رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: استاد اخلاق حوزه گفت: ظرایف بسیاری در المیزان وجود دارد چون علامه طباطبایی ظرایفی را در قرآن کریم متوجه شد و این نشان از پاکی علامه داشت.

به گزارش صریر، حجت الاسلام «عبدالله فاطمی نیا» امروز( پنج شنبه ۲۴ آبان) در مراسم ملی بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار که در تالار وحدت برگزار شد، گفت: افتخار این را داشتم که خدمت علامه طباطبایی(ره) باشم. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان خویشتن داری کرد و از عرفان چیزی نگفت. ایشان نابغه مکارم اخلاق و بسیار متواضع و با اخلاق بود. ظرایف بسیاری در المیزان وجود دارد چون علامه طباطبایی ظرایفی را در قرآن کریم متوجه شد و این نشان از پاکی علامه داشت.

استاد اخلاق اظهار کرد: امام صادق (ع) فرمودند: کتاب هایتان را نگاه داری کنید که در آینده محتاج آنها خواهید شد. در زمان ما، پوست ما کنده می شد تا کتاب بدست آوریم اما امروز با پیشرفت تکنولوژی اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه باید عاشق کتاب شد، تصریح کرد: این امر تحمیلی نیست، نمی شود به زور کسی را کتابخوان کرد. در داروخانه ها نسخه پیچ و یک دکتر داروساز داریم.این آقای نسخه پیچ صد قلم دارو را حفظ است اما تداخل داروها و عوارص داروها را نمی داند.اما دکتر داروساز تمام اینها را می داند چون علم آن را دارد. افرادی هم هستند که اسم هزار کتاب بلد هستند اما علم کتاب شناسی ندارند مثل همان نسخه پیچ داروخانه.

حجت الاسلام فاطمی نیا تصریح کرد: نسخه شناسی و کتاب شناسی علم است اما مهمتر این است که موضوع شناسی علم است. کلاس هایی موضوع شناسی ایحاد شود برای مشتاقان.

وی بیان کرد: زمانی فردی را در جمعی ولو کوچک نصیحت می کنیم؛ امام حسن عسکری(ع) فرمودند: «هر کس برادر دینی را در نهان نصیحت کند او را زینت داده است». پس اگر کسی را در جمع نصیحت کنیم او را زشت کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها