رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: رئیس انجمن گندم‌کاران کشور گفت: کدام منطق می پذیرد که محصول را با زحمت شبانه روزی تولید کنید و بعد با نصف قیمت تمام شده به فروش برسانید.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از شبستان، «عطاءالله هاشمی» به قیمت گذاری گندم از سوی دولت انتقاد کرد و اظهار داشت: ۳۰ آبان قیمتهای خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی شورای اقتصاد پس از تاخیر دو ماهه اعلام شده است.

رئیس انجمن گندمکاران کشور افزود: گندم که به عنوان محصول استراتژیک در تامین امنیت غذایی مردم نقش اساسی را دارد با نرخ غیرقابل باور ۱۴۷۰۰ ریال اعلام شد و تنها ۱۳ درصد نسبت به پارسال افزایش را نشان می داد. همین امر موجبات اعتراض شدید کشاورزان به زمان تاخیر دو ماهه و نرخ های اعلامی شده است.

هاشمی ادامه داد: در اثر پیگیری  تشکل های کشاورزی بویژه بنیاد ملی گندم ایران و اعتراض مکرر کشاورزان سراسر کشور در یک ماهه اخیر براساس اطلاع واصله قیمت خرید تضمینی گندم با دستور مستقیم رئیس جمهور به مبلغ ۱۶۰۰۰ ریال افزایش یافته است.

وی با بررسی عوامل نارضایتی کشاورزان کشور افزود: بر اساس تبصره ۱، ۲ و ۶ قانون خرید تضمینی مصوب سال ۱۳۶۸، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی مطرح در این قانون را با بررسی هزینه های واقعی تولید تا آخر تیرماه به دولت پیشنهاد داده و دولت نیز تا پایان شهریور ماه قیمت های مصوب را از طریق رسانه های عمومی اعلام کند. اما بر خلاف اقدامات قانونی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اعلام قیمت خریدتضمینی این محصولات،تعلل دو ماهه شورای اقتصاد در اعلام قیمت گندم و سایر محصولات منجر به بروز مشکلاتی در این بخش شده است.

هاشمی افزود: متاسفانه شورای اقتصاد در خصوص تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی یا علم و اطلاعات کامل از فرآیند تولید محصولات کشاورزی و وضعیت تولید کنندگان و تلاش و زحمات آنان را ندارند و یا اینکه از همه این مسائل و مشکلات آگاهند و نمی خواهند واقعیات را بپذیرند. قیمتهای غیر منطقی و ناعادلانه اعلام شده شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه چنان التهابی در بخش کشاورزی خصوصاً برای تولیدکنندگان ایجاد کرده که قابل باور نیست و همین امر باعث شد که سریعاً تصمیم نهایی خود را گرفته و با وحدت و انسجام سراسری، با عدم کشت محصولات استراتژیک از جمله گندم اعتراض خود را به دولت اعلام کنند. کدام منطق می پذیرد که محصول را با زحمت شبانه روزی تولید کنید و بعد با نصف قیمت تمام شده به فروش برسانید.

وی یادآور شد: طبق برآوردهای کارشناسی بنیادملی گندم ایران هزینه تولید یک کیلو از شروع مرحله کاشت و داشت تا تحویل به مراکز خرید، ۱۹۰۰ تومان برای گندم دیم و ۱۷۰۰ تومان برای گندم آبی عنوان است و پیشنهاد ما به‌صورت میانگین خرید تضمینی ۱۸۰۰ تومان است در حالی که قیمت جهانی گندم با ارز ۸۴۰۰تومانی، امروز حدود ۲۴۰۰ تومان است.

رئیس انجمن گندم کاران کشور ادامه داد: سردرگمی کشاورزان در انتخاب نوع کشت در اثر تاخیر در اعلام بموقع نرخهای خرید تضمینی  امنیت غذایی کشور را بخطر انداخته و تهدید مهمی برای تداوم خودکفایی محصولات کشاورزی بویژه گندم ، جو و کلزا می باشد.

هاشمی تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت گندم در کشورهای همسایه بالای ٢هزار تومان می باشد، احتمال قاچاق گندم از ایران به کشورهای منطقه را افزایش خواهد داد و در نتیجه قاچاق گندم و عدم تحویل گندم به دولت،  واردات گندم به کشور آغاز خواهد شد. قیمت گذاری نامناسب شورای اقتصاد موجب کاهش سطح زیر کشت گندم جو و کلزا شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها