رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 22 April
فرار به جلو به سبک عوامل سریال ستارخان؛

به جای پاسخگویی، دروغ پراکنی می‌کنند

صریر: به نظر می رسد عوامل سریال پرحاشیه ی “ستارخان” که با انبوهی از انتقادات کارشناسان هنری و نیز تاریخی قرار گرفته اند، برای فرار از زیر بار مسئولیت پاسخگویی، با وقاحت تمام، دروغ پراکنی و منت گزاری برای مردم آذربایجان را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گزارش صریر از تبریز، اوایل زمستان گذشته بود که انتشار اخباری مبنی بر ساخت سریال تاریخی ستارخان با استقبال مردمی مواجه شد اما به محض اینکه اعلام شد این مجموعه قرار است به کارگردانی محمد رضا ورزی تولید شود، قیافه ی بسیاری از دوستداران تاریخ و فرهنگ درهم گره خورد؛ بدلیل نگرانی ها از احتمال تکرار خاطرات تلخ سریال هایی مانند سال های مشروطه و …!

 

در همان ایام دوستداران فرهنگ و تاریخ و از جمله نوادگان سردار ملی با انتشار نامه‌ای نسبت به لزوم امانت داری و دوری از هرگونه تحریف تاریخ هشدار دادند؛ هشداری که پس از پخش سریال معلوم شد گوش شنوایی برای آن موجود نبوده است!

 

عوامل سریال مذکور که سعی داشتند با گرفتن عکس یادگاری با نوادگان ستارخان و نیز نمایندگان محبوب و منتخب آذربایجان در مجلس، برای خود و دستپخت پر انتقادشان اعتبار کسب کنند، زیر تیغ منتقدان تاریخی و حتی سینمایی قرار گرفته و با انتشار نامه‌ی دوم “سامی سردار ملی” نواده ستارخان در خصوص اشکالات تاریخی این سریال، چاره را در دروغ پراکنی و فرار به جلو یافتند.

 

هفته‌ی گذشته یکی از خبرگزاری های سراسری که البته سابقه نشان داده، در وارونگی حقایق ید طولایی دارد، با دعوت از عوامل سریال ستارخان، در خصوص این مجموعه میزگردی ترتیب داد؛ باشد که دست در دست هم، بتوانند اندکی از بار انتقادات کم کنند!

 

همانگونه که پیش بینی می شد، این میزگرد به جای اینکه فضایی برای پاسخ های کارشناسی به انتقادات مطرح شده باشد، به عرصه‌ی دروغ پراکنی و عقده گشایی نسبت به انتقادات مطرح شده تبدیل و در اظهاراتی دروغ و نادرست، اینگونه وانمود شد که ساخت سریال ستارخان منتی بزرگ به مردم آذربایجان بوده چراکه حتی نمایندگان این منطقه اطلاعی نداشتند قبر ستارخان کجاست!

 

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که مخاطب این دروغ پراکنی بود در مصاحبه ای که از کانال تلگرامی وی منتشر شد با اظهار گلایه شدید از دروغ پراکنی بازیگر نقش ستارخان گفت: اگر ما ستارخان را نمی شناختیم پس چرا برای حمایت از ساخت سریال در جمع عوامل آن مجموعه حاضر شده بودیم؟!

 

وی با اظهار تاسف از اظهارات نادرست عوامل سریال ستارخان افزود: هنرمندی که نتواند در برابر انتقادات کارشناسی، پاسخگو بوده و برای فرار از زیر بار فشارهای منتقدین به دروغ پردازی متوسل شود، جای تاسف دارد و باید به خود برگردد.

 

پزشکیان با اشاره به دعوت از وی برای حضور در کنار سریال ستارخان در آن ایام یادآور شد: علت اینکه برای بازدید از سریال درحال ساخت سرتاخان رفتیم اتفاقا به این دلیل بود که ضمن اعلام حمایت، تاکید کنیم که نتیجه کار، در شان و منزلت مبارزان مشروطه و ستارخان و باقرخان باشد نه آن سریالی که امروز همه از آن انتقاد می کنند!

 

نماینده مردم تبریز در مجلس با تاکید بر اینکه ما میخواستیم برای ساخت بهتر این اثر کمک کنیم ادامه داد: اگر ستارخان را نمی‌شناختیم پس آنجا چه می کردیم؟!

 

وی با اشاره به اینکه احتمالا بازیگر یا عوامل سریال ستارخان منظور از سخنان وی را متوجه نشده اند اظهار داشت: در آن جلسه اعلام کردیم که جامعه ما خیلی از افتخارات گذشته خود را به به درستی نمی شناسد و وظیفه ی هنرمند این است که آنها را برای نسل حاضر معرفی نماید.

 

نماینده مردم تبریز در ادامه با اشاره به وضعیت نابسامان آرامگاه ستارخان یادآور شد: اتفاقا قبل از ساخت سریال هم اقداماتی شده که وضعیت آرامگاه ستارخان ساماندهی و اصلاح شود چرا که ضرایط حاضر در شان سردار ملی نیست.

 

مسعود پزشکیان خاطرنشان کرد: باید از کشورهایی مانند کره یاد بگیریم چراکه سریال های کاملا معمولی آنها جهان را تسخیر می کند اما در کشور ما ستارخان را طوری می سازیم که صدای همه در می آید!

 

نایب رئیس مجلس همچنین گفت: بنده در آن بازدید اعلام کردم که متاسفانه جامعه ما از فرهنگ و ارزش های تاریخی خود شناخت کافی ندارد؛ اما ایشان این عدم آگاهی را به خودم نسبت داده اند!

 

***

 

پرواضح است که تمام افتخارات و بزرگان تاریخی ایران زمین باعث افتخار و سربلندی هستند و ساخت فیلم و سریال، یکی از مهمترین راه های معرفی و نهادینه کردن نام و یاد آنان در جامعه و نزد افکار عمومی خواهد بود.

 

اما برای خوش بین ترین افراد نیز این سئوال مطرح می شود که چرا برای نام آورانی مانند: دلیران تنگستان، کوچک جنگلی، ابو علی سینا و …. آثار فاخر با هزینه های گزاف تولید می شود اما به شهریار و ستارخان و … که می رسد، می شود یک اثر پر از انتقاد و البته تحریف و حتی وارونه نمایی؟!

 

مهرداد خوشکار مقدم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها