رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 18 December
نگاهی دیگر به روسیاهی زیست‌محیطی زعفرانیه؛

چرا حرف شهرداری خریدار ندارد؟

صریر: واقعاً چه اتفاقی برای این شهر و شهرداری افتاده که حرفش خریدار ندارد؟

به گزارش صریر از تبریز به نقل از فارس، راستش را بخواهید به عنوان یک فعال زیست‌محیطی عاشق شهرم، مدت‌هاست که از واژه‌های اتوکشیده اداری و اقدامات نمادین در این شهر، می‌ترسم.

هر جا صحبت از ساماندهی می‌شود با خودم می‌گویم خدا به خیر کند، باز قرار است کدام بافت تاریخی یا کدام خانه باغ قدیمی مورد تهدید قرار بگیرد، هر جا صحبت از اقدام نمادین می‌شود، دل دل می‌کنم که یا پیغمبر، چه نقشه‌ای در پس این “کفتر به هوا کردن” نهفته است!

همان روزی که شهردار در وسط پاییز، نهال کاشت و رسانه‌ها خبر دادند که شهردار جدید در اولین روز مسوولیت طی اقدامی نمادین درخت کاشت، نگران همین چند وجب فضای سبز شهر شدم.

وعده شهردار در مورد اینکه قرار است یک میلیون درخت بکاریم هم نتوانست این نگرانی‌ها را التیام دهد.

حرف ایشان یک جور دیگری رقم خورده و همین اول سال پس از کلی کش و قوس در مورد بوستان زعفرانیه، دادگاه حکم را به نفع فرد مدعی صادر کرد تا حدود ۱۰۰ درخت قدیمی زیر تیغ ارّه برود.

 حدود سه ماه پیش، فعالان زیست‌محیطی و دوستداران فضای سبز، تلاش‌هایی را برای نجات این درختان به انجام رساندند اما مثل همیشه پاسکاری‌های اداری عمداً یا سهواً آنقدر به طول انجامید که حکم قلع و قمع صادر شد. بلافاصله پس از اجرای حکم “نوشداروهای بعد از مرگ سهراب” آغاز شد.

رئیس سازمان محیط زیست خیلی ناراحت شد و گفت که شکایت می‌‌کند! شهرداری هم گفته تقصیر ما نیست، پرونده، شاکی خصوصی با سند ۶ دانگ دارد! خلاصه اینکه  همه چیز دست در دست هم داد تا نتیجه بگیریم که از این به بعد، حوزه استحفاظی سازمان پارک‌ها و فضای سبز در حد باغچه‌های ائل‌گلی (مقر فرماندهی رئیس سازمان) است.

 واقعاً چه اتفاقی برای این شهر و شهرداری افتاده که حرفش خریدار ندارد؟ چرا باید سازمان شهرداری به قدری ضعیف و منفعل باشد که توانایی حفظ یک تکه زمین ۵۰۰ متری را نداشته باشد!؟ شهردار چرا تاکنون در جریان این پرونده مهم نبوده است؟ قاضی که با درختان قدیمی شهر دشمنی ندارد، قطعاً اگر جور دیگری اقناع می‌شد، حکم متفاوتی می‌داد. چندین حکم برای این پرونده می‌توانست صادر شود. (تملک، تخفیف پروانه، معوض، تسهیلات،دادن امتیازات ملکی، جابه جایی درختان منطقه و …) اما وقتی شهرداری خبردار نیست، قاضی سند ۶ دانگ مدعی را ارجح دیده است.

به هر حال در جریان فضای سبز زعفرانیه، یک روسیاهی زیست محیطی دیگر به رسوایی‌های دیگر شهر اضافه شد تا ببینیم اقدامات نمادین آقایان، باز چه آتشی در دامن شهر خواهد گذاشت. خدا به خیر کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها