رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: طرح ” مهری سبز با قلب های سبز” برای پانزدهمین سال متوالی به همت جمعیت خیریه قلب های سبز تبریز اجرا شد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، جمعیت خیریه قلب های سبز به عنوان نخستین مؤسسه با اهداف آموزشی – تحصیلی تبریز، از سال ۱۳۸۳ هر ساله طرح ساماندهی مدارس مناطق محروم با عنوان” مهری سبز با قلب های سبز” را برگزار می کند.

بنابر این گزارش، در این طرح دانش آموزان با دریافت پک لوازم التحریر، کتاب، نوشت افزار و لباس های فرم برای سال تحصیلی جدید آماده می شوند. امسال نیز همانند سالهای گذشته این جمعیت توانست با استفاده از ظرفیت های مردمی خود بیش از ۱۵۰۰ دانش آموز مناطق محروم را تحت پوشش این طرح قرار دهد. مراحل ابتدایی طرح “مهری سبز با قلب های سبز” در سال جاری از اواخر خرداد ماه آغاز شد و در هفته اول مهر با توزیع پک لوازم التحریر در مدارس مناطق محروم به کار خود پایان داد.

این طرح با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد ریال توانست بخشی از نیازهای مدارس محروم را تامین نماید. با توجه به افزایش قیمت لوازم التحریر و عدم توانایی خانواده ها در مناطق محروم جهت خرید لوازم التحریر اجرای این طرح اهمیت ویژه ای پیدا کرد.

رضا رحیمی، مدیرعامل جمعیت خیریه قلب های سبز گفت: طرح ” مهری سبز با قلب های سبز” در سال ۹۷ برای پانزدهمین سال متوالی توسط جمعیت خیریه قلب های سبز اجرا شد. این جمعیت به عنوان نخستین موسسه خیریه با اهداف آموزشی در تبریز دانش آموزان مستعد و بی بضاعت را تحت پوشش و حمایت خود قرار داد اما با توجه به محدود بودن منابع مالی امکان حمایت مستمر از قشر وسیعی از دانش آموزان مناطق محروم وجود نداشت. با بالا رفتن درخواست حمایت از سوی مدیران مدارس برای دیگر دانش آموزان ایده اولیه طرح” مهری سبز با قلب های سبز” شکل گرفت.

به گفته وی در این طرح قرار بر این شد تا جمعیت خیریه قلب های سبز هر ساله در شروع سال تحصیلی جدید عده ای از دانش آموزان مستعد و بی بضاعت که مشکلات کمتری دارند تحت پوشش این طرح قرار داده و اقدام به تهیه و توزیع لوازم التحریر بین این دانش آموزان کند.

رحیمی ادامه داد: این طرح دو هدف اصلی را دنبال می کند. در سال های اولیه فعالیت جمعیت، کارگروه آموزش و تحقیق طی تحقیقات میدانی متوجه این موضوع گردید که میزان ترک تحصیل دانش آموزان دختر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان بسیار بیشتر از دانش آموزان پسر می باشد.

وی ادامه داد: در واقع می توان گفت؛ هنگام بروز مشکلات مالی برای خانواده اولین گزینه پیش رو جلوگیری از تحصیل دختر خانواده بوده و این امر موجب بروز آسیب های اجتماعی جدی در این مناطق گشته بود. از این رو از اهداف اصلی این طرح پوشش هزینه تحصیلی این دانش آموزان و مانع شدن از بروز چنین معضلات اجتماعی می باشد. از جمله اهداف مهم دیگر این طرح ارتباط با خانواده های نیازمند و جذب مددجو بوده و هست. همه ساله در هنگام اجرای این طرح خانواده های زیادی به جمعیت معرفی شده و بعد از تحقیقات لازم عده ای از این خانواده ها جهت دریافت حمایت های مستمر جذب جمعیت می شوند.

رحیمی درباره اقلامی که در این طرح توزیع می شود اینگونه توضیح داد: این طرح شامل مواردی همچون پک لوازم التحریر، هزینه کتاب، هزینه لباس فرم مدارس و گاها تهیه کیف و کفش می باشد.  سعی ما همه ساله بر این بوده حداقل ۷۰۰ دانش آموز مناطق محروم را تحت پوشش این طرح قرار دهیم و خوشبختانه توانسته ایم هر سال بر این تعداد اضافه کنیم. در سال گذاشته بالغ بار ۱۰۰۰ نفر تحت حمایت این طرح قرار گرفتند و در سال جاری نیز توانستیم در حدود ۱۵۰۰ دانش آموز را پوشش دهیم.

وی ادامه داد: توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که افزایش قیمت لوازم التحریر در سال جاری هیچ خللی بر اجرای این طرح وارد نکرد و ما توانستیم در اوج گرانی لوازم التحریر افراد تحت پوشش طرح “مهری سبز با قلب های سبز ” را ۵۰ درصد افزایش دهیم. که این امر به علت مذاکرات ما با تولید کنندگان داخلی و استفاده از تولید ملی شکل گرفت. حمایت از تولیدات ملی از جمله دست آوردهای اجرای این طرح در سالهای اخیر بوده است.

رحیمی درباره آینده این طرح و انتظارات جمعیت از ارگان هایی همچون آموزش و پرورش بیان کرد: سعی ما بر این است با همکاری آموزش و پرورش تغییرات مثبتی برای سالهای آینده ایجاد کنیم. تصمیم ما بر این است که بجای توزیع پک ها در مدارس، مدیران مدارس تبریز نسبت به شناسایی و معرفی دانش آموزان مستعد و نیازمند به جمعیت اقدام کنند تا از این طریق هم در جذب مددجویان و حمایت مستمر آنان گام های مثبتی برداریم و هم مطمئن باشیم که این پک ها به دست نیازمندان واقعی می رسد. همچنین از آموزش و پرورش انتظار حمایت های معنوی و تسهیل در امور به منظور ایجاد گسترده تر این طرح را داریم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها