رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: رئیس اتاق بازرگانی تبریز با محکومیت حوادث اخیر در بازار تهران گفت: اقتصاد در کل کشور تاثیر گذاشته، اما بازاریان تبریزی به اعتصاب کورکورانه وارد نمی‌شوند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، صمد حسن‌زاده، رئیس اتاق بازرگانی تبریز  در نشست خبری با اصحاب رسانه نوسانات قیمت ارز، سکه و طلا را موجب اخلال در معیشت و رفاه مردم دانست و اظهار داشت: عدم بهره مندی از کارشناسان خبره از سوی دولت و برخی سیاست های خارجی عامل بروز این وضعیت بوده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با بیان این‌که تناقض میان گفتار دولتمردان با وضعیت موجود در بازار موجب بی اعتمادی مردم می شود، گفت: دولت اعلام می کند بیشتر کالاها و مایحتاج عمومی با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود، اما شاهدیم که مردم کالاها را با نرخ ۶ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری می کنند.

وی ادامه داد: چرا افرادی که نیازی به ارز و سکه ندارند، به خاطر نگرانی از کاهش ارزش پول ملی و سرمایه خود، ریال را تبدیل به دلار می کنند، مـتأسفانه طی روزهای گذشته کالاهایی وارد شده که نیازی به واردات آنها نبوده است.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با تاکید به اینکه تخصیص ارز برای واحدهای تولیدی یک موضوع اساسی بوده و تلاش زیادی در این خصوص می‌شود، گفت: بانک مرکزی و مسوولان نظام اعلام کرده‌اند در حدود ۲۹ میلیون یورو از اول فروردین تا خرداد ارز برای واردات تمام کالای کشور اختصاص داده، ولی رقمی که به بانک‌ها اعلام شده در حدود ۹ میلیون یورو بود که تحقق یافته است.

وی اذعان داشت: باید بانک مرکزی شرایطی ایجاد کند تا واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، رقم‌های کوچکی را برای تأمین نیاز خود به واردات قطعات یدکی اختصاص دهند تا به تبع آن بیکاری، ورشکستگی و غیره برای یک تولیدی ایجاد نشود.

حسن‌زاده بیان کرد: در بحث برگشت ارز حاصله از صادرات، می‌توان با ایجاد یک سامانه مخصوص،  ارز حاصله خود را با قیمت ۶ هزار تومان شناور عرضه کرد تا واردکننده‌هایی که از سامانه “نیما” نمی‌توانند ارز خود را وارد کنند، از این طریق تأمین نیاز کنند.

وی بیان کرد: با توجه به صحبت‌هایی از قبیل کنترل ارز به صورت سه نرخی یا شناور، باید دولتمردان تلاش کنند ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومان به سامانه بیاید تا بلکه نیازهای جامعه به صورت یک شکل حل شده و کنترل واردات انجام گیرد.

حسن‌زاده، تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در اتاق بازرگانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: البته تغییر قانون نیاز به مصوباتی از سوی مجلس دارد و ما برای رفع نواقصی که از زمان‌های قبلی و زمان‌های استثنایی  تصویب شده بود، نظراتی داده‌ایم.

وی با بیان این‌که حدود ۳ هزار و ۸۰۰ واحد فعال در استان وجود دارد، گفت” وقتی مسوولی می‌گوید که تاثیر بخش خصوصی در نظام اقتصادی کشور پنج درصد است و ۹۵ درصد اقتصاد دولتی است، در حالی که بیشتر مشکلات اقتصاد از بخش‌های دولتی است و برای آن مسوول باید تاسف خورد.

حسن زاده با اشاره به این‌که معضل نقدینگی موجب بی‌نظمی در اقتصاد شده است، گفت: اغتشاش و خسارت به اموال و منافع ملی، اقتصاد کشور را درمان نخواهد کرد، باید بستر سوءاستفاده را از میان برد.

وی در پاسخ به سؤال یمی از خبرنگاران نیز تصریح کرد: اگر مجلس موضوع ترمیم تیم اقتصادی را صلاح دانسته و مقام معظم رهبری آن را تائید کردند، باید چنین اتفاقی بیافتد.

رئیس اتاق بازرگانی با محکومیت حوادث اخیر در بازار تهران خاطرنشان کرد: اقتصاد در کل کشور تاثیر گذاشته، اما بازاریان تبریزی به اعتصاب کورکورانه وارد نمی‌شوند و اعتقاد داریم همگی با همدلی و از طریق صنوف خود مشکلات را حل می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها