رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: با اتمام رقابت های لیگ برتر به بررسی روند تیمی لاجوردی پوشان تبریز می‌پردازیم تیمی که با سنگین ترین باخت فصل خود، لیگ را آغاز و در نهایت، در جدول رقابت ها بالاتر از تراکتورسازی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار صریر ؛ در میان تمام اخبار ناامید کننده فوتبال آذربایجان شاید به یقین تیم گسترش فولاد را با ثبات ترین تیم فوتبال تبریز دانست. تیمی که تحت مالکیت محمدرضا زنوزی از سال ۸۷ پا به عرصه ورزش گذاشت و تا بدین جا توانسته است نماینده شایسته ای در رقابت های لیگ برتر باشد. این تیم در آغاز لیگ هفدهم با تغییر و تحولات اساسی مواجه شد که طی آن مدیریت، سرمربی و اکثر بازیکنان ، از این تیم جدا شدند. گسترش فولاد که همواره درصدد رسیدن به سهمیه لیگ قهرمانان آسیاست، امسال با لوکا بوناچیچ کار خود را در حالی آغاز کرد که در اولین بازی، سنگین ترین شکست فصل خود را در خانه مقابل پارس جنوبی با چهار گل متحمل شد و در ادامه در اولین دیدار خارج از خانه ، مقابل شاگردان امیر قلعه نویی بازی را واگذار کردند تا سرمربی کروات لاجوردی پوشان در آستانه اخراج از این تیم قرار گیرد. گسترش فولاد که با تغییرات گسترده در ترکیب بازی ها ظاهر می شد، علیرغم در اختیار داشتن بازیکنان با تجربه ای نظیر آندو تیموریان نتوانست انتظارات را برآورده سازد و تا نیم فصل، در آستانه سقوط قرار گرفته بود اما دومین حضور فیروز کریمی در گسترش فولاد که با حواشی بسیاری هم همراه بود، منجر به بهبود روند نتیجه گیری این تیم شد که حتی در برهه ای از رقابت ها خود را در قامت مدعی کسب سهمیه نیز معرفی کردند و گربه سیاه مدعیان قهرمانی بودند که کسب تساوی در برابر پرسپولیس در آزادی و نیز توقف سایپای علی دایی از زمره آن بود.
با بررسی روند تیمی گسترش فولاد به ثبات نتیجه گیری شاگردان کریمی میرسیم که نقطه تاریک این عملکرد بر جای گذاشتن تفاضل گل منفی ۸ است که نشان از ضعف عملکرد دفاعی و نیز هجومی این تیم دارد که در مجموع، گسترش فولاد سال ۹۷ با کسب ۹ برد ، ۱۱ تساوی و ۱۱ باخت با ۳۷ امتیاز، در رده نهم جدول جای گرفت که این نتیجه منجر به این شد تا آبی پوشان تبریز برای اولین بار، علی رغم کسب نتایج نچندان مناسب، بالاتر از تراکتورسازی قرار گیرند که این نتایج همگی حاکی از وضعیت اسف بار فوتبال تبریز می باشد. مسئله ای که کارشناسان بدان اذعان کرده اند، کیفیت فوتبالی است که از سوی دو تیم گسترش فولاد و تراکتورسازی ارائه شده است. این دو تیم با بازی های شناور و تهاجمی خود جزء تیم های برتر لیگ محسوب می شوند اما نکته حائز اهمیت ، عدم تطابق کیفیت بازی این دو تیم با نتایج کسب شده است که می بایست مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.
گسترش فولاد در فصل هفدهم یکی ازاخلاق مدارانه ترین تیم های لیگ بود که دریافت ۴۰ کارت زرد و تنها دو کارت قرمز ، این تیم را به اخلاق مدار ترین باشگاه فوتبال ایران مبدل کرده است که البته حرکت جوانمردانه سامان نریمان جهان در جریان بازی با پدیده خراسان، وی را کاندیدای کسب عنوان بازیکن اخلاق لیگ کرده است.
گسترش فولاد با پایان چهارمین حضور متوالی در لیگ برتر در حالی به استقبال لیگ هجدهم می رود که اخبار باشگاه ، حاکی از توافق مدیران این تیم با فیروز کریمی است که برپایی اردوی پیش فصل در گرگان از برنامه های آقای خاص فوتبال ایران برای حضور پر قدرت گسترش فولاد در رقابت های پیش روست.
البته این در حالی است که تیم اول آذربایجان، هنوز مالک خود را نشناخته و قرار است طی روزهای آتی ، برند این تیم به مزایده گذاشته شود. پروسه ای که با ورود ناصر شفق به طرفین مدعی، قطعا روزهای پر حاشیه ای را برای تراکتور و هواداران میلیونی این تیم رقم خواهد زد و اگر این مرحله به درازا کشیده وانتقال به بخش خصوصی با وسواس دنبال نشود، قطعا روزهای سرد فوتبال تبریز ادامه دار خواهد بود و چه بسا تراکتور و روزهای اوج این تیم، تحت عنوان ” خاطره ” به موزه فوتبال تبریز منتقل شود !

میرمحمد معصومی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها