رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد: پرونده تخلف تعدادی از اعضای شورای اسلامی دوره چهارم و شهرداری تبریز به دلیل اعتراض متهمان، به دیوان عالی کشور ارجاع شد.

به گزارش صریر از تبریز، حجت الاسلام حکمتعلی مظفری در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی مجدد به آرای کیفری، حقوقی و قرارها را شامل می شود، اظهار داشت: بر همین اساس دستور توقف اجرای حکم در دادگستری آذربایجان شرقی صادر شده است تا پس از اعلام نظر دیوان عالی کشور احکام مربوطه اجرایی شوند.

وی با تاکید بر اینکه دادگستری آذربایجان شرقی در همان بدو تشکیل پرونده های مربوط به تخلف تعدادی از اعضای شورای اسلامی دوره چهارم و مجموعه شهرداری تبریز با قدرت و حساسیت خاصی ورود پیدا کرد، افزود: همه تلاش قوه قضائیه بر این اصل مهم استوار است تا در صدور حکم حق و حقوق هیچ شخصی تضییع نشود.

حجت الاسلام مظفری اضافه کرد: بر همین مبنا دادسراها و دادگاه های تجدید نظر با رعایت کامل جانب انصاف و عدالت به مساله وارد شد و حتی جلسات رسیدگی با حضور خود متهمان و وکلای آنها به طور کامل و کافی و بدون محدودیت زمانی به انجام رسید.

وی با بیان اینکه متهمان پرونده تخلف تعدادی از اعضای شورای چهارم و شهرداری تبریز اعتقاد به تبرئه خود داشتند، تصریح کرد: البته بی گناهی آنها باید در دادگاه و توسط قاضی پرونده تشخیص داده شود و هیچ مرجعی نمی تواند قاضی پرونده را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مظفری با اشاره به برخی شائبه ها و حاشیه سازی ها درباره پرونده تخلف شورای شهر و شهرداری تبریز، گفت: بدون تردید اگر این مسایل حاشیه ای و برخی دخالت ها نبود، پرونده مسیر عادی و طبیعی خود را طی می کرد.

وی، تسریع در اجرای حکم متهمان یاد شده را جزو اعتقادات راسخ خود و دستگاه قضایی بیان و ابراز امیدواری کرد دیوان عالی کشور با سرعت به موضوع رسیدگی کند و تصمیم اتخاذ شده اجرایی شود.

به گزارش ایرنا، بیش از ۴۰ نفر از اعضای شورای اسلامی شهر و مجموعه شهرداری تبریز زمستان سال ۱۳۹۵ به دلیل تخلفات مالی و ارتشاء دستگیر شدند.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی، مسئولیت دستگاه قضایی را تحقق بخشیدن به عدالت، اجرای حدود و احکام اسلامی و رسیدگی به شکایات مردم دانست و افزود: با وجود تنگناهای بسیار در زمینه نیروی انسانی و فضای فیزیکی، دادگستری استان با تمام امکانات و اختیارات برای تحقق ماموریت های خود تلاش شبانه روزی انجام می دهد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها