رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۸ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 23 May

صریر: امیدواریم اطلاعات ارائه شده از سوی مسوولان امر در خصوص موزه‌ها و حتی سایر حوزه‌های مختلف گردشگری براساس اطلاعات ارائه شده در مورد موزه صفوی بناب درست باشد، اگرچه پیش داوری در بازه زمانی کنونی سخت و دشوار است اما گذشت زمان جواب این معماها را برای همگان روشن خواهد کرد.

به گزارش صریر به نقل از فارس، اطلاع‌رسانی در خصوص تعطیلی سه ماهه موزه صفوی شهرستان بناب در رسانه‌ها، بلافاصله مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی را بر آن داشت تا در یک اقدام شتاب‌زده به فکر بازگشایی مجدد این موزه برآمده و به هر نحو ممکن حتی اگر شده به‌صورت موقت، درب آن را به روی مراجعان باز کنند.

البته در این بین نباید از تلاش‌ها و پیگیری‌های سرپرست فرمانداری بناب و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این شهرستان برای بازگشایی موزه صفوی بناب بی‌تفاوت گذشت.

در این ارتباط آقای برومند معاون توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی به همراه اکیپی از استان در اداره میراث فرهنگی شهرستان بناب بعد از انتشار خبر،‌ حضور یافته و در تماس تلفنی با بنده و البته با گشاده‌رویی ضمن تأیید تعطیلی موزه صفوی بناب، کمبود نیروی انسانی را مشکل اصلی تعطیلی موزه‌ها اعلام کرد.

همچنین با هماهنگی مسوولان سازمان میراث فرهنگی استان، یک نفر نیروی خدماتی از اداره میراث فرهنگی یکی از شهرهای همجوار در موزه مذکور حضور یافته و اقدام به نظافت فضای داخلی و محیط بیرونی موزه می‌کند.

در ادامه این اقدامات یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی استان با شهردار بناب ارتباط تلفنی برقرار کرده و از وی درخواست نیروی انسانی برای اداره موزه بازگشایی شده بناب می‌کنند.

اما مهم‌ترین بخش این اقدامات، تماس تلفنی مرتضی آبدار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با رفیعی سرپرست فرمانداری بناب و اعلام خبر بازگشایی مجدد موزه صفوی به وی است.

تا این مرحله، تلاش و اقدامات مسوولان شهرستان بناب همچنین مسوولان سازمان میراث فرهنگی استان که بالاخره بعد از سه ماه به فکر چاره‌جویی و بازگشایی موزه افتاده‌اند، قابل تحسین و تمجید است اما پس از این اقدامات رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مصاحبه‌ای در استان مطالبی را برخلاف اقدامات صورت گرفته بیان کرده‌اند که جای بحث دارد.

وی با وجود اینکه در ابتدای اظهارات خود فرموده‌اند«موزه صفوی بناب از امروز بازگشایی شد»، اما در ادامه سخنان خود با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای بیان کرده‌اند که این موزه تعطیل نشده بود، این سخنان وی مصداق ضرب‌المثل معروف است که می‌گوید«دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟!».

استاندار آذربایجان‌شرقی در حاشیه بازدید اخیر خود از موزه تبریز که اتفاقاً رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیز همراه وی بودند، با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی دارای ۲۸ موزه است، تصریح کردند که«تمام موزه‌ها برای میزبانی از گردشگران خارجی و داخلی در رویداد تبریز ۲۰۱۸ آماده‌اند».

البته طبق اظهارات استاندار محترم، موزه صفوی بناب نیز جزو این ۲۸ موزه محسوب می‌شود و این در حالی است که موزه صفوی بناب از سه ماه پیش به علت نبود نیروی انسانی تعطیل بوده است.

از این رو، با توجه به اینکه رویدادهایی مانند رویداد تبریز۲۰۱۸ از تنوع فراوانی برخوردارند و برگزاری و مدیریت آنها مستلزم تلاش‌های بسیاری است، مسوولان و دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد فرهنگی در استان ماه‌های متمادی است که با برگزاری جلسات متعدد و صرف هزینه‌های کلان درصدد آن برآمده‌اند تا میزبانی شایسته برای میهمانان و گردشگران باشند.

همچنین مهم‌ترین نکته‌ای مسوولان و متولیان این رویداد بزرگ باید به آن اهتمام  ویژه‌ای داشته باشند، یکی توجه به ظرفیت‌ها و امکانات تمام نقاط استان و دوم ارائه اطلاعات صحیح و واقعی به نماینده عالی دولت در امور اجرایی استان است.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده از سوی مسوولان امر در خصوص موزه‌ها و حتی سایر حوزه‌های مختلف گردشگری براساس اطلاعات ارائه شده در مورد موزه صفوی بناب نباشد، اگرچه پیش داوری در بازه زمانی کنونی سخت و دشوار است اما گذشت زمان جواب این معماها را برای همگان روشن خواهد کرد.

همچنین امیدواریم که تبریز و آذربایجان‌شرقی از آزمون سخت و دشواری چون رویداد تبریز ۲۰۱۸ سربلند بیرون آیند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها