رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 18 December

صریر: مدیر حوزه علمیه آذربایجان‌شرقی گفت: تقویت نقش و جایگاه مساجد منجر به تعالی نظام، رفع مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، حجت‌الاسلام احمد مطهری‌اصل، امام جمعه موقت تبریز امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به این‌که تقویت جایگاه و نقش مساجد در امور فرهنگی و اجتماعی ضرورتی مهم و غیر قابل انکار است، اظهار داشت: احیای جایگاه مساجد باید درهر شرایط مورد توجه باشد.

وی با تبریک فرا رسیدن ۱۸ اسفند؛ سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مساجد کشور خاطرنشان کرد: در دوران صدر اسلام؛ مساجد محور امور بود، چنانکه پیامبر اکرم(ص) تمام کارهای سیاسی، قضایی، اجتماعی و فرهنگی را در مساجد انجام داد؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی حقیقتا مساجد از مهجوریت خارج شده اند.

مدیر حوزه علمیه آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که تقویت نقش و جایگاه مساجد منجر به تعالی نظام، رفع مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی خواهد شد، تصریح کرد: مساجد تنها محلی برای برگزاری مجالس عزا و ترحیم نیست، اگر نقش مساجد در دوران دفاع مقدس مورد مطالعه قرار گیرد؛ خواهیم فهمید که این مراکز محور ساماندهی مردم علیه رژیم متجاوز بعثی بودند.

حجت الاسلام مطهری‌اصل در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به فرا رسیدن سال نو و مراسم چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: اسلام با شادی و خوشی به هیچ عنوان مخالف نیست، چنانکه تأکید بر شادمانی در اعیاد دارد؛ اما این‌که در چهارشنبه آخر سال شاهد صحنه‌هایی باشیم که ثمره‌اش عزا باشد، مورد قبول نیست.

وی با بیان این‌که عده‌ای برای شادی مقطعی و لحظه‌ای خسارت‌های جبران‌ناپذیری به خود یا دیگران وارد می کنند، تصریح کرد: خوشی هیچ عیب و ایرادی ندارد ولی باید خانواده‌ها توجه خود را قواعد این شادی جلب کنند، تا مشکلی ایجاد نشود؛ غیر لحظه غفلت ممکن است یک عمر پشیمانی به بار آورد.

امام جمعه موقت تبریز در بخش دیگری از سخنان با تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن اظهار داشت: آن حضرت نقش‌ برجسته‌ای در نقش همسر، فرزند و مادر نمونه داشته‌ است که به حق الگویی تمام عیار برای همه بشریت شناخته می شوند.

حجت الاسلام مطهری‌اصل با اشاره به این‌که نقش زن از دیدگاه اسلام بسیار متعالی و از دیدگاه مکاتب مادی‌گرای غرب، ذلت‌بار است، افزود: برخی نویسندگان به اصطلاح روشنفکر، همان حرف‌هایی را می‌زنند که مطابق با سیاست‌های سرمایه‌داری غرب است، چراکه می دانند اگر نقش مثبت زنان در جامعه کمرنگ شود، به اهداف خود خواهند رسید.

وی با بیان این‌که آیات متعددی در قرآن مربوط به حجاب و عفاف است، گفت: عده‌ای این‌گونه اذعان می کنند که حجاب مهم نیست، دلت پاک باشد، در حالیکه این‌ صحبت‌ها فقط توجیه کار است و مطرح کردن سخنانی از قبیل حجاب یک امر شخصی است، توهماتی بیش نیست.

مدیر حوزه علمیه آذربایجان‌شرقی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی اظهار داشت: همه ساله میلیون‌ها نفر در اردوهای راهیان نور شرکت می کنند تا با جانشفانی و مجاهدت شهدای گرانقدر آشنا شوند، که به حق یکی از راه‌های انتقال آرمان شهدا است و باید تداوم داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها