رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: کتاب «حکمت، عرفان و اخلاق در اشعار نظامی گنجوی» نوشته مرحوم علامه محمدتقی جعفری در تبریز رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، ابراهیم اقبالی، دبیر علمی کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز اظهار داشت: برای نخستین کتاب «حکمت، عرفان و اخلاق در اشعار نظامی گنجوی» نوشته مرحوم علامه محمدتقی جعفری به زبان ترکی آذری در تبریز رونمایی خواهد شد.

وی با بیان این‌که نگاه تک بعدی به شخصیت نظامی گنجوی نمی‌تواند ما را در شناخت این حکیم بزرگ ایران زمین یاری کند، افزود: اشعار نظامی سرشار از حکمت، عرفان، اخلاق، مفاهیم دینی و قرآنی است که متأسفانه کمتر بدان پرداخت شده است.

اقبالی افزود: همایش‌ها و کنگره‌های متعددی در ابعاد شخصیتی و آثار نظامی در کشور جمهوری آذربایجان و شهر گنجه برگزار شده که اعتقاد داریم نباید این ادیب و شاعر بلندآوازه آذربایجان تنها در محدوده خاص جغرافیایی محصور بماند، بنابراین تصمیم بر برگزاری کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی گرفته شد.

دبیر علمی کنگره نظامی گنجوی با اشاره به منطقه آذربایجان در طول تاریخ مهد پرورش ادیبان و شعرای بزرگی بوده است، افزود: نظامی، خاقانی؛ فضولی، صائب تبریزی، شمس تبریزی، شهریار و … همگی در تبریز و آذربایجان زیسته‌اند که آثار هر یک از این بزرگان نیازمند مطالعات گسترده است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته کتابی در جمهوری آذربایجان به چاپ رسیده که نشان می‌دهد نظامی گنجوی دارای اشعاری ترکی بوده است، در حالیکه این اشعار مربوط به نظامی قرمانلو یا همان نظامی قونیه ترکیه فعلی است که در قرن نهم هجری می زیست، یعنی سه قرن پس از نظامی گنجوی بوده است.

اقبالی ادامه داد: عده‌ای چنین اظهار می کنند که اگر صائب تبریزی ترک زبان بوده است؛ چرا اشعار ترکی ندارد، در حالیکه جدیدا ۱۸ غزل به خط خود صائب کشف شده که در این آثار به زبان ترکی به استقبال اشعار فضولی رفته است، بنابر این باید گفت برخی از شعرای آذربایجان گاه به زبان ترکی شعر سروده‌اند و از برخی آثاری با این زبان در دسترس نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها