رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May
رییس اتحادیه کانون های وکلای کشور:

قوه قضائیه هیچ گاه سهم معاضدت وکلا را پرداخت نکرده است

صریر: شهبازی نیا با بیان این‌که قوه قضائیه هیچ گاه سهم معاضدت وکلا را پرداخت نکرده است، افزود: دغدغه نهاد وکالت در موضوع تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری است که مشکلاتی ایجاد کرده و این مساله تبعات منفی برای کشور خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «مرتضی شهبازی نیا» امروز در  سی و یکمین همایش اتحادیه کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور موسوم به اسکودا، در تبریز اظهار داشت: یکی از راهکارهای کاهش پرونده های ورودی به دادگستری توجه به مسأله معاضدت قضایی در کشور است.

رییس اتحادیه کانون های وکلای کشور خاطرنشان کرد: اگر بودجه معاضدتی کشورهای دیگر را با ایران مقایسه کنیم؛ متوجه فاصله عمیق خود با سایر کشورها خواهیم شد.

وی با بیان این‌که قوه قضائیه هیچ گاه سهم معاضدت وکلا را پرداخت نکرده است، افزود: دغدغه نهاد وکالت در موضوع تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری است که مشکلاتی ایجاد کرده و این مساله تبعات منفی برای کشور خواهد داشت.

شهبازی نیا تصریح کرد: تقاضا داریم در اصلاح آیین دادرسی کیفری نسبت به این مسأله توجه شود تا تلقین بی اعتمادی به جامعه وکلای کشور انجام نگیرد.

وی با بیان این‌که تأکید مسؤولان بر استقلال کانون وکلا باید در نتیجه تصمیم گیری ها نیز نمود عینی داشته باشد، افزود: بهتر است توان ما به جای اینکه صرف تلاش برای استقلال شود، صرف توسعه و ارتقا نهاد وکالت شود.

شهبازی نیا ادامه داد: این کانون بهترین نهاد در عرصه اشتغال است، چنانکه هر سال برای جذب کارآموز آزمون برگزار می ‌کند، بدون اینکه هزینه های مالی به بیت المال تحمیل شود.

رییس اتحادیه کانون های وکلای کشور تصریح کرد: کانون وکلا بدون جذب اعتبارات دولتی شغل ایجاد می‌ کند اما از خدمات عمومی و تامین اجتماعی بی بهره است و در عین حال نهاد وکالت در زمینه پرداخت مالیات بسیار خوب عمل کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها