رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: مدیرکل دامپزشکی استان در جمع خبرنگاران گفت: اجرای قانون و حفظ سلامتی عمومی مهم ترین وظیفه ماست و به هیچ قیمت از آن کوتاه نمی آئیم.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، امیر حسین بهداد، مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی در نشست خبری که به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شد؛ در پاسخ سوال خبرنگار صریر مبنی بر اینکه موضع شما به عنوان مدیرکل دامپزشکی استان در قبال کبابی هایی که با عنوان کباب مشکین در تبریز فعالیت می کنند چیست؟ با توجه به این‌که خود شما بارها در جلسات مختلف به نوع کشتار سنتی و عرضه گوشت آن در این مراکز اعتراض داشته اید، اظهار داشت:بنده از همان اوایل مسؤولیتم  بنابه وظایف قانونی خود همیشه مخالف کشتار سنتی دام و عرضه گوشت گرم و تازه به مردم بوده ام و این مسأله چون با سلامتی عموم ارتباط مستقیم دارد؛ به هیچ دلیل و بهانه ای نمیشود از آن چشم پوشی کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه سال گذشته و امسال بیماری «تب کریمه کنگو» جان تعدادی از هموطنان عزیزمان را در سایر استان‌ها گرفت. اما با سختگیری های مجدانه و بازرسی های پی در پی عوامل و کارشناسان دامپزشکی استان بیش از ۱۳۶ هزار کیلوگرم لاشۀ ناقل این بیماری ضبط و امحا گردید و امروز میتوان با افتخار اعلام کرد این بیماری خطرناک در آذربایجان شرقی به شدت کنترل شده و تا کنون گزارشی مبنی بر شیوع تب کریمه کنگو به دستمان نرسیده است.

بهداد در ادامه افزود: برای مقابله با این بیماری که در فصل تابستان شایع است و به راحتی هم قابل تشخیص نیست، باید دام تحت آزمایش قرار گیرد؛ ولی با حجم انبوه کشتار دام و کمی امکانات، عملاً آزمایش تک تک دام ها مقدور نیست.
اما برای حل این مشکل بزرگ، منابع و مراکز علمی ذی صلاح بهداشت جهانی و کارشناسان کشوری مرحله «پیش سرد» را توصیه می‌کنند که در آن گوشت باید پس از ذبح، ۲۴ ساعت در بین صفر تا چهار درجه سانتی گراد قرار گیرد تا در صورت ابتلا به تب «کریمه کنگو» در این مرحله عامل بیماری از بین رفته و گوشت کاملا سالم و قابل مصرف شود.

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: خوشبختانه تمامی کشتارگاه های رسمی سطح استان زیر نظر دقیق کارشناسان دامپزشکی به این مرحله «پیش سرد» مجهز شده اند. اما متاسفانه مخالفت های بنده با کشتار سنتی دام که به دلیل عدم نظارت و اجرای همین مرحله «پیش سرد» گوشت است به مذاق برخی خوش نیامده و شکایت سختگیری های بنده در این امر را حتی به مجلس هم رسانده اند.

وی تصریح کرد: به من خرده میگیرند که تو مخالف اشتغال زایی و گردشگری در استان هستی و به قول معروف، چوب لای چرخ این دو امر مهم میگذاری. بارها و بارها در پاسخ این منتقدان گفته ام که این امر (مبارزه با کشتارهای غیر قانونی دام) یک مساله تخصصی و وظیفه قانونی بنده است و نمی توان به بهانه و توجیه هایی مانند توسعه گردشگری یا اشتغال زایی با جان مردم بازی کرد به من می‌گویند؛ اشتغال و گردشگری باید رونق بگیرد حالا این وسط دو نفر هم بمیرند!

بهداد در پایان خاطرنشان کرد: بنده به جرات و اطمینان کامل به افکار عمومی و شما خبرنگاران عرض می‌کنم به هیچ وجه حاضر نیستم از این امر کوتاه بیایم حتی به قیمت از دست دادن کارم. قول می دهم تا در این پست مشغول خدمت هستم با تمام وجود با کشتار غیر قانونی دام در سطح استان مبارزه خواهم کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها