رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: مصائبی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای موقوفات استان، از یافت اصل وقف نامه قائم مقام فراهانی در کتابخانه مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «حجت الاسلام علی مصائبی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای موقوفات استان، از یافت اصل وقف نامه قائم مقام فراهانی در کتابخانه مجلس خبر داد و اظهار داشت: با ارائه این مدرک به دادگاه، حکم نهایی برای بیش از ۳۸ هزار هکتار اراضی قائم مقام فراهانی به نفع موقوفات آذربایجان شرقی صادر شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که ۶۴ پرونده موقوفات استان در محاکم قضایی است که ۳۸ فقره از این پرونده‌ها در حال اجرای احکام است، گفت: تاکنون ۱۴۸۵ رقبه با ۳۶۴ برگ سند مالکیت تثبیت شده که شاخص ترین آنها اخذ سند عون بن علی است.

حجت الاسلام مصائبی در بخش دیگری از سخنان اظهار داشت: در سال جاری ۱۳۹ وقف جدید در سراسر استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد محسوس هستیم.

وی با بیان این‌که امسال از محل اجرای نیت واقفان یک میلیارد و ۴۲۹ میلیون ریال به حوزه‌های علمیه کمک شده است، خاطرشان کرد: ۲۶ میلیارد و ۶۴۸ میلیون ریال به مساجد، برای نیات اجتماعی ۷ میلیارد و ۳۴۱ میلیون ریال، برای نیات خیریه ۹ میلیارد ریال، نیات مذهبی ۱۳ میلیارد ریال و کمک به دارو و درمان ۳۹۰ میلیون ریال کمک شده است.

حجت الاسلام مصائبی با اشاره به این‌که ۱۰۵ میلیون ریال به تهیه جهیزیه، ۱۰۵ میلیون ریال برای به موسسه های خیریه و ۷۳۳ میلیون ریال برای ازدواج افراد کم بضاعت پرداخت شده است، افزود: ۱۲۵ امامزاده استان در حال تعمیر و بازسازی است که تعدادی از آنها به اتمام رسیده است.

وی با بیان این‌که سال جاری یک هزار و ۴۸۵ رقبه با ۳۶۴ برگ سند مالکیت ثبت و بیش از ۲ هزار و ۴۷۹ رقبه نقشه دار شده است، افزود: سه سال است که موکب اوقاف آذربایجان شرقی در شهر سامرا با دعوت مسؤولان این شهر مستقر می‌شود، که هزینه های این موکب از محل نیات واقفان، صورت می گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی همچنین از برپایی نمایشگاه هفته وقف در مصلی اعظم حضرت امام خمینی(ره) خبر داد و افزود: این نمایشگاه همزمان با دهه وقف، ۱۸ آبان ماه روز جمعه به منظور ارائه گزارش عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی به مردم برپا می شود.

حجت الاسلام مصائبی با اشاره به اینکه اوقاف آذربایجان شرقی در بخش‌های فرهنگی، عمرانی و تثبیت موقوفات فعال است، اظهار داشت: در حوزه فرهنگی طرح‌های مختلفی از جمله آرامش بهاری، خیمه‌های معرفت، نشاط معنوی، ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی، لبیک یا حسین، احلی من العسل، بزرگداشت امامزادگان، همایش رهروان زینبی و… برگزار شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها