رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: هاشمی با اشاره به این‌که قیمت جهانی گندم با ارز ۸۴۰۰ تومانی، حدود ۲۴۰۰ تومان است، افزود: انتظار داریم دولت و مجلس نگاه ویژه به بخش کشاورزی داشته باشند، بیش از ۹۰ درصد کشاورزان کشور، در تولید گندم مشارکت دارند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «عطاالله هاشمی» در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان این‌که قیمت کنونی خرید تضمینی گندم که از سوی دولت اعلام می‌شود، به هیج عنوان عادلانه نیست، اظهار داشت: علاوه بر این قانون تکلیف کرده که باید دولت و شورای عالی اقتصاد تا پایان شهریور، قیمت خرید سال زراعی آینده را تعیین و اعلام کند که هنوز صورت نگرفته است!

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران کشور با بیان این‌که هر ساله قیمت تعیین شده باید بر اساس نرخ رسمی تورم بانک مرکزی افزایش یابد، افزود: زمزمه‌هایی از ادامه روال گذشته برای ثابت ماندن قیمت گندم نسبت به سال گذشته از سوی دولت، شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به گوش می‌رسد که قطعا به زیان کشاورزان خواهد بود.

وی تصریح کرد: عدم افزایش قیمت برای گندم غیر‌منطقی است، با این توضیح که قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۷-۹۶ مبلغ ۱۳۵۰ تومان بود اما با توجه به افزایش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت گندم ظاهرا دولت در نظر دارد قیمت سال گذشته را برای خرید برای سال زراعی آینده تعیین کند که در این صورت کشاورزان متضرر خواهند شد.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور، یادآور شد: برآوردی که بنیاد ملی گندم از شروع مرحله کاشت، داشت، برداشت و تا تحویل به مراکز خرید داشته، مبلغ هر کیلو ۱۹۰۰ تومان برای کاشت دیم و ۱۷۰۰ تومان برای گندم آبی است که اگر میانگین خرید تضمینی ۱۸۰۰ تومان باشد، منصفانه می باشد.

هاشمی با اشاره به این‌که قیمت جهانی گندم با ارز ۸۴۰۰ تومانی، حدود ۲۴۰۰ تومان است، افزود: انتظار داریم دولت و مجلس نگاه ویژه به بخش کشاورزی داشته باشند، بیش از ۹۰ درصد کشاورزان کشور، در تولید گندم مشارکت دارند.

وی با بیان این‌که گندم جزو محصولات استراتژیک و قوت غالب مردم است، افزود: سطح زیر کشت گندم در کشور ۶ میلیون هکتار است که ۴ میلیون هکتار دیم و ۲ میلیون هکتار گندم آبی در کشور تولید می‌شود.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور نیاز داخلی مصرف گندم کشور را ۱۱ میلیون تن با صنایع وابسته عنوان کرد و گفت: با خودکفایی پایدار، از واردات گندم بی‌نیاز هستیم ولی احتمالا با روند فعلی این خودکفایی با تهدید مواجه می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها