رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 18 December

صریر: دوره آموزشی اندیشه اسلامی(طرح ولایت ۲) ویژه روحانیان، طلاب، دانشجویان و فعالان فرهنگی مساجد شهرستان تبریز برگزار خواهد شد.

به گزارش صریر از تبریز، محمود عادلی شهیر، مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری محراب اندیشه تبریز از برگزاری دوره آموزشی اندیشه اسلامی(طرح ولایت ۲) خبر داد و اظهار داشت: این دوره آموزشی از فردا در قالب ۲۰ جلسه آموزشی ویژه روحانیان، طلاب، دانشجویان و فعالان فرهنگی مساجد شهرستان تبریز آغاز خواهد شد.

وی با بیان این‌که درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی، خداشناسی فلسفی، انسان، راه و راهنماشناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست به عنوان شش محور اصلی و موضوعی دوره آموزشی تعیین شده است، خاطرنشان کرد: اساتید برجسته حوزه علمیه ولیعصر(عج)، حوزه علمیه طالبیه، هیأت علمی دانشگاه تبریز و مسؤولان کانون های مساجد استان در برگزاری این دوره مشارکت دارند.

عادلی با اشاره به اهداف دوره اندیشه اسلامی گفت: بسط و گسترش برنامه ها و طرح های کلان فرهنگی از سوی کانون های مساجد در راستای رسیدن به مطالبات رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر نقش و جایگاه مسجاد در مسیر ایجاد تمدن نوین اسلامی مهم‌ترین هدف این دوره آموزشی است.

مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری محراب اندیشه تبریز ادامه داد: برای تکامل انقلاب نیاز هست عناصر انقلابی که با عمق اسلام و اندیشه ناب محمدی(ص) آشنا هستند در عرصه های مختلف انقلاب حضور فعال داشته باشند؛ در همین راستا طرح ولایت ۲ با هدف تربیت نخبه انقلابی و مسلط به مبانی اسلامی تهیه و طراحی شد.

وی افزود: این طرح بصورت ۲۰ جلسه پیوسته ۲ ساعته در قالب سلسله جلسات آموزش محور با حضور و سخنرانی اساتید مطرح حوزه و دانشگاه در باب تبیین ۶ مبانی در حوزه اندیشه اسلامی به همراه برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی متناسب با مناسبت های ملی و مذهبی در روزهای شنبه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ با حضور عموم مخاطبان طرح و علاقه‌مندان برگزار شود.

عادلی اهدای بسته فرهنگی به هر یک از شرکت کنندگان و اساتید دوره را یادآور شد و خاطرنشان کرد: قرار است در انتهای دوره فرم نظرسنجی تدوین شده از سوی مجری طرح به هریک از فراگیران تحویل تا نتایج عملکرد استخراج و در راستای بهبود دوره در مراحل بعدی اقدام شود.

مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری محراب اندیشه تبریز ادامه داد: حجت الاسلام علی خدیوی، مسؤول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های آذربایجان شرقی، حجت الاسلام رضا الهامی دکتری الهیات فقه و مبانی حقوق اسلامی و مدیر گروه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، سعید دباغ نیکوخصلت عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز از جمله اساتید دوره هستند.

وی خاطرنشان کرد: محمد هادی نیا، مسؤول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی، حجت الاسلام محمد منیب راد امام جمعه شهر جدید سهند، ابراهیم شعاریان ستاری عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و مدیر گروه حقوق سابق دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، ایوب امیرکواسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز و دکترای روابط بین الملل و حجت الاسلام مجتبی نظری استاد حوزه و دانشگاه دیگر اساتید دوره به شمار می روند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها