رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۸ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 23 May
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:

72 درصد جمعیت استان شهرنشین هستند

صریر: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۷۰ درصد از خانوارهای ساکن در استان مالک محل سکونت خود هستند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، داریوش شمس، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با ارایه گزارشی از نتایج سرشماری سال ۹۵ جمعیت آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: جمعیت استان سه میلیون و ۹۰۹ هزار و ۶۲۵ نفر است.

وی با بیان این‌که ۵۱ درصد مردم استان به عبارتی یک میلیون و ۹۸۹ هزار و ۴۰۰ نفر مرد و یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۲۵۲ نفر یعنی ۴۹ درصد زن هستند، خاطرنشان کرد: حدود ۵ درصد جمعیت کشور در استان آذبرایجان‌شرقی ساکن است، که نرخ رشد جمعیت نسبت به دور گذشته افزایش نشان می دهد.

شمس با اشاره به این‌که میزان مهاجرت از استان ۳/۷ درصد بوده است، گفت: نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ نشان می دهد که ۷۲ درصد جمعیت استان شهرنشین هستند که میانگین کشوری ۷۴ درصد می باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که ۲۳ طرح آماری با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال در استان اجرایی شده است، اظهار داشت: نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ قرار است در ۲۱ جلد به تفکیک هر شهرستان منتشر و در اختیار نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان این‌که پنج درصد کل واحدهای مسکونی کشور در استان واقع شده‌ است، افزود: ۳۳ درصد واحد های مسکونی در استان آپارتمانی هستند که بر اساس بررسی های بعمل آمده ۵/۶ درصد از کل واحدهای خالی مسکونی کشور در استان قرار دارد.

شمس با بیان این‌که رتبه پنجم کشوری در آپارتمان نشینی را داریم، گفت: بیش از ۹ درصد از واحدهای مسکونی استان کمتر از ۵۰ متر مربع زیربنا، ۲۶ درصد ۸۱ تا ۱۰۰ مترمربع و ۲۴ درصد ۱۰۱ تا ۱۵۰ متر مربع زیر بنا دارند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که ۷۰ درصد از خانوارهای ساکن در استان مالک محل سکونت خود هستند، گفت: سالنامه آماری استان به زودی منتشر می شود و تمامی اطلاعات سرشماری سال ۹۵ به صورت ریز در آن مجلد قابل دسترسی است، ضمن این‌که محتوای سالنامه در وب‌سایت سازمان نیز قابل دسترسی عموم می باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها