رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۸ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 23 May

صریر: بحث انتقال پادگان لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدای ارتش جمهوری اسلامی در تبریز که از سال ها قبل مطرح و تا مدت ها مسکوت مانده بود، همزمان با هشتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، عملیاتی شد تا آرزوی مردم این شهر محقق شود.

به گزارش صریر در تبیرز، در حالیکه طرح انتقال این پادگان از سال ۱۳۹۰ قرار بود اجرایی شود، بنا به دلایلی به سال ۱۳۹۲ موکول شد، اما باز به دلیل مشکلات به وجود آمده بین شهرداری، استانداری و ارتش این امر راه به جائی نبرد و به طور کامل انتقال پادگان مسکوت ماند.
به گفته فرماندهان وقت لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهداء، در موضوع انتقال پادگان، درباره تغییر کاربری ماده پنج تناسبی در اختصاص سهم به شهرداری تبریز وجود نداشت و باید این مصوبه اصلاح و طبق قوانین و مقررات و لحاظ حق قانونی ارتش جمهوری اسلامی دوباره به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ارسال می شد تا درصدی که شهرداری برای خود از اراضی قابل تغییر کاربری لشکر ۲۱ حمزه اختصاص داده، اصلاح شود.
قرار گرفتن در مرکز شهر و ایجاد ترافیک سنگین و نیز تصمیم کلی برای خروج پادگان های نظامی از محدوده های شهری، از جمله ضرورت های انتقال پادگان ارتش جمهوری اسلامی ایران در تبریز است که این امر امروز / پنجشنبه/ اجرایی شد تا مسیرگشایی امتداد خیابان ارتش آغاز و زمینه اجرای طرح‌های شهری در محدوده‌های مشخصی از این پادگان کلید بخورد.
انتقال پادگان‌ها از مراکز شهری در راستای تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صورت می ‌گیرد که انتقال پادگان تبریز از نخستین طرح‌های مربوط در راسستای عمل به این دستورالعمل است.
شهردار تبریز در مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح، گفت: عملیاتی ‌شدن طرح بازگشایی مسیر پادگان، نماد بارز و ارزشمند تعامل بین نهادها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و در خدمت توسعه اجتماعی شهر است.
ایرج شهین‌باهر اظهار کرد: خرسندیم که به لطف خدا و در نتیجه مجموع همکاری‌ها، پس از سه دهه یکی از مطالبات مهم و قدیمی شهر در آستانه تحقق قرار گفت.
وی با قدردانی از نقش حجت‌الاسلام آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، در اجرایی شدن این طرح، افزود: امام ‌جمعه محبوب شهرمان راساً در مورد آغاز عملیات اجرایی پادگان ورود کردند و آغاز این طرح ارزشمند مرهون حمایت ایشان است.
شهین باهربا تاکید بر اینکه تعامل و همکاری باید در مقام عمل محقق شود، گفت: بسیاری از مشکلات شهر نتیجه همکاری کمرنگ بین بخش‌های خدمات‌ رسان است و ارتباطی به هزینه و امکانات ندارد.
وی ادامه داد: همراهی شهرداری و ارتش در خصوص انتقال پادگان و بازگشایی امتداد خیابان ارتش به کمربندی میانی، نمونه برجسته همکاری بین ‌بخشی و در خدمت توسعه شهر است.
شهین باهر، محدودیت مسیرهای تردد را از مشکلات ترافیکی و ساختاری شهر تبریز خواند و یادآور شد: با اجرای این طرح شاهد اتصال شریان‌های شمالی و جنوبی در محدوده مرکزی شهر خواهیم بود و این امر از حیث روان‌ سازی ترافیک و آرامش شهر بسیار سازنده است.
معاون خدمات شهری شهرداری تبریز نیز در مراسم آغاز انتقال پادگان ارتش، از احداث بزرگترین پارک درون شهری تبریز پس از این انتقال خبر داد و گفت: این پارک در ضلع شمالی خیابان آزادی به مساحت ۱۰ هکتار احداث می شود.
مسعود برزگرجلالی با اشاره به اضافه شدن چهار هزار و ۵۰۰ متر فضای سبز در حاشیه امتداد خیابان ارتش، افزود: انتقال پادگان از داخل شهر، بسترهای لازم برای توسعه فضای سبز را فراهم می کند.
وی ادامه داد: بهره مندی از درختان قدیمی پادگان ارتش در فضای سبز محدوده شهری زیرساخت های توسعه فضاهای تفریحی را نیز در بردارد.
شهردار منطقه سه تبریز نیز با اشاره به احداث مسیر فضای سبز در محل کنونی پادگان به عرض ۵۵ متر و طول ۵۰۰ متر، گفت: این عملیات در مدت یک سال و با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال اجرا می ‌شود و با اجرای آن محور مهم شمال به جنوب در هسته مرکزی شهر تبریز ‌امتداد خواهد یافت.
مرتضی موحدنیا با اشاره به برخورداری پادگان از فضای سبز مطلوب یادآور شد: با اجرای این طرح، شاهد اضافه ‌شدن بوستان ۱۰ هکتاری به محدوده شهر خواهیم بود.
وی اضافه کرد: یک هکتار از محدوده پادگان نیز صرف ایجاد و احداث ایستگاه مترو، جایگاه سوخت، پارکینگ و سایر فضاهای مشابه خواهد شد.
اراضی پادگان ارتش در تبریز از جمله مکان های تاریخی این شهر است که ساخت اماکن نظامی در آن از دوره رضاشاه آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها