رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: همزمان با کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی؛ باورهای دینی و اندیشه های عرفانی در آثار این ادیب، حکیم و فیلسوف برجسته ایران زمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، احمد فرشبافیان، دبیر کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز اظهار داشت: این کنگره به همت مؤسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز و دانشکده ادبیات فارسی و گروه زبان ترکی آذری برگزار می شود.

وی با بیان این‌که ۱۴ میهمان خارجی از کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و بنگلادش برای ارایه مقالات خود در کنگره حضور خواهند داشت، خاطرنشان کرد: ۸۳ چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره رسید که پس از بررسی اصل مقالات واصله؛ ۳۲ اثر انتخاب و برای چاپ در کتاب کنگره برگزیده شدند.

فرشبافیان با اشاره به این‌که قرا است ۱۰ مقاله از آثار داخلی و ۸ مقاله از مقالات خارجی در جریان کنگره ارایه شود، افزود: چهار شخصیت برجسته نظامی‌شناس نیز طی روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان در تبریز حضور خواهند داشت تا پیرامون اندیشه‌ها، تفکرات و آثار نظامی‌گنجوی با اهالی فرهنگ و ادب آذربایجان و تبریز سخن گویند.

دبیر کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی ادامه داد: عصر نظامی (حاکمان، شاعران، شخص نظامی، اوضاع سیاسی فرهنگی و …)، جایگاه فرهنگ و تمدن و تاریخ و جغرافیای ایران در آثار نظامی و باورهای دینی و اندیشه های عرفانی در آثار نظامی از جمله موضوعات محوری این کنگره است.

وی با بیان این‌که نقد و بررسی آثار نظامی، تاثیر نظامی بر شعرا و دانشمندان بعد از خود و کتاب شناسی نظامی و نسخه شناسی آثار نظامی و موضوعات مرتبط را از دیگر موضوعات کنگره برشمرد و افزود: هدف اصلی کنگره نگاه عالمانه به نظامی گنجوی به عنوان شخصیت برجسته جهانی است، نظامی نه تنها شاعر، بلکه حکیم، عارف، فیلسوف و استاد اخلاق بوده است.

فرشبافیان ادامه داد: هر کسی که مدعی شود که نظامی، آذری نیست؛ حماقت کرده، اما اعتقاد دارم نباید نظامی در محدوده آذربایجان و ایران محصور بماند، نظامی شخصیتی جهانی دارد و ردیف شعرایی چون حافظ، سعدی، مولوی و فردوسی است و آثار محتاج شرح و تفسیر است.

گفتنی است، علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با دبیرخانه کنگره واقع در تبریز، بلوار ۲۹ بهمن، دانشگاه تبریز، ساختمان کتابخانه مرکزی، طبقه اول، اتاق ۲۲۵ موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه مراجعه و یا با شماره تلفن ۳۳۳۹۲۹۸۱-۳۳۳۹۲۹۸۲-۰۴۱ تماس داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها