رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February
رییس اتحادیه کانون های وکلای کشور:

قوه قضائیه هیچ گاه سهم معاضدت وکلا را پرداخت نکرده است

صریر: شهبازی نیا با بیان این‌که قوه قضائیه هیچ گاه سهم معاضدت وکلا را پرداخت نکرده است، افزود: دغدغه نهاد وکالت در موضوع تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری است که مشکلاتی ایجاد کرده و این مساله تبعات منفی برای کشور خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «مرتضی شهبازی نیا» امروز در  سی و یکمین همایش اتحادیه کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور موسوم به اسکودا، در تبریز اظهار داشت: یکی از راهکارهای کاهش پرونده های ورودی به دادگستری توجه به مسأله معاضدت قضایی در کشور است.

رییس اتحادیه کانون های وکلای کشور خاطرنشان کرد: اگر بودجه معاضدتی کشورهای دیگر را با ایران مقایسه کنیم؛ متوجه فاصله عمیق خود با سایر کشورها خواهیم شد.

وی با بیان این‌که قوه قضائیه هیچ گاه سهم معاضدت وکلا را پرداخت نکرده است، افزود: دغدغه نهاد وکالت در موضوع تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری است که مشکلاتی ایجاد کرده و این مساله تبعات منفی برای کشور خواهد داشت.

شهبازی نیا تصریح کرد: تقاضا داریم در اصلاح آیین دادرسی کیفری نسبت به این مسأله توجه شود تا تلقین بی اعتمادی به جامعه وکلای کشور انجام نگیرد.

وی با بیان این‌که تأکید مسؤولان بر استقلال کانون وکلا باید در نتیجه تصمیم گیری ها نیز نمود عینی داشته باشد، افزود: بهتر است توان ما به جای اینکه صرف تلاش برای استقلال شود، صرف توسعه و ارتقا نهاد وکالت شود.

شهبازی نیا ادامه داد: این کانون بهترین نهاد در عرصه اشتغال است، چنانکه هر سال برای جذب کارآموز آزمون برگزار می ‌کند، بدون اینکه هزینه های مالی به بیت المال تحمیل شود.

رییس اتحادیه کانون های وکلای کشور تصریح کرد: کانون وکلا بدون جذب اعتبارات دولتی شغل ایجاد می‌ کند اما از خدمات عمومی و تامین اجتماعی بی بهره است و در عین حال نهاد وکالت در زمینه پرداخت مالیات بسیار خوب عمل کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها