رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: مصائبی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای موقوفات استان، از یافت اصل وقف نامه قائم مقام فراهانی در کتابخانه مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «حجت الاسلام علی مصائبی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای موقوفات استان، از یافت اصل وقف نامه قائم مقام فراهانی در کتابخانه مجلس خبر داد و اظهار داشت: با ارائه این مدرک به دادگاه، حکم نهایی برای بیش از ۳۸ هزار هکتار اراضی قائم مقام فراهانی به نفع موقوفات آذربایجان شرقی صادر شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که ۶۴ پرونده موقوفات استان در محاکم قضایی است که ۳۸ فقره از این پرونده‌ها در حال اجرای احکام است، گفت: تاکنون ۱۴۸۵ رقبه با ۳۶۴ برگ سند مالکیت تثبیت شده که شاخص ترین آنها اخذ سند عون بن علی است.

حجت الاسلام مصائبی در بخش دیگری از سخنان اظهار داشت: در سال جاری ۱۳۹ وقف جدید در سراسر استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد محسوس هستیم.

وی با بیان این‌که امسال از محل اجرای نیت واقفان یک میلیارد و ۴۲۹ میلیون ریال به حوزه‌های علمیه کمک شده است، خاطرشان کرد: ۲۶ میلیارد و ۶۴۸ میلیون ریال به مساجد، برای نیات اجتماعی ۷ میلیارد و ۳۴۱ میلیون ریال، برای نیات خیریه ۹ میلیارد ریال، نیات مذهبی ۱۳ میلیارد ریال و کمک به دارو و درمان ۳۹۰ میلیون ریال کمک شده است.

حجت الاسلام مصائبی با اشاره به این‌که ۱۰۵ میلیون ریال به تهیه جهیزیه، ۱۰۵ میلیون ریال برای به موسسه های خیریه و ۷۳۳ میلیون ریال برای ازدواج افراد کم بضاعت پرداخت شده است، افزود: ۱۲۵ امامزاده استان در حال تعمیر و بازسازی است که تعدادی از آنها به اتمام رسیده است.

وی با بیان این‌که سال جاری یک هزار و ۴۸۵ رقبه با ۳۶۴ برگ سند مالکیت ثبت و بیش از ۲ هزار و ۴۷۹ رقبه نقشه دار شده است، افزود: سه سال است که موکب اوقاف آذربایجان شرقی در شهر سامرا با دعوت مسؤولان این شهر مستقر می‌شود، که هزینه های این موکب از محل نیات واقفان، صورت می گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی همچنین از برپایی نمایشگاه هفته وقف در مصلی اعظم حضرت امام خمینی(ره) خبر داد و افزود: این نمایشگاه همزمان با دهه وقف، ۱۸ آبان ماه روز جمعه به منظور ارائه گزارش عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی به مردم برپا می شود.

حجت الاسلام مصائبی با اشاره به اینکه اوقاف آذربایجان شرقی در بخش‌های فرهنگی، عمرانی و تثبیت موقوفات فعال است، اظهار داشت: در حوزه فرهنگی طرح‌های مختلفی از جمله آرامش بهاری، خیمه‌های معرفت، نشاط معنوی، ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی، لبیک یا حسین، احلی من العسل، بزرگداشت امامزادگان، همایش رهروان زینبی و… برگزار شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها