رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: استاد اخلاق حوزه گفت: ظرایف بسیاری در المیزان وجود دارد چون علامه طباطبایی ظرایفی را در قرآن کریم متوجه شد و این نشان از پاکی علامه داشت.

به گزارش صریر، حجت الاسلام «عبدالله فاطمی نیا» امروز( پنج شنبه ۲۴ آبان) در مراسم ملی بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار که در تالار وحدت برگزار شد، گفت: افتخار این را داشتم که خدمت علامه طباطبایی(ره) باشم. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان خویشتن داری کرد و از عرفان چیزی نگفت. ایشان نابغه مکارم اخلاق و بسیار متواضع و با اخلاق بود. ظرایف بسیاری در المیزان وجود دارد چون علامه طباطبایی ظرایفی را در قرآن کریم متوجه شد و این نشان از پاکی علامه داشت.

استاد اخلاق اظهار کرد: امام صادق (ع) فرمودند: کتاب هایتان را نگاه داری کنید که در آینده محتاج آنها خواهید شد. در زمان ما، پوست ما کنده می شد تا کتاب بدست آوریم اما امروز با پیشرفت تکنولوژی اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه باید عاشق کتاب شد، تصریح کرد: این امر تحمیلی نیست، نمی شود به زور کسی را کتابخوان کرد. در داروخانه ها نسخه پیچ و یک دکتر داروساز داریم.این آقای نسخه پیچ صد قلم دارو را حفظ است اما تداخل داروها و عوارص داروها را نمی داند.اما دکتر داروساز تمام اینها را می داند چون علم آن را دارد. افرادی هم هستند که اسم هزار کتاب بلد هستند اما علم کتاب شناسی ندارند مثل همان نسخه پیچ داروخانه.

حجت الاسلام فاطمی نیا تصریح کرد: نسخه شناسی و کتاب شناسی علم است اما مهمتر این است که موضوع شناسی علم است. کلاس هایی موضوع شناسی ایحاد شود برای مشتاقان.

وی بیان کرد: زمانی فردی را در جمعی ولو کوچک نصیحت می کنیم؛ امام حسن عسکری(ع) فرمودند: «هر کس برادر دینی را در نهان نصیحت کند او را زینت داده است». پس اگر کسی را در جمع نصیحت کنیم او را زشت کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها