رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۸ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 23 May
معاون وزیر آموزش و پرورش:

25 درصد مدارس آذربایجان‌شرقی غیردولتی است

صریر: معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که به صورت میانگین ۱۴ درصد مدارس کشور غیردولتی هستند، گفت: این میزان در استان آذربایجان شرقی حدود ۲۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، مجتبی زینی وند، رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز گفت: امسال میزان اخذ شهریه در مدارس غیردولتی را در قالب سامانه‌ای به مدارس اعلام می‌کنیم و همه فرایندها در قالب سامانه انجام می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش از حذف قرارداد دستی بین اولیای دانش آموز و مدیر مدرسه با راه اندازی این سامانه خبر داد و گفت: کارگروه شهریه در هر منطقه تشکیل و میزان شهریه متناسب با هزینه تمام شده تعیین می شود.

وی که در حاشیه شورای مشترک معاونان اداره کل آموزش و پرورش، شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی، شورای هماهنگی موسسان مدارس و مراکز آموزشی و پرورش غیردولتی و راه دور آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران حضور یافته بود، ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، آزمون از مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص حذف می شود.

زینی وند با بیان این‌که آزمون مدارس ابتدایی غیردولتی با رویکرد تربیتی، کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان حذف می شود، گفت: بر این اساس برگزاری هر گونه آزمون ورودی در پایه هفتم مدارس غیردولتی هم ممنوع می شود، چراکه اضطراب قبولی در مدارس تیزهوشان همواره همراه دانش آموزان است و در صورت موفق نشدن با یاس و دلسردی از تحصیل مواجه می شوند.

معاون وزیر با تأکید بر این‌که مراکز پیش دبستانی هم بر اساس قانون باید از آموزش و پرورش مجوز داشته باشند، افزود: انتظار ما در وزارتخانه حمایت از مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی است، چراکه پیش از این آزمون ها و کتب کمک آموزشی تبدیل به مسابقه ای به سود عده ای خاص شده بود، بازخورد این تصمیم آن است کودک از حضور در مدرسه لذت می برد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اختلاف موجود در مورد حق الزحمه کارکنان مراکز غیردولتی، گفت: موضوع در دست بررسی است و بزودی تصمیم نهایی گرفته و اعلام می شود، ضمن این‌که در خصوص موضوع کمک های مردمی به مدارس غیردولتی نیز قانون تکلیف را مشخص و صراحتا اعلام کرده که این کمک ها اجباری نیست و در عین حال سقف مصوب و مشخصی ندارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که به صورت میانگین ۱۴ درصد مدارس کشور غیردولتی هستند، گفت: این میزان در استان آذربایجان شرقی حدود ۲۵ درصد است؛ باید دانست که فعالیت این مدارس و جذب بخشی از دانش آموزان، موجب کاهش بار و افزایش کیفیت تحصیل در مدارس دولتی می شود.

وی ادامه داد: هزار و ۵۱۴ مدرسه و ۲ هزار و ۲۷۵ پیش دبستانی غیردولتی در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارند که در این مراکز، ۱۵۳ هزار و ۶۷۵ نوآموز و دانش آموز معادل ۲۱.۶۸ درصد دانش آموزان استان در این مدارس تحصیل می کنند؛ دیدگاه استان تقویت و حمایت از بخش غیردولتی و استفاده از توان مردمی است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها