رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February
با حضور مسؤولان فرهنگی و سیاسی استان؛

کتاب “قطعه مقدس” در سردرود رونمایی شد

صریر: مراسم رونمایی از کتاب قطعه مقدس، دومین اثر تألیف شده در سبک نمادگرایی جادویی در شهر سردرود برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی صریر از سردرود، آیین رونمایی از کتاب قطعه مقدس، اثر سعید مبیّن شهیر عصر امروز با حضور معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و جمعی از مسؤولان فرهنگی استان در کتابخانه عمومی شهر سردرود برگزار شد.

سیدهادی اسحقی، مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری موسی بن جعفر سردرود (تخصصی پژوهش) در حاشیه این مراسم اظهار داشت: کتاب قطعه مقدس در ۲۳ فصل مجزا در طول پنج ماه نگارش یافته است که دومین اثر نوشته شده در سبک نمادگرایی جادویی یا مجیکال سمبلیسم می باشد.

وی با بیان این‌که نمادگرایی جادویی سبکی شبیه به سبک نمادگرایی با تفاوت های ساختاری و مفهومی است، ادامه داد: استفاده از عناصر توحیدی در این سبک و الزامی نبودن حالات ترس، نگرانی و وحشت در متون و شعر ها از جمله ویژگی‌های این سبک است.

اسحقی افزود: قطعه مقدس در ۱۵۶ صفحه و در قطع  رقعی به زیور طبع آراسته شده است، تفاوتی که این کتاب با پایان نامه دارد؛ سه اصل بسیار مهم است. این سه اصل عبارت از؛ استفاده از لغات متنوع تر نسبت به پایان نامه، دشوارتر بودن فهم جملات نسبت به پایان نامه به دلیل استفاده از تلمیحات فراوان و اساطیر مختلف ملل و در نهایت فصل بندی برای کتاب می باشد.

مدیر مسؤول کانون فرهنگی هنری موسی بن جعفر سردرود یادآور شد: موضوع کلی کتاب ادبی-فلسفی است که آینده انسان، جهان بینی او و مشکلاتش بررسی شده و هدف بیشتر بررسی فساد و به هم ریختگی تمدن های آینده است؛ این آسیب ها می توانند از جنگ های بسیار عظیم شروع شوند و به گسترش بیماری ها و افسار گسیختگی هوش مصنوعی و از دست دادن انسانیت از وجود انسان ها بینجامند.

در مقدمه کتاب آمده است: «جهان امروز از ما یک چیز مهم می خواهد؛جهان امروز،همان نوزاد دیروز نیست که از انسان بخواهد جنگ راه بیندازد یا به شکل ابر های آسمان دقت کند.جهان امروز دیگر پیر تر شده است.او می خواهدبه آرزوی دوران کودکی اش برسد؛بنابر این از انسان می خواهد بهشتی فراخ برایش بنا کند.بهشتی که پدرانمان نتوانستند به طور کامل بسازند.جهان امروز یک پادشاه بزرگ برای امپراطوری این جهان نیاز دارد.»

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها