رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: دادستان تبریز گفت: ۱۰ پرونده مهم ارتشاء و اختلاس مدیران استانی در دادسرای مرکز استان وجود دارد که ۳۵۸ میلیارد تومان رقم این پرونده‌هاست و البته احتمال افزایش و یا کاهش رقم بعد از محرز شدن رای وجود دارد.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از فارس، موسی خلیل‌اللهی امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: استان آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های امن کشور بوده و ضابطه این امر عدم وجود جرایم خشن است.

وی افزود: ۱۰ عنوان اتهام اصلی در استان، توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، تصادفات رانندگی، تهدید، کلاهبرداری، سرقت، تخریب، خیانت در امانت و نگهداری موادمخدر است.

دادستان انقلاب تبریز، آمار جرایم خشن استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در سال ۹۶ فقط ۲۰ مورد قتل عمد در استان وجود داشت که با بررسی ۴ مورد اصلا عمدی نبوده است.

وی افزود: در سه ماهه اول سال ۹۷ نیز هشت مورد قتل عمد در استان رخ داده است.

خلیل‌اللهی افزود: در سال گذشته سه مورد آدم‌ربایی در استان گزارش شد و در سه‌ماهه سال ۹۷ دو مورد گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: اسیدپاشی از جمله موضوعات دیگر ایجادکننده ناامنی در منطقه است که در سال ۹۶ و ۹۷ چهار مورد گزارش شده است.

دادستان تبریز با تاکید به اینکه امنیت یک منطقه دو نکته مثبت برای خود استان و شهرستان دارد، توضیح داد: ابتدا نشانگر امن بودن شهر بوده و علامت دیگر اعتماد سرمایه‌گذاری در استان است.

خلیل‌اللهی خاطرنشان کرد: از جمله وظایف دادگستری، احیای حقوق عامه و یا صیانت از حقوق عامه است که حوزه آب از جمله این مباحث حقوق عامه است.

وی توضیح داد: برای احقاق حقوق عامه در بخش آب، اخیراً حریم بستر رودخانه که فرصتی برای سودجویان بوده و سوءاستفاده‌هایی در تبریز نیز از آن شده بود، پاکسازی شد ضمن اینکه با این رویکرد در مهرانه‌رود ۴ هکتار و اراضی ویلاهای بدون مجوز را پاکسازی کردیم.

دادستان انقلاب تبریز ادامه داد: خلعت‌پوشان در داخل شهر تبریز است ولی متاسفانه در داخل رودخانه پر از ویلا بود که تا پایان تیرماه تمام مسیر پاکسازی می‌شود.

وی ادامه داد: ما توجهی به نام صاحب ویلاها نداریم و اولویت ما ،گرفتن اراضی ملی است و البته هویت این افراد برای ما مشخص است و قطعاً جزو عموم مردم نیستند.

خلیل‌اللهی، موضوع چاه را دیگر حقوق عامه اعلام کرد و گفت: در این خصوص برنامه‌هایی در بخش آب و در منطقه‌ ایجاد شده که اولویت اول چاه‌هایی هستند که در حوره رودخانه‌ها بوده و در این راستا ۵۵ حلقه چاه پر شده و ۱۷ مورد پلمپ شده است.

وی ابراز کرد: در حوزه رسیدگی به مشکلات زنان سرپرست و بدسرپرست، کارهایی با همکاری سازمان‌های خیریه انجام گرفته است به طوریکه بانک اطلاعاتی برای این زنان ایجاد شده و یک کار پژوهشی در حال انجام است.

دادستان انقلاب تبریز بیان داشت: یکی از حقوق عامه مطرح شده آسانسورهاست چراکه بی‌دقتی‌های زیادی در این زمینه وجود داشت و با کارهای انجام گرفته منجر شد که دیگر خبری مبنی بر حوادث سقوط آسانسور در استان وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: بازرسی از یک‌هزار و ۳۴۹ مورد  بازرسی از مجتمع‌های مسکونی صورت گرفت که ۴۹ مورد پلمپ شد و ۶۱۶ مورد بازرسی در ساختمان تجاری با ۱۰ مورد پلمپ و ۴۸۸ بازرسی در مجتمع‌های پزشکی با هفت مورد پلمپ انجام گرفت.

خلیل‌اللهی با اشاره به تشکیل مجتمع جرایم اقتصادی در تبریز گفت: این مجتمع به موضوعات اختصاصی و جرایم مدیران رسیدگی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۰ پرونده مهم ارتشاء و اختلاس مدیران استانی در دادسرای مرکز استان وجود دارد که ۳۵۸ میلیارد تومان رقم این پرونده‌هاست و البته احتمال افزایش و یا کاهش رقم بعد از محرز شدن رای وجود دارد.

دادستان تبریز ابراز کرد: ما پرونده‌ای داریم که در سطح کشوری است و آغاز آن از تبریز شروع شده و ۲۷ استان را درگیر کرده است.

دادستان انقلاب تبریز بیان کرد: میزان بازگشت اراضی به دولت ۹۵۹ هکتار بود که ارزش ریالی آن بیش از ۶۳۳ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی نگاهی به موضوع تغییر کاربری نیز داشت که در سال ۹۶ توانستیم اراضی از حالت زراعی و باغی تبدیل شده به اعیان دیگر را بازگردایم و در حدود ۳۶۵ هکتار از این اراضی به حالت زراعی و اولیه خود برگشته‌اند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها