رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January
حاشیه‌ای پررنگ تر از متن؛

هیچ کس جواب بدهد!

صریر: اگر قرار بود کسانی مشخص از رئیس جمهور سوال بپرسند، چرا جلسه گذاشتید و وقت ما را گرفتید؟

به گزارش صریر در تبریز، تلفن زنگ می زند… از من انکارکه وقت ندارم و ازآن سوی خط تلفن اصرار، که این امر حیاتی است! پس از ساعتی در اتاق جلسه اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی دور میز جلسه نشسته‌ایم. اعضای سه تشکل مطبوعاتی و دوستانی از استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، حضور دارند.
موضوع جلسه مربوط به کنفراس خبری ریاست محترم جمهور است. بحث وجدل شروع می شود؛ چه کسانی سوال بپرسند؟ چه نوعی سوالاتی پرسیده شود که به نفع استان آذربایجان باشد؟ پس از ساعتی تصمیم جمعی این می‌شود که نفراتی از روزنامه های محلی و پایگاه های خبری استانی سوالات خود را با سمت و سوی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که اصلی ترین دغدغه مردم است، بپرسند. نفرات بر اساس قرعه از بین افراد حائز شرایط انتخاب می شوند و مقرر می‌شود که برای جلوگیری از تکراری بودن سوالات، آنها هماهنگی لازم بین خودشان ایجاد کنند.
امروز در حال تماشای کنفراس خبری از شبکه خبر بودم، افرادی که منتخب جلسه بودند سوال به دست منتظر نشسته‌اند. مجری محترم افراد دیگری را برای پرسش از ریاست محترم جمهوری دعوت می‌کند! هنوز منتظر هستم که شاید منتخبین جلسه تشکلات مطبوعاتی نیز دعوت شوند که مجری محترم با عجله کنفرانس را به اتمام می‌رساند.
زنگ موبایلم به صدا در می‌آید. کسانی که باید سوال می‌کردند از ارزش وقت خود برایم می‌گویند. راستی «ارزش وقت» افراد برای مسئولین محترم چگونه محاسبه می شود؟ کیلوئی؟ یا تُنی؟!
اصلا مفهوم «وقت» برای مسئولین مهم است یا نه؟! مسئولین را نمی‌دانم اما وقت برای من ارزش دارد، نه برای من، بلکه برای تمام دوستان مطبوعاتی‌ام .جلسه برای شما مسئولین شاید توجیه و رفع تکلیف باشد، اما برای ما چنین نیست! تصمیمات جلسه شاید برای شما بی‌ارزش باشد، اما برای ما ارشمند است.
«صداقت» مفهوم دیگری است که برای ما ارزشمند است. نمی‌دانم چگونه وارد بحث صداقت شوم. شاید بهتر آن باشد که وارد بحث صداقت نشوم که باید از الفبا شروع کنم .
حالا چند سوال بسیار ساده از هیچکس و شاید از هر کسی که خود را مسئول این رفتار و رفتارهای از این نوع می‌داند. آن شخص می‌تواند استاندار محترم، معاونت امنیتی سیاسی، مدیر کل روابط عمومی استانداری و یا هر شخص دیگری باشد. امیدوارم جوابی را دریافت کنم .
ـ اگر قرار بود کسانی مشخص از رئیس جمهور سوال بپرسند، چرا جلسه گذاشتید و وقت ما را گرفتید؟
ـ اگر کسانی هستند که قادرند مسیر تصمیمات جلسه را تغییر دادند، چرا ایستادگی نکردید و اگر زورتان با این که حق بودید به آنها نرسید چرا به خاطر ناتوانی‌تان استعفا نمی‌دهید؟
ـ چرا از اهالی مطبوعات استان عذر خواهی نمی‌کنید؟
ـ چه کسی پاسخگوی دوستانی هستند که به آنها بی احترامی شد؟
ـ اگر قرار بود سوالات مهندسی و از پیش طراحی شده مطرح شود که همان ابتدا این موضوع را می‌گفتید تا بین رسانه‌هایی قرعه‌کشی انجام می‌شد که صِرف حضور در چنین جلساتی برایشان جذابیت دارد، نه مطالبه از مسئول!
و سوال آخر این که جایگاه تشکل صنفی از نظر دولت چیست؟ آیا مسئولین محترم انجمن مدیران مسئول مطبوعات استان، انجمن صنفی خبرنگاران و خانه مطبوعات را به رسمیت می شناسد یا نه؟ و آیا اصولا برای آنها جایگاهی مفروض هست یا خیر؟
سیدرضا علوی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها