رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February
بازدید مدیرکل کمیته امداد از دفتر صریر؛

پنهان کردن فقر شهر را بدون گدا نشان می‌دهد

صریر: مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان‌شرقی گفت: ایجاد شهر بدون گدا مهارت و تخصص خاصی نمی‌خواهد. گاهی فقر را پنهان می‌کنیم تا بگوییم شهر ما بدون گداست.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «محمد کلامی» امروز با حضور در دفتر پایگاه خبری تحلیلی صریر با روند فعالیت این رسانه آشنا شد و اظهار داشت: باید دامنه مبارزه با فقر فرهنگی را گسترش دهیم و برای تحقق این امر نیازمند یاری رسانه‌ها و مطبوعات هستیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان‌شرقی با ارایه گزارشی از اقدامات این نهاد انقلابی خاطرنشان کرد: میانگین سرانه پرداخت صدقه برای هر نفر در آذربایجان شرقی ۳۰۵ تومان در ماه است، صدقات مردمی بر اساس نیازسنجی‌های انجام شده از خانوارهای تحت حمایت و اولویت‌بندی مشکلات اساسی آنها توزیع می‌شود.

کلامی با بیان اینکه ۹ هزار و ۹۱۹ تومان سرانه دریافتی هر مددجو از صدقات مردم است، ادامه داد: افتخار می‌کنیم که تبریز شهر بدون گداست و این فقط افتخار است و هدف نهایی نیست. اگر این را هدف بگیریم اراده ها کوچک می‌شوند.ایجاد شهر بدون گدا مهارت و تخصص خاصی نمی‌خواهد. گاهی فقر را پنهان می‌کنیم تا بگوییم شهر ما بدون گداست اما باید هدف نهایی ما این باشد که شهری بدون فقر درست کنیم.

وی با تاکید به اینکه افزایش مشارکت های مردمی نشان دهنده اعتماد مردم به کمیته امداد است، عنوان کرد: صدقات جمع‌آوری‌ شده هر شهر برای مردم همان شهر و طبق دستورالعمل‌های لازم در سرفصل‌های کمک‌های موردی خاص، امور بهداشت و درمان، کمک به دانش‌آموزان نیازمند، تأمین مسکن، ازدواج، وام قرض الحسنه و اشتغال‌زایی مددجویان هزینه می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان‌شرقی افزود: سهم استان ما برای اشتغال‌زایی در سال گذشته ۲۸هزار نفر بود که کمیته امداد به تنهایی ۸هزار شغل ایجاد کرد و خوشبختانه توانستیم عنوان استان برتر را در امر کاریابی کسب کنیم؛ سال گذشته ۴۴۰۰ خانواده خودکفا و از چتر حمایتی کمیته امداد خارج شده‌اند.

کلامی افزود: ۶۸ درصد جمعیت قابل اشتغال کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند. که سعی می‌کنیم کارهایی برای این زنان فراهم کنیم که منافاتی با تربیت فرزندان‌شان نداشته باشد. طی تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه علوم پزشکی قرار شده ۲ هزار نفر پرستار که تخصص‌شان نگهداری از سالمندان است تربیت کنیم و وارد بازار کار بشوند. همچنین ۱۲۰۰ نفر نسخه‌خوان برای داروخانه‌ها تربیت خواهد شد.

وی با بیان این‌که فقر و احساس فقر نتیجه نابرابری‌های اجتماعی، مشکلات اقتصادی و ضعف عملکرد در حوزه فرهنگ است، افزود: متأسفانه کمیته امداد امام خمینی(ره) وارث فقری است که در قسمت‌های دیگر تولید شده است.

کلامی در سخنانی با بیان این‌که تعامل با نهادهای دینی یکی از اولویت‌های اصلی کمیته امداد در ریشه‌کنی فقر فرهنگی در جامعه است، اظهار داشت: همه در مبارزه با فقر مسؤول هستند. باید شاخص‌های فرهنگی در جامعه ارتقا یابند تا افزایش طلاق و اعتیاد منجر به افزایش فقر نشود.

مدیرکل کمیته امداد استان آذربایجان شرقی افزود: کمیته امداد در تولید فقر نقشی ندارد، بلکه وارث فقری است که درگذشته به دلیل اجرای سیاست‌های غلط اقتصادی و اجتماعی تولید شده است؛ اگر درگذشته مبارزه با فقر اقتصادی بود، اکنون این مبارزه از نوع فرهنگی است و باید فرهنگ مبارزه با فقر در جامعه نهادینه شود.

کلامی در ادامه از راه‌اندازی مرکز نیکوکاری حوزه علمیه استان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: تقویت مسؤولیت اجتماعی و مردمی شدن کمک‌ها به نیازمندان از اهداف مراکز نیکوکاری است، فعالیت عمده مراکز نیکوکاری جذب کمک‌های نقدی و غیر نقدی اشخاص حقیقی و حقوقی است که بازوهای کمیته امداد بوده و افراد نیازمند را برای حمایت به این نهاد معرفی می‌کنند.

وی در پایان خواستار تعامل و همکاری حداکثری کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی با برنامه های کمیته امداد امام خمینی استان شد و گفت: ظرفیت های مهمی در مساجد و کانون های فرهنگی هنری وجود دارد که اگر مورد استفاده قرار گیرد، هیچ فقیری در هیچ محله‌ای از شهر و روستا وجود نخواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها