رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 5 خبر
  • چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۷ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 22 May

صریر: کتاب «حکمت، عرفان و اخلاق در اشعار نظامی گنجوی» نوشته مرحوم علامه محمدتقی جعفری در تبریز رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، ابراهیم اقبالی، دبیر علمی کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز اظهار داشت: برای نخستین کتاب «حکمت، عرفان و اخلاق در اشعار نظامی گنجوی» نوشته مرحوم علامه محمدتقی جعفری به زبان ترکی آذری در تبریز رونمایی خواهد شد.

وی با بیان این‌که نگاه تک بعدی به شخصیت نظامی گنجوی نمی‌تواند ما را در شناخت این حکیم بزرگ ایران زمین یاری کند، افزود: اشعار نظامی سرشار از حکمت، عرفان، اخلاق، مفاهیم دینی و قرآنی است که متأسفانه کمتر بدان پرداخت شده است.

اقبالی افزود: همایش‌ها و کنگره‌های متعددی در ابعاد شخصیتی و آثار نظامی در کشور جمهوری آذربایجان و شهر گنجه برگزار شده که اعتقاد داریم نباید این ادیب و شاعر بلندآوازه آذربایجان تنها در محدوده خاص جغرافیایی محصور بماند، بنابراین تصمیم بر برگزاری کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی گرفته شد.

دبیر علمی کنگره نظامی گنجوی با اشاره به منطقه آذربایجان در طول تاریخ مهد پرورش ادیبان و شعرای بزرگی بوده است، افزود: نظامی، خاقانی؛ فضولی، صائب تبریزی، شمس تبریزی، شهریار و … همگی در تبریز و آذربایجان زیسته‌اند که آثار هر یک از این بزرگان نیازمند مطالعات گسترده است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته کتابی در جمهوری آذربایجان به چاپ رسیده که نشان می‌دهد نظامی گنجوی دارای اشعاری ترکی بوده است، در حالیکه این اشعار مربوط به نظامی قرمانلو یا همان نظامی قونیه ترکیه فعلی است که در قرن نهم هجری می زیست، یعنی سه قرن پس از نظامی گنجوی بوده است.

اقبالی ادامه داد: عده‌ای چنین اظهار می کنند که اگر صائب تبریزی ترک زبان بوده است؛ چرا اشعار ترکی ندارد، در حالیکه جدیدا ۱۸ غزل به خط خود صائب کشف شده که در این آثار به زبان ترکی به استقبال اشعار فضولی رفته است، بنابر این باید گفت برخی از شعرای آذربایجان گاه به زبان ترکی شعر سروده‌اند و از برخی آثاری با این زبان در دسترس نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها