رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January

صریر: چگونه ممکن است که استان آذربایجان‌شرقی به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شود و آنگاه در جلوی دیدگان مسؤولان، هر روز شاهد افتتاح یک فروشگاه اجناس ترکیه‌ای در شهرمان باشیم؟

به گزارش صریر از تبریز به نقل از فارس، مرد عمل بودن سخت است، شعار “ایرانی، جنس ایرانی بخر” بر روی کاغذ شاید جمله زیبایی به نظر بیاید اما این را زمانی   می‌توانیم عملی کنیم که دم عیدی با پس‌اندازی که در طول سال جمع کرده‌ایم سراغ جنس ایرانی برویم نه خارجی.

شاید اگر کسی ما را کشور جهان سومی خطاب کند، برافروخته شده و در جوابش بگوییم ما کشوری در حال توسعه هستیم اما این توسعه‌‌یافتگی را چگونه می‌توانیم ثابت کنیم در حالی که ارکان اصلی این توسعه‌یافتگی که اتکاء به تولید و صنعت داخلی است، در بسیاری از موارد لنگ می‌زند.

تبریز به عنوان یک کلان‌شهر صنعتی از این خود اتکایی چه سهمی دارد؟ متاسفانه نزدیکی شهرمان به کشور ترکیه سبب شده است که بازار تبریز از اجناس گوناگون ترک لبریز شود. پای درد و دل اصناف و کسبه  تبریزی که می‌نشینیم از کفاش، نجار و طلاکارش گرفته تا مبل‌ساز و خیاطش دلشان پر است از تصاحب  بازار فروش توسط اجناس ترک.

چگونه ممکن است که استان آذربایجان‌شرقی به عنوان پایلوت  اقتصاد مقاومتی انتخاب شود و آنگاه در جلوی دیدگان مسؤولان هر روز شاهد افتتاح یک  فروشگاه اجناس ترکیه‌ای در شهرمان باشیم؟

افتتاح قارچ‌گونه این فروشگاه‌ها چه عایدی برای شهرمان و شهروندان تبریزی دارد جز اینکه خانه‌هایمان را پرمی‌کنیم از جنس‌های ترک و ارزهایی که کلان‌کلان از کشور خارج و به جیب صنعتگران ترکیه‌ای سرازیر می‌شود.

آیا ما عقد اخوتی با صنعتگران ترکیه‌ای بسته‌ایم که همیشه عمر مصرف‌کننده  تولیداتشان باشیم؟ پس دست‌های خسته صنعتگر تبریزی را چه کسی خواهد فشرد که صبح تا شب در کارگاه‌هایشان زحمت می‌کشند و دریغ از فروش محصولشان و باد کردن اجناسشان در انبارها و دلسردی و جواب کردن کارگرانشان و شرمندگی و عرق شرم ریختن جلوی زن و بچه‌هایشان.

جواب اینها را چه کسی خواهد داد، وقتی مرزهای خود را به روی اجناس ترکیه‌ای باز می‌کنیم و خود با کت و شلوار اتو کشیده در مراسم افتتاح فروشگاه‌های رنگارنگ ترکیه‌ای شرکت می‌کنیم و کک‌مان هم نمی‌گزد که تولیدگر تبریزی و صنعتگر همشهری با چه سختی شب خود را روز می‌کند! باید کمی به وجدان خود مراجعه کنیم.

از سوی دیگر، از سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز باید بپرسیم که  چرا به خواب رفته است و اصلا چرا خودش را به خواب زده؟ این روزها عادت کرده‌ایم شب می‌خوابیم و صبح که بیدار می‌شویم، می‌بینیم یک فروشگاه با پرچم مزین به کشور ترکیه در گوشه‌ای از شهرمان خودنمایی کرده و دهن‌کجی می‌کند به تمام داشته‌های فرهنگی و صنعتی مملکت‌مان.

روزگاری دور، تبریز به عنوان تولیدکننده کفش اسم و رسمی برای خودش داشت و از کشورهای دیگر برای آموختن این فن به نزد استادکارهای تبریزی می‌آمدند و آوازه کفش تبریز جهانی بود.

اما حالا چه؟ حالا ترکیه این گوی را از ما ربوده و حالا ترکیه است که در جهان در صنعت چرم و کفش حرفی برای گفتن دارد. حتی اگر شخص مهمی در آن سوی دنیا بخواهد سفارش ویژه دوخت کفشی بدهد، صاف می‌رود سراغ استادکار ترکیه‌ای چون آنجا را به عنوان مقصد می‌شناسد.

حال ما مدام گلویمان را پاره کنیم که نه تبریز جایگاه کفش و چرم است و بیایید سفارشتان را به ما بدهید، چرا چون ما قدر داشته‌هایمان را نمی‌دانیم، ما هنوز به این دیدگاه نرسیده‌ایم که با خرید جنس داخلی و حمایت از صنعتگر هموطن، راه را برای ورود اجناس خارجی ببندیم.

افراد عادی یک جور کمر صنعتگر داخلی را خم می‌کند و مسؤولان نیز طور دیگری با حمایت از تولیدگران خارجی این راه را برایشان هموار می‌سازند،شعار دادن خیلی آسان است مخصوصا در زمان‌هایی‌ که بازار شعار گرم باشد.منتهی مرد عمل بودن سخت است.

شعار‌ها روی کاغذ جمله‌های زیبایی به نظر می‌آیند اما این را زمانی می‌توانیم عملی کنیم که وقتی دم عیدی با پس‌انداز‌های خود، برای خرید مبلمان تازه منزل  نه پای در فروشگاه  جنس ترکیه‌ای که پای در داخل مغازه صنعتگر همشهری‌مان بگذاریم و نگذاریم به دلیل ورشکستگی و عدم فروش اجناسش شغل، مغازه،کسب و کارش را از دست بدهد.

عید نوروز نزدیک است، حواسمان به دست‌های خالی باشد…حواسمان به چشم‌های منتظر صنعتگران داخلی باشد…

به مسؤولان که امیدی نیست…بیایید دست به دست هم بدهیم و اقتصادمان را از نابودی نجات بدهیم…اجازه ندهیم نفس‌های آخر را بکشد…

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها