رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 22 April

صریر: دوره آموزشی اندیشه اسلامی(طرح ولایت ۲) ویژه روحانیان، طلاب، دانشجویان و فعالان فرهنگی مساجد شهرستان تبریز برگزار خواهد شد.

به گزارش صریر از تبریز، محمود عادلی شهیر، مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری محراب اندیشه تبریز از برگزاری دوره آموزشی اندیشه اسلامی(طرح ولایت ۲) خبر داد و اظهار داشت: این دوره آموزشی از فردا در قالب ۲۰ جلسه آموزشی ویژه روحانیان، طلاب، دانشجویان و فعالان فرهنگی مساجد شهرستان تبریز آغاز خواهد شد.

وی با بیان این‌که درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی، خداشناسی فلسفی، انسان، راه و راهنماشناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست به عنوان شش محور اصلی و موضوعی دوره آموزشی تعیین شده است، خاطرنشان کرد: اساتید برجسته حوزه علمیه ولیعصر(عج)، حوزه علمیه طالبیه، هیأت علمی دانشگاه تبریز و مسؤولان کانون های مساجد استان در برگزاری این دوره مشارکت دارند.

عادلی با اشاره به اهداف دوره اندیشه اسلامی گفت: بسط و گسترش برنامه ها و طرح های کلان فرهنگی از سوی کانون های مساجد در راستای رسیدن به مطالبات رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر نقش و جایگاه مسجاد در مسیر ایجاد تمدن نوین اسلامی مهم‌ترین هدف این دوره آموزشی است.

مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری محراب اندیشه تبریز ادامه داد: برای تکامل انقلاب نیاز هست عناصر انقلابی که با عمق اسلام و اندیشه ناب محمدی(ص) آشنا هستند در عرصه های مختلف انقلاب حضور فعال داشته باشند؛ در همین راستا طرح ولایت ۲ با هدف تربیت نخبه انقلابی و مسلط به مبانی اسلامی تهیه و طراحی شد.

وی افزود: این طرح بصورت ۲۰ جلسه پیوسته ۲ ساعته در قالب سلسله جلسات آموزش محور با حضور و سخنرانی اساتید مطرح حوزه و دانشگاه در باب تبیین ۶ مبانی در حوزه اندیشه اسلامی به همراه برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی متناسب با مناسبت های ملی و مذهبی در روزهای شنبه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ با حضور عموم مخاطبان طرح و علاقه‌مندان برگزار شود.

عادلی اهدای بسته فرهنگی به هر یک از شرکت کنندگان و اساتید دوره را یادآور شد و خاطرنشان کرد: قرار است در انتهای دوره فرم نظرسنجی تدوین شده از سوی مجری طرح به هریک از فراگیران تحویل تا نتایج عملکرد استخراج و در راستای بهبود دوره در مراحل بعدی اقدام شود.

مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری محراب اندیشه تبریز ادامه داد: حجت الاسلام علی خدیوی، مسؤول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های آذربایجان شرقی، حجت الاسلام رضا الهامی دکتری الهیات فقه و مبانی حقوق اسلامی و مدیر گروه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، سعید دباغ نیکوخصلت عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز از جمله اساتید دوره هستند.

وی خاطرنشان کرد: محمد هادی نیا، مسؤول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی، حجت الاسلام محمد منیب راد امام جمعه شهر جدید سهند، ابراهیم شعاریان ستاری عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و مدیر گروه حقوق سابق دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، ایوب امیرکواسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز و دکترای روابط بین الملل و حجت الاسلام مجتبی نظری استاد حوزه و دانشگاه دیگر اساتید دوره به شمار می روند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها