رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: مدیرعامل جامعه نابینایان آذربایجان شرقی گفت: برخی مدیران که خودشان به طور رابطه‌ای مدیر شده‌اند، تمایل دارند تا نابینایان، کر و لال و معلول جسمی حرکتی بوده و هیچ حرفی از حق و حقوق خود به میان نیاورند.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از شبستان، فرهاد عبدوی، مدیرعامل جامعه نابینایان آذربایجان شرقی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در آستانه فرا رسیدن “روز جهانی عصای سفید” برگزار شد، اظهار داشت: وضعیت فیزیکی ساختمان کنونی جامعه نابینایان استان بسیار نامطلوباست.

وی ادامه داد: علاوه بر مشکلاتی که از مشترک بودن این واحد با کانون مهر دادگستری متوجه ما است، این واحد از نظر فیزیکی نیز مشکلاتی داشته و با مشکلاتی همچون چکه کردن سقف و قطعی گاز روبه‌رو هستیم که با سرد شدن هوا و رسیدن دما به زیر صفر، مشکلات تشدید خواهند شد.

عبدوی افزود: بخشی از محل استقرار کنونی جامعه نابینایان استان در پارک آتالار و آنار تبریز، از سوی شهرداری به کانون مهر خانواده دادگستری اختصاص داده شده است، نامه‌نگاری‌ها با ریاست شورای اسلامی شهر و شهردار تبریز  و وعده‌ها به منظور تخصیص کامل این واحد به جامعه نابینایان استان از سال گذشته، نتیجه‌ای نداشته و همچنان شاهد برخی اتفاقات ناگوار در این واحد اشتراکی هستیم.

وی با انتقاد از عملکرد شهرداری تبریز در خصوص مناسب‌سازی شهری به منظور رفاه حال جامعه نابینایان استان در طول شش سال گذشته، خاطرنشان کرد: پس از اتمام دوره شهرداری آقای نوین، شهردارهای بعدی تبریز، هیچ اقدامی در راستای مناسب سازی شهری و ارایه خدمات به نابینایان انجام نداده‌اند، جلساتی هم که برای مناسب سازی شهری برگزار می‌شد را حذف کرده‌اند و شهردار تبریز معتقد است که شهرداری هیچ وظیفه‌ای در قبال نابینایان ندارد، می‌توان گفت؛ شهرداری تبریز، جامعه معلولان و نابینایان را به حال خود رها کرده است.

مدیرعامل جامعه نابینایان آذربایجان شرقی ادامه داد: حتی مسیر بهزیستی تا جامعه نابینایان استان هم مناسب سازی نشده است، از این رو پیشنهاد کردیم تا پل عابر پیاده‌ای ساخته شود که گفتند طبق قانون، ممکن نیست، همچنین پارک آتالار و آنالار تبریز که به نام پارک اختصاصی معلولان کلنگ زنی شده بود نیز بسترسازی نشده است و آب نمای پارک نیز مناسب نابینایان نبوده و احتمال سقوط نابینایان به آن وجود دارد.

عبدوی با بیان این که برخی مدیران و مسؤولان دوست دارند، نابینایان حق خود را طلب نکنند، افزود: برخی مدیران که خودشان به طور رابطه‌ای مدیر شده‌اند، تمایل دارند تا نابینایان، کر و لال و معلول جسمی حرکتی بوده و هیچ حرفی از حق و حقوق خود به میان نیاورند، در این میان اگر نابینایی هم در اداره‌ای مشغول به کار است، سربار و اضافی تلقی می‌شود.

وی، مشکل اشتغال، ازدواج و تامین مسکن را از عمده مشکلات نابینایان عنوان کرد و گفت: برخی مدیران ما اعتقادی به اشتغال نابینایان ندارند، یکی از شغل‌هایی که برای نابینایان تعریف شده، اپراتوری تلفن است، اما مدیران ما با مجهز کردن اداراتشان به سیستم اپراتور خودکار، این فرصت شغلی را از نابینایان سلب کرده‌اند.

مدیرعامل جامعه نابینایان آذربایجان شرقی در ادامه، با بیان این که این تشکل جزو اولین‌ سازمان‌های مردم نهاد در استان است، عنوان کرد: این سمن با دارا بودن ۷۰۰ عضو فعال در حیطه‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، آموزشی و هنری فعالیت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها