رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: ششمین نشست کارگزارن صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی با هدف بررسی راهکارهای برون رفت از مشکلات موجود در مرند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صریر در مرند، ششمین نشست کارگزارن صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی در سالن فرمانداری شهرستان مرند برگزار شد که طی آن راهکارهای برون رفت از مشکلات بررسی و بر لزوم تغییر در قوانین و آیین‌نامه‌های صندوق براساس مطالبات و خواسته‌های نسل دوم اعضا تاکید شد.

تحقق ۶۲ درصدی سهمیه ابلاغی استان آذربایجان‌شرقی

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی در این نشست سهمیه استان بر اساس ابلاغه جدید را ۲۸۴ هزار و ۱۲۴ نفر بیمه شده اصلی اعلام کرد و گفت: از این سهمیه، تاکنون ۱۷۴ هزار و ۸۴۹ نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند که با بیش از ۶۱ درصد از سهمیه محقق شده است.

محمد نظری با بیان اینکه براساس ابلاغیه فوق بایستی ۲۷ هزار و ۹۵۶ نفر در شهرستان مرند تحت پوشش قرار گیرند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۰۷ نفر با بیش از ۶۵ درصد تاکنون تحقق یافته است.

وی با اشاره به افزایش جامعه شمول صندوق بیمه اجتماعی در سال‌های اخیر اظهار داشت: براساس قانون علاوه بر روستاییان و عشایر هم اکنون ثبت‌نام از قالیبافان، زنبورداران، رانندگان بین شهری ساکن در روستاها، فعالان حوزه صنایع دستی، فعالان در یکی از مشاغل ۲۳۰ گانه کشاورزی و تمام ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت البته به شرط عدم عضویت در دیگر صندوق‌های بیمه اجتماعی و نیز داشتن شرایط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال انجام می‌گیرد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در ادامه سخنانش، مجموع مستمری‌بگیران استان از صندوق بیمه اجتماعی را ۱۴ هزر و ۵۷۵ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد، ۷ هزار و ۲۸۹ نفر را بازماندگان اعضای فوت شده، ۳۷۶ نفر از کارافتاده و ۶ هزار و ۸۸۵ نفر نیز بازنشستگان تشکیل می‌دهند.

رتبه نخست مرند در تعداد بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و بازنشستگان

وی با اشاره به رتبه نخست شهرستان مرند از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و بازنشستگان در سطح استان تصریح کرد: در حال حاضر، ۲ هزار و ۶۰۶ در این شهرستان از صندوق بیمه اجتماعی روستاییان مستمری دریافت می‌کنند.

نظری، به رتبه دهم شهرستان مرند از لحاظ میانگین بیمه‌شدگان در سطح استان اشاره کرد و افزود: ضریب پشتیبانی بیمه‌ای (نسبت ورودی به خروجی) در استان که قبلا ۳۴ بود با اجرا طرح بازنشستگی پیش از موعد به ۱۲ در حال حاضر کاهش یافت که این ضریب در شهرستان مرند ۷ است که بایستی در جهت بهبود این وضعیت تلاش‌های لازم انجام شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها