رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January
معاون وزیر آموزش و پرورش:

25 درصد مدارس آذربایجان‌شرقی غیردولتی است

صریر: معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که به صورت میانگین ۱۴ درصد مدارس کشور غیردولتی هستند، گفت: این میزان در استان آذربایجان شرقی حدود ۲۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، مجتبی زینی وند، رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز گفت: امسال میزان اخذ شهریه در مدارس غیردولتی را در قالب سامانه‌ای به مدارس اعلام می‌کنیم و همه فرایندها در قالب سامانه انجام می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش از حذف قرارداد دستی بین اولیای دانش آموز و مدیر مدرسه با راه اندازی این سامانه خبر داد و گفت: کارگروه شهریه در هر منطقه تشکیل و میزان شهریه متناسب با هزینه تمام شده تعیین می شود.

وی که در حاشیه شورای مشترک معاونان اداره کل آموزش و پرورش، شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی، شورای هماهنگی موسسان مدارس و مراکز آموزشی و پرورش غیردولتی و راه دور آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران حضور یافته بود، ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، آزمون از مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص حذف می شود.

زینی وند با بیان این‌که آزمون مدارس ابتدایی غیردولتی با رویکرد تربیتی، کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان حذف می شود، گفت: بر این اساس برگزاری هر گونه آزمون ورودی در پایه هفتم مدارس غیردولتی هم ممنوع می شود، چراکه اضطراب قبولی در مدارس تیزهوشان همواره همراه دانش آموزان است و در صورت موفق نشدن با یاس و دلسردی از تحصیل مواجه می شوند.

معاون وزیر با تأکید بر این‌که مراکز پیش دبستانی هم بر اساس قانون باید از آموزش و پرورش مجوز داشته باشند، افزود: انتظار ما در وزارتخانه حمایت از مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی است، چراکه پیش از این آزمون ها و کتب کمک آموزشی تبدیل به مسابقه ای به سود عده ای خاص شده بود، بازخورد این تصمیم آن است کودک از حضور در مدرسه لذت می برد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اختلاف موجود در مورد حق الزحمه کارکنان مراکز غیردولتی، گفت: موضوع در دست بررسی است و بزودی تصمیم نهایی گرفته و اعلام می شود، ضمن این‌که در خصوص موضوع کمک های مردمی به مدارس غیردولتی نیز قانون تکلیف را مشخص و صراحتا اعلام کرده که این کمک ها اجباری نیست و در عین حال سقف مصوب و مشخصی ندارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که به صورت میانگین ۱۴ درصد مدارس کشور غیردولتی هستند، گفت: این میزان در استان آذربایجان شرقی حدود ۲۵ درصد است؛ باید دانست که فعالیت این مدارس و جذب بخشی از دانش آموزان، موجب کاهش بار و افزایش کیفیت تحصیل در مدارس دولتی می شود.

وی ادامه داد: هزار و ۵۱۴ مدرسه و ۲ هزار و ۲۷۵ پیش دبستانی غیردولتی در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارند که در این مراکز، ۱۵۳ هزار و ۶۷۵ نوآموز و دانش آموز معادل ۲۱.۶۸ درصد دانش آموزان استان در این مدارس تحصیل می کنند؛ دیدگاه استان تقویت و حمایت از بخش غیردولتی و استفاده از توان مردمی است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها