رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 23 January
فرار به جلو به سبک عوامل سریال ستارخان؛

به جای پاسخگویی، دروغ پراکنی می‌کنند

صریر: به نظر می رسد عوامل سریال پرحاشیه ی “ستارخان” که با انبوهی از انتقادات کارشناسان هنری و نیز تاریخی قرار گرفته اند، برای فرار از زیر بار مسئولیت پاسخگویی، با وقاحت تمام، دروغ پراکنی و منت گزاری برای مردم آذربایجان را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گزارش صریر از تبریز، اوایل زمستان گذشته بود که انتشار اخباری مبنی بر ساخت سریال تاریخی ستارخان با استقبال مردمی مواجه شد اما به محض اینکه اعلام شد این مجموعه قرار است به کارگردانی محمد رضا ورزی تولید شود، قیافه ی بسیاری از دوستداران تاریخ و فرهنگ درهم گره خورد؛ بدلیل نگرانی ها از احتمال تکرار خاطرات تلخ سریال هایی مانند سال های مشروطه و …!

 

در همان ایام دوستداران فرهنگ و تاریخ و از جمله نوادگان سردار ملی با انتشار نامه‌ای نسبت به لزوم امانت داری و دوری از هرگونه تحریف تاریخ هشدار دادند؛ هشداری که پس از پخش سریال معلوم شد گوش شنوایی برای آن موجود نبوده است!

 

عوامل سریال مذکور که سعی داشتند با گرفتن عکس یادگاری با نوادگان ستارخان و نیز نمایندگان محبوب و منتخب آذربایجان در مجلس، برای خود و دستپخت پر انتقادشان اعتبار کسب کنند، زیر تیغ منتقدان تاریخی و حتی سینمایی قرار گرفته و با انتشار نامه‌ی دوم “سامی سردار ملی” نواده ستارخان در خصوص اشکالات تاریخی این سریال، چاره را در دروغ پراکنی و فرار به جلو یافتند.

 

هفته‌ی گذشته یکی از خبرگزاری های سراسری که البته سابقه نشان داده، در وارونگی حقایق ید طولایی دارد، با دعوت از عوامل سریال ستارخان، در خصوص این مجموعه میزگردی ترتیب داد؛ باشد که دست در دست هم، بتوانند اندکی از بار انتقادات کم کنند!

 

همانگونه که پیش بینی می شد، این میزگرد به جای اینکه فضایی برای پاسخ های کارشناسی به انتقادات مطرح شده باشد، به عرصه‌ی دروغ پراکنی و عقده گشایی نسبت به انتقادات مطرح شده تبدیل و در اظهاراتی دروغ و نادرست، اینگونه وانمود شد که ساخت سریال ستارخان منتی بزرگ به مردم آذربایجان بوده چراکه حتی نمایندگان این منطقه اطلاعی نداشتند قبر ستارخان کجاست!

 

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که مخاطب این دروغ پراکنی بود در مصاحبه ای که از کانال تلگرامی وی منتشر شد با اظهار گلایه شدید از دروغ پراکنی بازیگر نقش ستارخان گفت: اگر ما ستارخان را نمی شناختیم پس چرا برای حمایت از ساخت سریال در جمع عوامل آن مجموعه حاضر شده بودیم؟!

 

وی با اظهار تاسف از اظهارات نادرست عوامل سریال ستارخان افزود: هنرمندی که نتواند در برابر انتقادات کارشناسی، پاسخگو بوده و برای فرار از زیر بار فشارهای منتقدین به دروغ پردازی متوسل شود، جای تاسف دارد و باید به خود برگردد.

 

پزشکیان با اشاره به دعوت از وی برای حضور در کنار سریال ستارخان در آن ایام یادآور شد: علت اینکه برای بازدید از سریال درحال ساخت سرتاخان رفتیم اتفاقا به این دلیل بود که ضمن اعلام حمایت، تاکید کنیم که نتیجه کار، در شان و منزلت مبارزان مشروطه و ستارخان و باقرخان باشد نه آن سریالی که امروز همه از آن انتقاد می کنند!

 

نماینده مردم تبریز در مجلس با تاکید بر اینکه ما میخواستیم برای ساخت بهتر این اثر کمک کنیم ادامه داد: اگر ستارخان را نمی‌شناختیم پس آنجا چه می کردیم؟!

 

وی با اشاره به اینکه احتمالا بازیگر یا عوامل سریال ستارخان منظور از سخنان وی را متوجه نشده اند اظهار داشت: در آن جلسه اعلام کردیم که جامعه ما خیلی از افتخارات گذشته خود را به به درستی نمی شناسد و وظیفه ی هنرمند این است که آنها را برای نسل حاضر معرفی نماید.

 

نماینده مردم تبریز در ادامه با اشاره به وضعیت نابسامان آرامگاه ستارخان یادآور شد: اتفاقا قبل از ساخت سریال هم اقداماتی شده که وضعیت آرامگاه ستارخان ساماندهی و اصلاح شود چرا که ضرایط حاضر در شان سردار ملی نیست.

 

مسعود پزشکیان خاطرنشان کرد: باید از کشورهایی مانند کره یاد بگیریم چراکه سریال های کاملا معمولی آنها جهان را تسخیر می کند اما در کشور ما ستارخان را طوری می سازیم که صدای همه در می آید!

 

نایب رئیس مجلس همچنین گفت: بنده در آن بازدید اعلام کردم که متاسفانه جامعه ما از فرهنگ و ارزش های تاریخی خود شناخت کافی ندارد؛ اما ایشان این عدم آگاهی را به خودم نسبت داده اند!

 

***

 

پرواضح است که تمام افتخارات و بزرگان تاریخی ایران زمین باعث افتخار و سربلندی هستند و ساخت فیلم و سریال، یکی از مهمترین راه های معرفی و نهادینه کردن نام و یاد آنان در جامعه و نزد افکار عمومی خواهد بود.

 

اما برای خوش بین ترین افراد نیز این سئوال مطرح می شود که چرا برای نام آورانی مانند: دلیران تنگستان، کوچک جنگلی، ابو علی سینا و …. آثار فاخر با هزینه های گزاف تولید می شود اما به شهریار و ستارخان و … که می رسد، می شود یک اثر پر از انتقاد و البته تحریف و حتی وارونه نمایی؟!

 

مهرداد خوشکار مقدم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها