رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:

72 درصد جمعیت استان شهرنشین هستند

صریر: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۷۰ درصد از خانوارهای ساکن در استان مالک محل سکونت خود هستند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، داریوش شمس، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با ارایه گزارشی از نتایج سرشماری سال ۹۵ جمعیت آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: جمعیت استان سه میلیون و ۹۰۹ هزار و ۶۲۵ نفر است.

وی با بیان این‌که ۵۱ درصد مردم استان به عبارتی یک میلیون و ۹۸۹ هزار و ۴۰۰ نفر مرد و یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۲۵۲ نفر یعنی ۴۹ درصد زن هستند، خاطرنشان کرد: حدود ۵ درصد جمعیت کشور در استان آذبرایجان‌شرقی ساکن است، که نرخ رشد جمعیت نسبت به دور گذشته افزایش نشان می دهد.

شمس با اشاره به این‌که میزان مهاجرت از استان ۳/۷ درصد بوده است، گفت: نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ نشان می دهد که ۷۲ درصد جمعیت استان شهرنشین هستند که میانگین کشوری ۷۴ درصد می باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که ۲۳ طرح آماری با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال در استان اجرایی شده است، اظهار داشت: نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ قرار است در ۲۱ جلد به تفکیک هر شهرستان منتشر و در اختیار نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان این‌که پنج درصد کل واحدهای مسکونی کشور در استان واقع شده‌ است، افزود: ۳۳ درصد واحد های مسکونی در استان آپارتمانی هستند که بر اساس بررسی های بعمل آمده ۵/۶ درصد از کل واحدهای خالی مسکونی کشور در استان قرار دارد.

شمس با بیان این‌که رتبه پنجم کشوری در آپارتمان نشینی را داریم، گفت: بیش از ۹ درصد از واحدهای مسکونی استان کمتر از ۵۰ متر مربع زیربنا، ۲۶ درصد ۸۱ تا ۱۰۰ مترمربع و ۲۴ درصد ۱۰۱ تا ۱۵۰ متر مربع زیر بنا دارند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که ۷۰ درصد از خانوارهای ساکن در استان مالک محل سکونت خود هستند، گفت: سالنامه آماری استان به زودی منتشر می شود و تمامی اطلاعات سرشماری سال ۹۵ به صورت ریز در آن مجلد قابل دسترسی است، ضمن این‌که محتوای سالنامه در وب‌سایت سازمان نیز قابل دسترسی عموم می باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها