رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January

صریر: سبک نمادگرایی جادویی یا مجیکال سمبلیسم نام مکتب ادبی جدیدی است که سعید مبیّن شهیر نویسنده جوان ایرانی برای اولین بار در کتاب پایان نامه به آن پرداخته است.

به گزارش صریر از تبریز، نمادگرایی جادویی همان طور که از اسمش پیداست با مکتب نمادگرایی پیوند هایی دارد ولی این پیوند ها نمادگرایی جادویی را در دایره صرف تقلید ماندگار نمی کند.
لفظ مکتب ادبی در ایران بیشتر جنبه تشریفاتی دارد اما عقاید و ایدئولوژی های اروپاییان بیشتر بر محور سبک های ادبی مختلف است.
سعید مبیّن شهیر درباره این سبک می گوید:نمادگرایی جادویی در بسیاری از اصول با نمادگرایی مغایر است.برای مثال در مکتب نمادگرایی همیشه حالات دلهره آور،ترس و وحشت وجود دارد در حالی که نمادگرایی جادویی لزوما با این مفاهیم پیوند نخورده است.
از دیگر ویژگی های این سبک استفاده از نماد های اغلب دشوار و پیچیده است که سبب دیرفهمی متون می گردد.
مبدع این سبک به کوتاه نویسی اشاره کرده و می گوید:استفاده از ایجاز در این سبک همانند استخوان است برای گوشت.وجود ایجاز در صورتی که برای خواننده جذاب باشد،سبب گیرایی متن و بیشتر ترغیب شدن خواننده برای مطالعه می شود.
سعید مبیّن شهیر درباره کتاب پایان نامه به استفاده از واژگان اغلب فارسی اشاره کرد و افزود:در این کتاب سعی کردم از واژه های فارسی بیشتر استفاده کنم ولی در کتب بعدی ممکن است این کار را انجام ندهم.
نویسنده جوان از جمله ویژگی های این سبک را در به کار بردن نماد های جدید،استفاده از جملاتی نزدیک به سبک کلاسی سیسم بدون آنکه در محتوا وارد شود و داشتن فضاسازی های ابهام آلود عنوان کرد.
موضوع کتاب پایان نامه مشکلات انسانی و نشان دادن راه برون رفت از این مشکلات می باشد.برای فهم کتاب باید با اساطیر جهان،جغرافیا،نماد ها و تاریخ آشنا بود.
هر شاعر یا نویسنده ای که پیرو این سبک است،به عالم رویا وارد می شود ولی با عقل خود می نویسد.از محلی به محل دیگر می رود و فکری را به فکری دیگر پیوند می دهد؛بدون آنکه تزلزلی در ساختار نثر یا نظم به وجود آید.
وی در مورد نقد بر کتاب و این سبک گفت:خیلی خوشحال میشوم نقد های دوستان،ادیبان و شاعران منصفانه باشد.نقد اثر اگر از روی اغراض شخصی نباشد قدرت نویسندگی فرد را محکم و استوار می کند.
کتاب پایان نامه از چهل فصل تشکیل شده است که کوتاهی بعضی از این فصول حتی به نیم صفحه نیز نمی رسد.
وی درباره چگونگی ابداع سبک،نویسندگان دیگر را در شعاع توجه قرار داد و افزود:وقتی نویسندگان با نثر من مواجه می شدند،می گفتند که چنین نثری در کتاب های دیگر ندیده اند و همین برایشان جالب است.
مبدع جوان کتاب بعدی خود را در سایه پایان نامه توصیف کرد ولی با چهره گوناگون و کلمات متنوع که در حجم کم نوشته می شود.
از دیگر ویژگی هایی که خوانندگان به آن توجه دارند رجوع به عقل و مفاهیم دینی در این سبک است که در سبک های اروپایی یافت نمی شود.و این موضوع به سبک حال و هوایی توحیدی می بخشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها