رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: همزمان با کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی؛ باورهای دینی و اندیشه های عرفانی در آثار این ادیب، حکیم و فیلسوف برجسته ایران زمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، احمد فرشبافیان، دبیر کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز اظهار داشت: این کنگره به همت مؤسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز و دانشکده ادبیات فارسی و گروه زبان ترکی آذری برگزار می شود.

وی با بیان این‌که ۱۴ میهمان خارجی از کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و بنگلادش برای ارایه مقالات خود در کنگره حضور خواهند داشت، خاطرنشان کرد: ۸۳ چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره رسید که پس از بررسی اصل مقالات واصله؛ ۳۲ اثر انتخاب و برای چاپ در کتاب کنگره برگزیده شدند.

فرشبافیان با اشاره به این‌که قرا است ۱۰ مقاله از آثار داخلی و ۸ مقاله از مقالات خارجی در جریان کنگره ارایه شود، افزود: چهار شخصیت برجسته نظامی‌شناس نیز طی روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان در تبریز حضور خواهند داشت تا پیرامون اندیشه‌ها، تفکرات و آثار نظامی‌گنجوی با اهالی فرهنگ و ادب آذربایجان و تبریز سخن گویند.

دبیر کنگره بین المللی علمی – پژوهشی نظامی گنجوی ادامه داد: عصر نظامی (حاکمان، شاعران، شخص نظامی، اوضاع سیاسی فرهنگی و …)، جایگاه فرهنگ و تمدن و تاریخ و جغرافیای ایران در آثار نظامی و باورهای دینی و اندیشه های عرفانی در آثار نظامی از جمله موضوعات محوری این کنگره است.

وی با بیان این‌که نقد و بررسی آثار نظامی، تاثیر نظامی بر شعرا و دانشمندان بعد از خود و کتاب شناسی نظامی و نسخه شناسی آثار نظامی و موضوعات مرتبط را از دیگر موضوعات کنگره برشمرد و افزود: هدف اصلی کنگره نگاه عالمانه به نظامی گنجوی به عنوان شخصیت برجسته جهانی است، نظامی نه تنها شاعر، بلکه حکیم، عارف، فیلسوف و استاد اخلاق بوده است.

فرشبافیان ادامه داد: هر کسی که مدعی شود که نظامی، آذری نیست؛ حماقت کرده، اما اعتقاد دارم نباید نظامی در محدوده آذربایجان و ایران محصور بماند، نظامی شخصیتی جهانی دارد و ردیف شعرایی چون حافظ، سعدی، مولوی و فردوسی است و آثار محتاج شرح و تفسیر است.

گفتنی است، علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با دبیرخانه کنگره واقع در تبریز، بلوار ۲۹ بهمن، دانشگاه تبریز، ساختمان کتابخانه مرکزی، طبقه اول، اتاق ۲۲۵ موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه مراجعه و یا با شماره تلفن ۳۳۳۹۲۹۸۱-۳۳۳۹۲۹۸۲-۰۴۱ تماس داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها