رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تبریز گفت: هر جایی که دولت به کار بخش خصوصی دخالت کرده است، شاهد تعارض و مشکلاتی شده‌ایم.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، سونیا اندیش، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تبریز  در نشست خبری با اصحاب رسانه به تحلیل وضعیت موجود در اقتصاد کشور پرداخت و با تأکید بر این‌که بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و سیاست های مغرضانه دشمنان نظام برای ملت ایران تازگی ندارد، اظهار داشت: مردم ایران در طول هشت سال دفاع مقدس توانستند هم در جنگ نظامی و هم جنگ اقتصادی بر دشمنان غلبه کنند.

اندیش، با اشاره به نامه ۱۸۷ نماینده مجلس در رابطه با تغییر تیم اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: نمایندگان می‌توانند به لحاظ جایگاه حقوقی خود در این مسأله ورود کنند و نظرات خود را نسبت به تیم اقتصادی بدهند.

وی ادامه داد: بنده به عنوان عضوی از اتاق بازرگانی تبریز و ایران به صراحت می‌گویم که موضوعات و سیاست‌گذاری‌ها فردی نیست بلکه باید سیاست‌ها همه‌جانبه بوده و تطبیق سه قوه و همکاری بین‌بخشی انجام گیرد.

اندیش بهبود همکاری میان مردم و دولترا چاره کار دانست و گفت: اگر تیم اقتصادی هم تغییر یابد، باید در کنار آن به همکاری مردم هم توجه کرد، ما در اتاق تیم کارشناسی، کمیسیون‌های کارشناسی داریم که در مباحث مختلف از جمله بیمه‌ بیکاری، تعطیلی واحدها و غیره فعالیت می‌کنند.

وی با بیان این‌که دولتی بودن اقتصاد منشاء اصلی مشکلات است، تصریح کرد: این موضوع منجر به ایجاد اقتصاد رانتی شده به طوری که وقتی نرخ دلار به‌زور و با دستورالعمل در نرخ ثابت نگه داشته می‌شود، باید به بازار آزاد نیز اختیاراتی داده شود تا با مشتری به تعامل برسد، ولی وقتی نرخ‌ها تحمیلی می‌شود طبیعتا تداخلی مابین دولت و بخش خصوصی ایجاد می‌شود.

نائب رئیس شورای شهر تبریز با تأکید بر عدم دخالت دولت در اقتصاد بخش خصوصی گفت: هر جایی که دولت به کار بخش خصوصی دخالت کرده است، شاهد تعارض و مشکلاتی شده‌ایم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها