقابل افراد، شرکت‌ها و مراکزی هستند که به خاطر خلاءهای موجود سوءاستفاده کرده و شاهد شرکت‌های غیرقانونی هستیم که خدماتی مختلف از لوله‌بازکنی گرفته تا مراقبت از مریض ارایه می دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها