رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۵ جماد أول ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 22 January

صریر: مدیرکل فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: آموزش‌ها در فنی و حرفه‌ای عمل گرا است. در قالب تفاهم‌نامه با خانه مطبوعات استان، مطبوعات را به شکل حرفه‌ای برجسته می‌کنیم.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از کمیته اطلاع رسانی خانه مطبوعات آذربایجان‌شرقی، یعقوب نماینده، امروز در نشست صمیمی با هیئت رئیسه خانه مطبوعات استان با پاسداشت شأن و جایگاه رسانه و مطبوعات اظهار داشت: مطبوعات و رسانه‌ها، شریک اجتماعی هستند و بحث مطبوعات و خانه مطبوعات بحث متعارف و تعریف شده‌ای است و این عرصه، یک حوزه بسیار جذاب و فراگیر است.

نماینده با تأکید بر لزوم توجه کافی به آموزش‌های لازم در این حوزه، ادامه داد: نزدیک به ۲۰ درصد فعالان این حوزه، تحصیلات آکادمیک دارند و بسیاری از اصحاب رسانه و خبر از آموزش‌های غیر رسمی – آموزش‌هایی که خارج از مدارس و دانشگاه‌ها ارایه می‌شوند، برخوردارند و ما آمادگی لازم برای ارایه آموزش‌های تخصصی و ارایه گواهینامه معتبر بین‌المللی در این حوزه را در بستر همکاری و تعامل با خانه مطبوعات استان دارا هستیم و می‌توانیم در قالب تفاهمنامه با خانه مطبوعات، مطبوعات را به شکل حرفه‌ای برجسته‌تر از شرایط کنونی نمایان و مطرح کنیم.

نماینده با اشاره به ضعف‌های مشهود در حوزه رسانه‌های استانی گفت: متأسفانه مطبوعات استان ما، چندان قوی و حرفه‌ای نیستند و در بعضی از آن‌ها، حتی غلط‌های املایی متعدد و ضعف‌های نگارشی مشهود است و به نظر می‌رسد شاغلان و فعالان این حوزه نیازمند آموزش می‌باشند و خوشبختانه در این زمینه فضای کاری فوق العاده‌ای فراهم شده است و ما می‌توانیم در راستای اجتماعی‌سازی مطبوعات و مردمی کردن آن، آموز‌ش‌های لازم را به علاقه‌مندان این حوزه ارایه دهیم.

مدیر کل فنی و حرفه ای استان با اشاره به امکانات و ظرفیت‌های بسیار بالای این اداره کل ادامه داد: ما در ۱۳ حوزه فعالیت داریم و فعالیت‌های مان بر اساس استانداردها، تعریف شده‌اند و آموزش‌های مان مبتنی بر دانش، مهارت و بینش و مسایل زیست محیطی است و در راستای همکاری با خانه مطبوعات استان می‌توانیم با یک حرکت سیستماتیک و هدفمند، آموزش‌های حرفه‌ای ارایه دهیم و با بهره‌گیری از دانش و مهارت اساتید مجرب در این حوزه، مدرسانی را تربیت کنیم.

وی با بیان اینکه ما در آموزش فنی و حرفه‌ای چندان حرف نمی‌زنیم، ابراز داشت: امیدواریم این مباحث در حد صحبت نماند، چون ما در آموزش فنی و حرفه ای عمل گرا هستیم و دوست داریم یک اتفاقی بیفتد و ما نیز باعث یک تغییر و بدعتی در این حوزه باشیم و این حرکت جا دارد که تحقق یابد و این کم‌ترین کاری است که ما می‌توانیم برای خانه مطبوعات استان انجام دهیم.

نماینده با تکیه بر بحث آموزش فضاهای مجازی، فراهم سازی مکان آموزشی، برگزاری کلاس‌های آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای رجایی شهر و قراملک، برگزاری دوره‌های لازم در حوزه مجازی، برگزاری همایش‌های مرتبط با حوزه رسانه و مطبوعات، تربیت مدرسان و… ، آنها را از دیگر موارد تعامل و همکاری‌های فی مابین با خانه مطبوعات استان برشمرد و گفت: ما موردی برای انجام ندادن کار، نداریم و بسترهای خاصی در حوزه فرهنگ و هنر برای خود تعریف کرده ایم و سخت افزارها و نرم افزارهای لازم را در اختیار داریم و می توانیم در اختیار شما قرار دهیم، چون اعتقاد داریم رسانه‌ها نشانه‌ای از جوامع پیشرفته هستند و به یقین حضور شما در هر جمعی، مانع از ایجاد فضای خفقان و بسته می‌شود.

خانه مطبوعات خواهان همکاری و هم‌افزایی مقبولی با اداره کل فنی و حرفه ای استان

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اعلام حمایت از مدیران و مسئولان حامی رسانه و عملگرا، اظهار داشت: خانه مطبوعات استان مصمم به پیگیری مطالبات برحق این تشکل و پوشش برنامه‌های مصوب و اجرایی در حوزه رسانه‌های استانی است و بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود اداره کل آموزش فنی و حرفه ای، امیدواریم به پشتوانه انعقاد تفاهمنامه ای جامع، همکاری و هم افزایی مقبولی بین خانه مطبوعات و آموزش فنی و حرفه ای استان اتفاق بیفتد.

اسد فلاح با اشاره به جایگاه و مأموریت‌های خانه مطبوعات استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر عضویت قریب به ۱۶۰ نفر از همکاران رسانه‌ای در خانه مطبوعات استان تأیید شده است و در راستای چابک سازی و مشارکت جمعی اعضای عضو این تشکل رسانه ای فراگیر، کمیته‌های تخصصی تشکیل شده‌اند.

فلاح افزود: خاستگاه اصلی ما داشتن نشریه‌های تخصصی متنوع و متعدد در سطح ملی و حتی فراملی است و بی‌تردید در این راستا نیاز است که ما نیروی کاری و حرفه‌ای داشته باشیم.

فلاح با بیان اینکه خانه مطبوعات استان آمادگی لازم برای پوشش رسانه‌ای کلیه فعالیت‌های آموزش فنی و حرفه ای را دارد، ادامه داد: انتظار داریم «مرکز آموزش عالی رسانه» به برکت همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و طبق پیشنهاد خانه مطبوعات استان با متولی‌گری این تشکل رسانه‌ای در آذربایجان‌شرقی و در شهر اولین‌ها دایر و فعال شود.

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های جاری استانی استفاده و «مرکز آموزش عالی رسانه» ای را در تبریز ایجاد و فرصت برگزاری دوره‌های آموزشی با کد بین‌المللی را نیز برای اهالی زحمتکش رسانه و علاقمندان این حرفه، مهیا کنیم.

فلاح در این راستا از مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خواست برای تحقق این مطالبه رسانه‌ای همکاری‌های لازم با خانه مطبوعات استان، عملیاتی و معمول گردد.

وی همچنین خواهان توجه و حمایت بیش از پیش مقامات استانی و مسئولان فرهنگی از طرح ها و اقدامات توسعه‌ای خانه مطبوعات آذربایجان‌شرقی برای ترویج و گسترش فرهنگ روزنامه‌خوانی و تحقق مطالبات صنفی جامعه و قشر شریف و فرهیخته رسانه‌های استان شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها