رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 5 خبر
  • چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۷ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 22 May

صریر: هاشمی با اشاره به این‌که قیمت جهانی گندم با ارز ۸۴۰۰ تومانی، حدود ۲۴۰۰ تومان است، افزود: انتظار داریم دولت و مجلس نگاه ویژه به بخش کشاورزی داشته باشند، بیش از ۹۰ درصد کشاورزان کشور، در تولید گندم مشارکت دارند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «عطاالله هاشمی» در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان این‌که قیمت کنونی خرید تضمینی گندم که از سوی دولت اعلام می‌شود، به هیج عنوان عادلانه نیست، اظهار داشت: علاوه بر این قانون تکلیف کرده که باید دولت و شورای عالی اقتصاد تا پایان شهریور، قیمت خرید سال زراعی آینده را تعیین و اعلام کند که هنوز صورت نگرفته است!

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران کشور با بیان این‌که هر ساله قیمت تعیین شده باید بر اساس نرخ رسمی تورم بانک مرکزی افزایش یابد، افزود: زمزمه‌هایی از ادامه روال گذشته برای ثابت ماندن قیمت گندم نسبت به سال گذشته از سوی دولت، شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به گوش می‌رسد که قطعا به زیان کشاورزان خواهد بود.

وی تصریح کرد: عدم افزایش قیمت برای گندم غیر‌منطقی است، با این توضیح که قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۷-۹۶ مبلغ ۱۳۵۰ تومان بود اما با توجه به افزایش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت گندم ظاهرا دولت در نظر دارد قیمت سال گذشته را برای خرید برای سال زراعی آینده تعیین کند که در این صورت کشاورزان متضرر خواهند شد.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور، یادآور شد: برآوردی که بنیاد ملی گندم از شروع مرحله کاشت، داشت، برداشت و تا تحویل به مراکز خرید داشته، مبلغ هر کیلو ۱۹۰۰ تومان برای کاشت دیم و ۱۷۰۰ تومان برای گندم آبی است که اگر میانگین خرید تضمینی ۱۸۰۰ تومان باشد، منصفانه می باشد.

هاشمی با اشاره به این‌که قیمت جهانی گندم با ارز ۸۴۰۰ تومانی، حدود ۲۴۰۰ تومان است، افزود: انتظار داریم دولت و مجلس نگاه ویژه به بخش کشاورزی داشته باشند، بیش از ۹۰ درصد کشاورزان کشور، در تولید گندم مشارکت دارند.

وی با بیان این‌که گندم جزو محصولات استراتژیک و قوت غالب مردم است، افزود: سطح زیر کشت گندم در کشور ۶ میلیون هکتار است که ۴ میلیون هکتار دیم و ۲ میلیون هکتار گندم آبی در کشور تولید می‌شود.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور نیاز داخلی مصرف گندم کشور را ۱۱ میلیون تن با صنایع وابسته عنوان کرد و گفت: با خودکفایی پایدار، از واردات گندم بی‌نیاز هستیم ولی احتمالا با روند فعلی این خودکفایی با تهدید مواجه می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها