رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 2 خبر
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۸ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 23 May

صریر: مدیرکل فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: آموزش‌ها در فنی و حرفه‌ای عمل گرا است. در قالب تفاهم‌نامه با خانه مطبوعات استان، مطبوعات را به شکل حرفه‌ای برجسته می‌کنیم.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از کمیته اطلاع رسانی خانه مطبوعات آذربایجان‌شرقی، یعقوب نماینده، امروز در نشست صمیمی با هیئت رئیسه خانه مطبوعات استان با پاسداشت شأن و جایگاه رسانه و مطبوعات اظهار داشت: مطبوعات و رسانه‌ها، شریک اجتماعی هستند و بحث مطبوعات و خانه مطبوعات بحث متعارف و تعریف شده‌ای است و این عرصه، یک حوزه بسیار جذاب و فراگیر است.

نماینده با تأکید بر لزوم توجه کافی به آموزش‌های لازم در این حوزه، ادامه داد: نزدیک به ۲۰ درصد فعالان این حوزه، تحصیلات آکادمیک دارند و بسیاری از اصحاب رسانه و خبر از آموزش‌های غیر رسمی – آموزش‌هایی که خارج از مدارس و دانشگاه‌ها ارایه می‌شوند، برخوردارند و ما آمادگی لازم برای ارایه آموزش‌های تخصصی و ارایه گواهینامه معتبر بین‌المللی در این حوزه را در بستر همکاری و تعامل با خانه مطبوعات استان دارا هستیم و می‌توانیم در قالب تفاهمنامه با خانه مطبوعات، مطبوعات را به شکل حرفه‌ای برجسته‌تر از شرایط کنونی نمایان و مطرح کنیم.

نماینده با اشاره به ضعف‌های مشهود در حوزه رسانه‌های استانی گفت: متأسفانه مطبوعات استان ما، چندان قوی و حرفه‌ای نیستند و در بعضی از آن‌ها، حتی غلط‌های املایی متعدد و ضعف‌های نگارشی مشهود است و به نظر می‌رسد شاغلان و فعالان این حوزه نیازمند آموزش می‌باشند و خوشبختانه در این زمینه فضای کاری فوق العاده‌ای فراهم شده است و ما می‌توانیم در راستای اجتماعی‌سازی مطبوعات و مردمی کردن آن، آموز‌ش‌های لازم را به علاقه‌مندان این حوزه ارایه دهیم.

مدیر کل فنی و حرفه ای استان با اشاره به امکانات و ظرفیت‌های بسیار بالای این اداره کل ادامه داد: ما در ۱۳ حوزه فعالیت داریم و فعالیت‌های مان بر اساس استانداردها، تعریف شده‌اند و آموزش‌های مان مبتنی بر دانش، مهارت و بینش و مسایل زیست محیطی است و در راستای همکاری با خانه مطبوعات استان می‌توانیم با یک حرکت سیستماتیک و هدفمند، آموزش‌های حرفه‌ای ارایه دهیم و با بهره‌گیری از دانش و مهارت اساتید مجرب در این حوزه، مدرسانی را تربیت کنیم.

وی با بیان اینکه ما در آموزش فنی و حرفه‌ای چندان حرف نمی‌زنیم، ابراز داشت: امیدواریم این مباحث در حد صحبت نماند، چون ما در آموزش فنی و حرفه ای عمل گرا هستیم و دوست داریم یک اتفاقی بیفتد و ما نیز باعث یک تغییر و بدعتی در این حوزه باشیم و این حرکت جا دارد که تحقق یابد و این کم‌ترین کاری است که ما می‌توانیم برای خانه مطبوعات استان انجام دهیم.

نماینده با تکیه بر بحث آموزش فضاهای مجازی، فراهم سازی مکان آموزشی، برگزاری کلاس‌های آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای رجایی شهر و قراملک، برگزاری دوره‌های لازم در حوزه مجازی، برگزاری همایش‌های مرتبط با حوزه رسانه و مطبوعات، تربیت مدرسان و… ، آنها را از دیگر موارد تعامل و همکاری‌های فی مابین با خانه مطبوعات استان برشمرد و گفت: ما موردی برای انجام ندادن کار، نداریم و بسترهای خاصی در حوزه فرهنگ و هنر برای خود تعریف کرده ایم و سخت افزارها و نرم افزارهای لازم را در اختیار داریم و می توانیم در اختیار شما قرار دهیم، چون اعتقاد داریم رسانه‌ها نشانه‌ای از جوامع پیشرفته هستند و به یقین حضور شما در هر جمعی، مانع از ایجاد فضای خفقان و بسته می‌شود.

خانه مطبوعات خواهان همکاری و هم‌افزایی مقبولی با اداره کل فنی و حرفه ای استان

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اعلام حمایت از مدیران و مسئولان حامی رسانه و عملگرا، اظهار داشت: خانه مطبوعات استان مصمم به پیگیری مطالبات برحق این تشکل و پوشش برنامه‌های مصوب و اجرایی در حوزه رسانه‌های استانی است و بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود اداره کل آموزش فنی و حرفه ای، امیدواریم به پشتوانه انعقاد تفاهمنامه ای جامع، همکاری و هم افزایی مقبولی بین خانه مطبوعات و آموزش فنی و حرفه ای استان اتفاق بیفتد.

اسد فلاح با اشاره به جایگاه و مأموریت‌های خانه مطبوعات استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر عضویت قریب به ۱۶۰ نفر از همکاران رسانه‌ای در خانه مطبوعات استان تأیید شده است و در راستای چابک سازی و مشارکت جمعی اعضای عضو این تشکل رسانه ای فراگیر، کمیته‌های تخصصی تشکیل شده‌اند.

فلاح افزود: خاستگاه اصلی ما داشتن نشریه‌های تخصصی متنوع و متعدد در سطح ملی و حتی فراملی است و بی‌تردید در این راستا نیاز است که ما نیروی کاری و حرفه‌ای داشته باشیم.

فلاح با بیان اینکه خانه مطبوعات استان آمادگی لازم برای پوشش رسانه‌ای کلیه فعالیت‌های آموزش فنی و حرفه ای را دارد، ادامه داد: انتظار داریم «مرکز آموزش عالی رسانه» به برکت همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و طبق پیشنهاد خانه مطبوعات استان با متولی‌گری این تشکل رسانه‌ای در آذربایجان‌شرقی و در شهر اولین‌ها دایر و فعال شود.

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های جاری استانی استفاده و «مرکز آموزش عالی رسانه» ای را در تبریز ایجاد و فرصت برگزاری دوره‌های آموزشی با کد بین‌المللی را نیز برای اهالی زحمتکش رسانه و علاقمندان این حرفه، مهیا کنیم.

فلاح در این راستا از مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خواست برای تحقق این مطالبه رسانه‌ای همکاری‌های لازم با خانه مطبوعات استان، عملیاتی و معمول گردد.

وی همچنین خواهان توجه و حمایت بیش از پیش مقامات استانی و مسئولان فرهنگی از طرح ها و اقدامات توسعه‌ای خانه مطبوعات آذربایجان‌شرقی برای ترویج و گسترش فرهنگ روزنامه‌خوانی و تحقق مطالبات صنفی جامعه و قشر شریف و فرهیخته رسانه‌های استان شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مطالبه‌گر باشیم و درس بگیریم / «سیّد» سلبریتی‌ نیست

به گزارش صریر از تبریز، قبول دارم که پس از دو دهه فضای عبوس و خشک حاکم، کرامات امام‌جمعه جدید، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای گوارا و دلنشین است، ولی می‌خواهم این سوال را مطرح کنم: چه شده که سطح مطالبه عمومی رسانه‌ها و شهروندان، به «رفتار معمولی و زندگی ساده» امام جمعه فرود آمده است؟ مگر نه این که «ساده‌زیستی» از بدیهی‌ترین اصول اسلام و انقلاب است؟ این، یعنی که سایر مدیران ما در طول چهل سال گذشته «غیرمعمولی» بوده‌‌ و اکنافِ هم‌لباس و همکار آل‌هاشم، دیوار ضخیم «تافته جدا بافته» بین خود و مردم ساخته‌اند. اصلاً عکس‌العمل مردم و رسانه‌ها در قبال رفتار معمولی جناب آل‌هاشم طوری شده که انگار ما در طول چهل سال گذشته مُلّا در این شهر ندیده‌ایم! حاج آقا علاقمند است در کنار وظایف «نمایندگی ولی‌فقیه» مثل یک شهروند معمولی، امورات روزمره زندگی‌اش را انجام دهد. مثل همه تبریزی‌های اصیل، از مجلس ختم کسی، غافل نیست، در مناسبت‌های مختلف به همشهریانش سر می‌زند، سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می‌شود و زندگی عادی خودش را دارد و در مقابل، ما مدام برای زندگی و سلوک معمولی ایشان کف و هورا می‌کشیم، و به شخصه واهمه دارم که این تحسین‌های بی‌رویّه، اولاً آرامش ایشان را سلب کند و در ثانی، فضا را مهیای جولان‌دادن «تملّق» در استان کند. درست است که بدعادت شده‌ایم و کلی طول می‌کشد تا با «شرایط خیلی معمولی جدید» خو بگیریم، ولی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و به اصطلاح، عمر برف است و آفتاب تموز. شَان جناب آل‌هاشم را به سلبریتی‌های رایج تنزل ندهیم، بلکه از رفتار معلّمانه ایشان، درس بگیریم. باور کنید مشی پرهیزکارانه و بی‌تکلّف امام جمعه تبریز، به درد شامورتی‌بازی‌های فضای مجازی نمی‌خورَد. معتقدم مسبب بخشی از دلایل فاصله بین مردم و مسئولین، خود مردم هستند که به جای نقد و مطالبه‌گری، در مقابل‌ مسئولین تملق و چاپلوسی کرده‌اند و بالاخره مسئول هم بشر است و خیالات بَرَش می‌دارد که گویا خبری است! مهم‌ترین کمکی که به حاج‌آقا آل‌هاشم می‌توان کرد، درخواست نهادینه‌سازی سنت نقد و مطالبه‌گری است، مردم انتظارات به حق زیادی دارند که روی زمین مانده است. مشت نمونه خروار همین رفتار مردمی حاج‌آقا آل‌هاشم را با رفتار سایر مسئولین مقایسه نماییم تا ملتفت شویم که اصولا در کجای تاریخ ایستاده‌ایم؟! از جناب آل‌هاشم عزیز بخواهیم سنّت پاسخگویی به مردم را به مدیران استانی گوشزد کند. پاسخگویی به آن معنی نیست که مثلا هفته‌ای یک روز سه شنبه‌ها از ساعت 10 لغایت 12 ملاقات مردمی داشته باشد، بلکه در همین تریبون نماز جمعه بیاید و بگوید چه کرده و تا یک ماه دیگر چه خواهد کرد. با وجود چنین سیستم پاسخگو، و به پشتوانه «نماینده ولی‌فقیهِ در کنار مردم» یا پایتخت‌نشینانِ تصمیم‌گیر، هر مدیر روی دست مانده، زوار در رفته و سفارشی را برای کارگزاری امور به این استان نمی‌فرستند و یا این که مدیر مزبور قبل از تشرّف به این منطقه آگاهی می‌یابد که اصولا یک مَن ماست در تبریز چقدر کره دارد! از ایشان بخواهیم از ...

آخرین خبرها