رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: امیدواریم اطلاعات ارائه شده از سوی مسوولان امر در خصوص موزه‌ها و حتی سایر حوزه‌های مختلف گردشگری براساس اطلاعات ارائه شده در مورد موزه صفوی بناب درست باشد، اگرچه پیش داوری در بازه زمانی کنونی سخت و دشوار است اما گذشت زمان جواب این معماها را برای همگان روشن خواهد کرد.

به گزارش صریر به نقل از فارس، اطلاع‌رسانی در خصوص تعطیلی سه ماهه موزه صفوی شهرستان بناب در رسانه‌ها، بلافاصله مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی را بر آن داشت تا در یک اقدام شتاب‌زده به فکر بازگشایی مجدد این موزه برآمده و به هر نحو ممکن حتی اگر شده به‌صورت موقت، درب آن را به روی مراجعان باز کنند.

البته در این بین نباید از تلاش‌ها و پیگیری‌های سرپرست فرمانداری بناب و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این شهرستان برای بازگشایی موزه صفوی بناب بی‌تفاوت گذشت.

در این ارتباط آقای برومند معاون توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی به همراه اکیپی از استان در اداره میراث فرهنگی شهرستان بناب بعد از انتشار خبر،‌ حضور یافته و در تماس تلفنی با بنده و البته با گشاده‌رویی ضمن تأیید تعطیلی موزه صفوی بناب، کمبود نیروی انسانی را مشکل اصلی تعطیلی موزه‌ها اعلام کرد.

همچنین با هماهنگی مسوولان سازمان میراث فرهنگی استان، یک نفر نیروی خدماتی از اداره میراث فرهنگی یکی از شهرهای همجوار در موزه مذکور حضور یافته و اقدام به نظافت فضای داخلی و محیط بیرونی موزه می‌کند.

در ادامه این اقدامات یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی استان با شهردار بناب ارتباط تلفنی برقرار کرده و از وی درخواست نیروی انسانی برای اداره موزه بازگشایی شده بناب می‌کنند.

اما مهم‌ترین بخش این اقدامات، تماس تلفنی مرتضی آبدار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با رفیعی سرپرست فرمانداری بناب و اعلام خبر بازگشایی مجدد موزه صفوی به وی است.

تا این مرحله، تلاش و اقدامات مسوولان شهرستان بناب همچنین مسوولان سازمان میراث فرهنگی استان که بالاخره بعد از سه ماه به فکر چاره‌جویی و بازگشایی موزه افتاده‌اند، قابل تحسین و تمجید است اما پس از این اقدامات رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مصاحبه‌ای در استان مطالبی را برخلاف اقدامات صورت گرفته بیان کرده‌اند که جای بحث دارد.

وی با وجود اینکه در ابتدای اظهارات خود فرموده‌اند«موزه صفوی بناب از امروز بازگشایی شد»، اما در ادامه سخنان خود با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای بیان کرده‌اند که این موزه تعطیل نشده بود، این سخنان وی مصداق ضرب‌المثل معروف است که می‌گوید«دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟!».

استاندار آذربایجان‌شرقی در حاشیه بازدید اخیر خود از موزه تبریز که اتفاقاً رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیز همراه وی بودند، با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی دارای ۲۸ موزه است، تصریح کردند که«تمام موزه‌ها برای میزبانی از گردشگران خارجی و داخلی در رویداد تبریز ۲۰۱۸ آماده‌اند».

البته طبق اظهارات استاندار محترم، موزه صفوی بناب نیز جزو این ۲۸ موزه محسوب می‌شود و این در حالی است که موزه صفوی بناب از سه ماه پیش به علت نبود نیروی انسانی تعطیل بوده است.

از این رو، با توجه به اینکه رویدادهایی مانند رویداد تبریز۲۰۱۸ از تنوع فراوانی برخوردارند و برگزاری و مدیریت آنها مستلزم تلاش‌های بسیاری است، مسوولان و دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد فرهنگی در استان ماه‌های متمادی است که با برگزاری جلسات متعدد و صرف هزینه‌های کلان درصدد آن برآمده‌اند تا میزبانی شایسته برای میهمانان و گردشگران باشند.

همچنین مهم‌ترین نکته‌ای مسوولان و متولیان این رویداد بزرگ باید به آن اهتمام  ویژه‌ای داشته باشند، یکی توجه به ظرفیت‌ها و امکانات تمام نقاط استان و دوم ارائه اطلاعات صحیح و واقعی به نماینده عالی دولت در امور اجرایی استان است.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده از سوی مسوولان امر در خصوص موزه‌ها و حتی سایر حوزه‌های مختلف گردشگری براساس اطلاعات ارائه شده در مورد موزه صفوی بناب نباشد، اگرچه پیش داوری در بازه زمانی کنونی سخت و دشوار است اما گذشت زمان جواب این معماها را برای همگان روشن خواهد کرد.

همچنین امیدواریم که تبریز و آذربایجان‌شرقی از آزمون سخت و دشواری چون رویداد تبریز ۲۰۱۸ سربلند بیرون آیند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها