رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی:

فرهنگ استاد و شاگردی لازمه مقابله با معضل بیکاری است

صریر: نماینده از اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی خبر داد و گفت: این طرح با معرفی مراکز آموزش فنی و حرفه ای در قالب شاگرد پذیری اصناف و کسبه انجام می شود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، یعقوب نماینده، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی در نشست با اصحاب رسانه استان از اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی خبر داد و گفت: این طرح با معرفی مراکز آموزش فنی و حرفه ای در قالب شاگرد پذیری اصناف و کسبه انجام می شود و کلیه واحدهای کسب و کار، صاحبان صنوف و کسبه علاقه مند به پذیرش شاگرد می توانند به مراکز آموزش فنی و حرفه ای، اداره های کار و کاریابی های استان مراجعه کنند.

وی در همین راستا ادامه داد: کلیه جوانان علاقه مند ۱۵ سال به بالا می توانند جهت آموزش و اشتغال در واحدهای کسب و کار، اصناف و کسبه جهت ثبت نام به لینک الکترونیکی www.portaltvto.com مراجعه کنند.

نماینده با تکیه بر اهداف آموزش مهارت آموزی در محیط کار واقعی گفت: در راستای اجرای بند ۲ سیاست های کلی اشتغال و بند ۵ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، دستورالعمل اجرایی طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی یا مامکو توسط شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده، و از سوی مقام عالی وزارت به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان متولی اجرای طرح ابلاغ شده، و با هدف جلب مشارکت عمومی جامعه برای استفاده از امکانات و توانمندی های مردم در گسترش مهارت و توسعه اشتغال بدون ایجاد هزینه برای دولت اجرا می شود و آشنایی با محیط کسب و کار و ایجاد خودباوری در مهارت آموز، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی، کمک به بنگاه های اقتصادی به منظور شناسایی و جذب نیروی کار توانمند، کاهش هزینه های جذب و به کارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزشی بنگاه های اقتصادی از جمله اهداف این طرح می باشند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان، ایجاد اشتغال بدون صرف هزینه برای دولت، استفاده از توان اجتماعی در توسعه مهارت ها به جامعه، توسعه کسب و کارها با تزریق نیروی کار رایگان به صاحبان مشاغل، انجام فرآیند یادگیری مهارت های فنی در کنار مهارت های اجتماعی، ارتباطی و کار آفرینی توسط شاگرد، تبدیل محیط های شغلی به محیط های یادگیری و ایجاد تشخص در افراد خبره فن و صنعت به جهت کسوت استاد کاری را از جمله مزیت های این طرح برشمرد و گفت: اگر چه این طرح، مشابه روش آموزش استاد – شاگردی قدیم است، اما به جهت تغییرات فرهنگی و پیشرفت علوم به روشی نوین اجرا می شود و در کنار ارایه آموزش دانش و روش های آمادگی شغلی به جوانان، آنان برای کسب مهارت و دست یابی به شغل به اصناف و کسبه معرفی می شوند.

وی در همین راستا ضمن اشاره به شرایط واحد پذیرنده؛ لزوم داشتن پروانه کسب، مجوز فعالیت آموزشی با عنوان«مجوز فعالیت طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی رشته از اداره کل سازمان فنی و حرفه ای استان»، نصب تجهیزات ایمنی، حفاظت فنی و بهداشت کار در محیط کار واقعی مطابق با استاندارد آموزشی، نصب سرفصل های آموزشی در محل آموزش را از جمله این شرایط خواند و گفت: در صورت عدم تعامل مناسب واحد مشمول طرح با اداره کل استان که شامل عدم جذب مهارت آموز، تخطی از فرآیند و مشخصات برگزاری دوره آموزشی با تشخیص اداره کل استان مجوز واحد باطل می شود.

نماینده با تأکید بر شرایط استاد کار نیز ابراز داشت: استاد کار باید پنج سال و در صورت داشتن گواهینامه مهارتی مرتبط سه سال سابقه فعالیت داشته باشد و در صورت لزوم، فنون و روش تدریس را در مراکز مورد تأیید این سازمان سپری کند و امر آموزش را بر اساس مفاد استاندارد آموزشی مهارت مربوطه انجام دهد و برای آموزش مهارت، طرح درس و برنامه آموزشی داشته باشد و پس از طی دوره، جهت اخذ آزمون های تئوری و عملی، مهارت آموز را به اداره کل استان معرفی کند و مدارک و فرم های ارایه شده از سوی اداره کل استان را تکمیل کرده، و به  ما عودت دهد.

وی در همین خصوص، لزوم همکاری و تعامل استاد کار با این اداره کل، ارایه آموزش توسط شخص استاد کار، رعایت شئونات اخلاقی و اجتماعی در محیط کار، امانتداری و تلاش حداکثری برای حفظ جان، مال و تجهیزات، عدم استفاده از مهارت آموز در امور غیر از آموزش مهارت در محل یادگیری، همچون؛ ضمانت، شراکت و انجام کارهای متفرقه، ارایه اطلاعات لازم به ولی مهارت آموز در خصوص محل یادگیری، حرفه آموزشی، مدت زمان آموزش و اطلاع رسانی استاد کار به اداره کل در خصوص عدم توافق دو طرف و توقف دوره آموزشی در ظرف ۱۵ روز را از دیگر شرایط لازم برای استاد کار بر شمرد.

نماینده با اشاره به وضعیت مهارت آموزان، متذکر شد: حداقل سنی برای فراگیران ۱۵ سال می باشد و آنان باید در کنار داشتن تابعیت ایرانی و برخورداری از توانایی لازم جهت آموزش مهارت مربوطه، توسط مرکز مشاوره سازمان و تطابق وی با مهارت مورد نظر این اداره کل، تأییدیه های لازم را اخذ نمایند و جزو کارکنان فعلی کارگاه ها نباشند و تا پایان دوره، مفاد قرارداد آموزشی و شئونات اخلاقی و اجتماعی را رعایت کنند و بر اساس برنامه تنظیمی استاد کار در محل یادگیری حاضر شوند و در آموزن های تئوری و عملی پایان دوره شرکت کنند و با حفظ امانتداری، برای حفظ جان، مال و تجهیزات در محیط کار اهتمام ورزند.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری شهرداری در نصب بیلبورد های تبلیغاتی و اخبار رسانه ای در خصوص آسیب های این طرح، محدودیت تبلیغ، اطلاع رسانی و بی اطلاعی جامعه با احیای مجدد نظام استاد – شاگردی به سبک گذشته، دغدغه همواره اصناف از موضوع روابط کار، بیمه تأمین اجتماعی و مالیات، تمایل و رضایت پایین خانواده ها به شاگردی فرزندان شان در نزد کسبه و اصناف به توجه به تغییر سلایق، کم تمایلی کسبه و اصناف به پذیرش افراد غریبه به عنوان شاگرد در کسب و کارهای خود، کم تمایلی اصناف به رقیب سازی به ویژه در شهرهای کوچک و سکوت مقررات در پذیرش شاگرد غیر هم جنس را از جمله این آسیب ها دانست.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با تکیه بر اقدامات مورد نیاز برای اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی نیز، اطلاع رسانی وسیع تبلیغاتی در خصوص احیا و مزایای طرح برای جامعه، همراه سازی واحدهای صنفی، کسب و کارها، بنگاه های اقتصادی، دستگاه های دولتی، نهادها، برگزاری نشست و هماهنگی با فرمانداران، توجیه و آشنا سازی اتاق اصناف، اتحادیه ها در ارتباط با طرح، آماده سازی واحدهای کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی، اداره کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت آماده سازی هنرمندان، استادکاران، اداره کل صنعت و معدن و تجارت، شرکت شهرک های صنعتی استان و خوشه های صنعتی، نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز شرکت های خودروسازی و سایر محصولات، گاراژها، مجتمع های تجاری و تولیدی، آشنا سازی دفترداران، دفاتر فنی، مؤسسات حسابرسی و حسابداری را از جمله اقدامات مورد نیاز برای اجرای این طرح قلمداد کرد.

وی با تأکید بر اینکه بنا به سه ضلعی بودن ابعاد کار (واحد پذیرنده، کار آموز و سازمان های واسط)؛ تعیین سازمان ها، نهادها، تشکل ها، بخش خصوصی هر ضلع به منظور تحریک و تمهید عوامل مربوطه ضروری است، این موضوع را عاملی بر اطلاع رسانی قوی، نهادینه سازی و احیای فرهنگ گذشته پذیرش شاگرد دانست و کمیته امداد، اداره کل بهزیستی، واحدهای اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بسیج سازندگی، بسیج پایگاه های مقاومت و اصناف، اداره کل ورزش و جوانان، دفتر امور بانوان و خانواده، اداره کل زندان، اداره کل آموزش و پرورش، دانشگاه های استان، خوشه های صنعتی، انجمن ها و سمت های مرتبط با موضوع جوانان و اشتغال، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، بنیان شهید انقلاب اسلامی، کانون تشکلات کارگری استان را از جمله دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای تأمین مهارت آموزان برشمرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان در ادامه؛ اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان صنعت، معدن و تجارت اعم از؛ مشاغل خانگی، کارگاه های کوچک تولیدی، واحدهای خدماتی، نمایندگی شرکت های خدمات پس از فروش، تعمیرگاه های مجاز و نمایندگی ها، اتاق اصناف و اتحادیه ها، کانون کارفرمایی استان، شرکت شهرک های صنعتی و صنایع خرد را از جمله دستگاه ها، سازمان ها، نهادهای تأمین و تحریک واحدهای پذیرنده و اداره های کل تأمین اجتماعی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صدا و سیما، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها، شوراهای شهر و واحدهای کاریابی را جزو دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای واسط و تسهیل کننده در خصوص بعضی صنایع خاص همچون؛ مسگری، مبلمان، کفش، صنایع دستی، الکترونیک، خودرو، درودگری، طراحی و دوخت، آرایش و پیرایش، تأسیسات و ساختمان برشمرد.

نماینده در پایان با درخواست از رسانه ها برای اطلاع رسانی در خصوص اجرای این طرح با تکیه بر سایر زمینه های لازم برای اجرای موفق این طرح بر لزوم اطلاع رسانی اداره کل تأمین اجتماعی به کارفرمایان و کسبه در خصوص معافیت طرح از شمول بیمه، اطلاع رسانی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کارفرمایان در خصوص معافیت طرح از شمول روابط کار، اجرای جلسه توجیهی و مشابه توسط فرمانداران در شهرستان های ۲۱ گانه با حضور شرکت و ذی نفعان، تبیین و توضیح در شورا و کمیته های هماهنگی آموزش های فنی و حرفه ای، اطلاع رسانی گسترده از طریق رسانه ها، رادیو و تلویزیون، نصب بتر و تراکت در سطح شهرها و تبیین آن در کلیه جلسات مرتبط استانداری و فرمانداری ها تأکید کرد.

شایان ذکر است، تعداد مهارت آموزان در هر بنگاه اقتصادی حداکثر سه نفر می باشد و آموزش های این اداره کل بر اساس استاندارد آموزشی و رعایت پیش نیازهای مهارتی لازم در ساعات معمول انجام فعالیت ارایه می شوند و برای مهارت های فاقد استاندارد نیز باید استاندارد مربوطه با همکاری بنگاه اقتصادی تهیه شود با در نظر گرفتن پیش نیاز هر مهارت در آموزش آن ارایه گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها