رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January

صریر: بحث انتقال پادگان لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدای ارتش جمهوری اسلامی در تبریز که از سال ها قبل مطرح و تا مدت ها مسکوت مانده بود، همزمان با هشتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، عملیاتی شد تا آرزوی مردم این شهر محقق شود.

به گزارش صریر در تبیرز، در حالیکه طرح انتقال این پادگان از سال ۱۳۹۰ قرار بود اجرایی شود، بنا به دلایلی به سال ۱۳۹۲ موکول شد، اما باز به دلیل مشکلات به وجود آمده بین شهرداری، استانداری و ارتش این امر راه به جائی نبرد و به طور کامل انتقال پادگان مسکوت ماند.
به گفته فرماندهان وقت لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهداء، در موضوع انتقال پادگان، درباره تغییر کاربری ماده پنج تناسبی در اختصاص سهم به شهرداری تبریز وجود نداشت و باید این مصوبه اصلاح و طبق قوانین و مقررات و لحاظ حق قانونی ارتش جمهوری اسلامی دوباره به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ارسال می شد تا درصدی که شهرداری برای خود از اراضی قابل تغییر کاربری لشکر ۲۱ حمزه اختصاص داده، اصلاح شود.
قرار گرفتن در مرکز شهر و ایجاد ترافیک سنگین و نیز تصمیم کلی برای خروج پادگان های نظامی از محدوده های شهری، از جمله ضرورت های انتقال پادگان ارتش جمهوری اسلامی ایران در تبریز است که این امر امروز / پنجشنبه/ اجرایی شد تا مسیرگشایی امتداد خیابان ارتش آغاز و زمینه اجرای طرح‌های شهری در محدوده‌های مشخصی از این پادگان کلید بخورد.
انتقال پادگان‌ها از مراکز شهری در راستای تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صورت می ‌گیرد که انتقال پادگان تبریز از نخستین طرح‌های مربوط در راسستای عمل به این دستورالعمل است.
شهردار تبریز در مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح، گفت: عملیاتی ‌شدن طرح بازگشایی مسیر پادگان، نماد بارز و ارزشمند تعامل بین نهادها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و در خدمت توسعه اجتماعی شهر است.
ایرج شهین‌باهر اظهار کرد: خرسندیم که به لطف خدا و در نتیجه مجموع همکاری‌ها، پس از سه دهه یکی از مطالبات مهم و قدیمی شهر در آستانه تحقق قرار گفت.
وی با قدردانی از نقش حجت‌الاسلام آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، در اجرایی شدن این طرح، افزود: امام ‌جمعه محبوب شهرمان راساً در مورد آغاز عملیات اجرایی پادگان ورود کردند و آغاز این طرح ارزشمند مرهون حمایت ایشان است.
شهین باهربا تاکید بر اینکه تعامل و همکاری باید در مقام عمل محقق شود، گفت: بسیاری از مشکلات شهر نتیجه همکاری کمرنگ بین بخش‌های خدمات‌ رسان است و ارتباطی به هزینه و امکانات ندارد.
وی ادامه داد: همراهی شهرداری و ارتش در خصوص انتقال پادگان و بازگشایی امتداد خیابان ارتش به کمربندی میانی، نمونه برجسته همکاری بین ‌بخشی و در خدمت توسعه شهر است.
شهین باهر، محدودیت مسیرهای تردد را از مشکلات ترافیکی و ساختاری شهر تبریز خواند و یادآور شد: با اجرای این طرح شاهد اتصال شریان‌های شمالی و جنوبی در محدوده مرکزی شهر خواهیم بود و این امر از حیث روان‌ سازی ترافیک و آرامش شهر بسیار سازنده است.
معاون خدمات شهری شهرداری تبریز نیز در مراسم آغاز انتقال پادگان ارتش، از احداث بزرگترین پارک درون شهری تبریز پس از این انتقال خبر داد و گفت: این پارک در ضلع شمالی خیابان آزادی به مساحت ۱۰ هکتار احداث می شود.
مسعود برزگرجلالی با اشاره به اضافه شدن چهار هزار و ۵۰۰ متر فضای سبز در حاشیه امتداد خیابان ارتش، افزود: انتقال پادگان از داخل شهر، بسترهای لازم برای توسعه فضای سبز را فراهم می کند.
وی ادامه داد: بهره مندی از درختان قدیمی پادگان ارتش در فضای سبز محدوده شهری زیرساخت های توسعه فضاهای تفریحی را نیز در بردارد.
شهردار منطقه سه تبریز نیز با اشاره به احداث مسیر فضای سبز در محل کنونی پادگان به عرض ۵۵ متر و طول ۵۰۰ متر، گفت: این عملیات در مدت یک سال و با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال اجرا می ‌شود و با اجرای آن محور مهم شمال به جنوب در هسته مرکزی شهر تبریز ‌امتداد خواهد یافت.
مرتضی موحدنیا با اشاره به برخورداری پادگان از فضای سبز مطلوب یادآور شد: با اجرای این طرح، شاهد اضافه ‌شدن بوستان ۱۰ هکتاری به محدوده شهر خواهیم بود.
وی اضافه کرد: یک هکتار از محدوده پادگان نیز صرف ایجاد و احداث ایستگاه مترو، جایگاه سوخت، پارکینگ و سایر فضاهای مشابه خواهد شد.
اراضی پادگان ارتش در تبریز از جمله مکان های تاریخی این شهر است که ساخت اماکن نظامی در آن از دوره رضاشاه آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها