رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: ششمین نشست کارگزارن صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی با هدف بررسی راهکارهای برون رفت از مشکلات موجود در مرند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صریر در مرند، ششمین نشست کارگزارن صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی در سالن فرمانداری شهرستان مرند برگزار شد که طی آن راهکارهای برون رفت از مشکلات بررسی و بر لزوم تغییر در قوانین و آیین‌نامه‌های صندوق براساس مطالبات و خواسته‌های نسل دوم اعضا تاکید شد.

تحقق ۶۲ درصدی سهمیه ابلاغی استان آذربایجان‌شرقی

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی در این نشست سهمیه استان بر اساس ابلاغه جدید را ۲۸۴ هزار و ۱۲۴ نفر بیمه شده اصلی اعلام کرد و گفت: از این سهمیه، تاکنون ۱۷۴ هزار و ۸۴۹ نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند که با بیش از ۶۱ درصد از سهمیه محقق شده است.

محمد نظری با بیان اینکه براساس ابلاغیه فوق بایستی ۲۷ هزار و ۹۵۶ نفر در شهرستان مرند تحت پوشش قرار گیرند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۰۷ نفر با بیش از ۶۵ درصد تاکنون تحقق یافته است.

وی با اشاره به افزایش جامعه شمول صندوق بیمه اجتماعی در سال‌های اخیر اظهار داشت: براساس قانون علاوه بر روستاییان و عشایر هم اکنون ثبت‌نام از قالیبافان، زنبورداران، رانندگان بین شهری ساکن در روستاها، فعالان حوزه صنایع دستی، فعالان در یکی از مشاغل ۲۳۰ گانه کشاورزی و تمام ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت البته به شرط عدم عضویت در دیگر صندوق‌های بیمه اجتماعی و نیز داشتن شرایط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال انجام می‌گیرد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در ادامه سخنانش، مجموع مستمری‌بگیران استان از صندوق بیمه اجتماعی را ۱۴ هزر و ۵۷۵ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد، ۷ هزار و ۲۸۹ نفر را بازماندگان اعضای فوت شده، ۳۷۶ نفر از کارافتاده و ۶ هزار و ۸۸۵ نفر نیز بازنشستگان تشکیل می‌دهند.

رتبه نخست مرند در تعداد بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و بازنشستگان

وی با اشاره به رتبه نخست شهرستان مرند از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و بازنشستگان در سطح استان تصریح کرد: در حال حاضر، ۲ هزار و ۶۰۶ در این شهرستان از صندوق بیمه اجتماعی روستاییان مستمری دریافت می‌کنند.

نظری، به رتبه دهم شهرستان مرند از لحاظ میانگین بیمه‌شدگان در سطح استان اشاره کرد و افزود: ضریب پشتیبانی بیمه‌ای (نسبت ورودی به خروجی) در استان که قبلا ۳۴ بود با اجرا طرح بازنشستگی پیش از موعد به ۱۲ در حال حاضر کاهش یافت که این ضریب در شهرستان مرند ۷ است که بایستی در جهت بهبود این وضعیت تلاش‌های لازم انجام شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها