رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March
​مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای:

سن ناوگان آذربایجان‌شرقی بالاتر از متوسط کشوری است

صریر: علیزاده گفت: متوسط سن ناوگان حمل و نقل کالا آذربایجان‌شرقی۲۰ سال بوده ولی نسبت به کشور عقب هستیم، چراکه سن میانگین کشوری ۱۷ سال است و امیدواریم با تلاش خود را به متوسط کشوری برسانیم.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «اروجعلی علیزاده» در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان‌شرقی با اشاره به ۴۵ هزار کیلومتری وسعت آذربایجان‌شرقی و موقعیت جغرافیایی و مرزی استان اظهار داشت: دو مرز سرو و رازی در این نوار قرار گرفته و حمل و نقل بیشتری در این محدوده انجام می‌گیرد، از این‌رو جایگاه حمل و نقل در استان آذربایجان‌شرقی به مراتب بالاتر از سایر استان‌هاست و دارای جایگاه ممتازی است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خاطرنشان کرد: ۳۰ هزار راننده باری در استان وجود دارد که مشغول انجام وظیفه اپراتوری هستند به طوریکه ۵ هزار و ۹۷۷ راننده مسافری در ۱۴ پایانه مسافربری فعالیت می‌کنند و البته استان دارای دو پایانه مرزی جلفا و پایانه مرزی نوردوز نیز است.

وی ادامه داد: ۵۸ شرکت حمل و نقل برای مدیریت در استان وجود دارد که در کنار آن، ۲۲ تشکل صنفی حمل و نقل برای سازماندهی حوزه حمل و نقل ایفای نقش می‌کنند.

علیزاده، مقدار جابه‌جایی بار از طریق جاده را ۱۸/۲ میلیون تن در طول یک سال اعلام کرد و تصریح کرد: از این میزان جابه‌جایی ۴/۳ کشوری سهم استان بوده به طوریکه تعداد سفرهای کامیون باری در بازه زمانی حمل کالا  یک‌هزار و ۴۵۶  سفر است که این رقم، پنج درصد کل کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

وی افزود: وسایل حمل و نقل عمومی ۲۴ هزار و ۱۰۳  وسیله نقلیه است که سهم استان ۷/۱ بوده و در رتبه پنجم کشوری از لحاظ حمل و نقل قرار دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، میزان جابه‌جایی کالا در هشت ماه سال‌جاری از طریق جاده و کامیون  را ۱۳ میلیون تن اعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با سال‌های قبل  ۶/۷ درصد رشد داشته است.

سن ناوگان آذربایجان‌شرقی بالاتر از متوسط کشوری است

وی با تاکید بر اینکه سن ناوگان استان در مقایسه با کشوری بالاست، تصریح کرد:  بر حسب کار کارشناسی انجام گرفته، سن تعیین شده برای ناوگان فرسوده، ۲۵ سال به بالا انتخاب شده است و باید از رده خارج شود.

علیزاده توضیح داد: متوسط سن ناوگان حمل و نقل کالا آذربایجان‌شرقی۲۰ سال بوده ولی نسبت به کشور عقب هستیم، چراکه سن میانگین کشوری ۱۷ سال است و امیدواریم با تلاش خود را به متوسط کشوری برسانیم.

وی با بیان اینکه ۷۳۴ دستگاه اتوبوس در ۱۴ پایانه استان فعالیت می‌کنند، یادآور شد:  یک‌هزار و ۷۷۸  مینی‌بوس حمل و نقل عمومی را در استان انجام می‌دهند و در کنار آن تعداد سواری که از طریق سازمان مجوز  فعالیت گرفته‌اند که ۷۱۰ دستگاه است که در مجموع ۲ هزار و ۶۱۶ دستگاه در استان حمل و نقل عمومی می‌کنند که  این رقم چهار درصد کشوری را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با اشاره به اینکه ۶۲۷ هزار سفر در سال‌جاری انجام گرفته است، گفت: در هشت ماهه سال‌جاری ۳ میلیون  و ۷۷۹ هزار و ۱۶۷ مسافر جابه‌جا شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در جابه جایی زائران اربعین، ۵۲۲ دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی ۷۱ هزار و ۶۱۶ زائر ارائه خدمات داد که کارنامه مثبتی نسبت به سال‌های قبل از خود نشان داد.

علیزاده، دو پایانه مرزی جلفا و نوردوز در آذربایجان‌شرقی را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: در هشت ماهه اول سال‌جاری ۹۰۱ هزار مسافر از دو پایانه مرزی تردد داشتند که ۵۶۹ هزار مسافر از مرز جلفا و ۳۳۲ هزار از مرز نوردوز به کشورهای مجاور سفر کرده‌اند به طوریکه  ۳۴ هزار و ۴۶۴ دستگاه کامیون ایرانی و ۳۹ هزار و  ۸۰۰ کامیون خارجی تردد داشتند که نسبت به سال‌های قبل ۵/۳ رشد داشته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، به مطالبات رانندگان کامیون در روزهای اخیر اشاره کرد و اذعان داشت: مطالبات کامیون‌داران از  زبان رانندگان به مسوولان کشوری انعکاس یافت که البته مطالبات  به حق بود.

وی متذکر شد: با توجه به نوسانات اخیر قیمت در بازار، رانندگان در  جهت تامین قطعه، لاستیک و روغن سایر نیازهای تحت پوشش متحمل ضررهایی بودند.

علیزاده افزود: برخی رانندگان به علت این مشکلات از بارگیری کالا در برخی پایانه‌ها امتناع کردند، از این‌رو  دولت در جهت تامین برخی نیازها از قبیل توزیع لاستیک اقدامات توزیع انجام داد.

۱۲ درصد نیازهای کامیون‌داران رفع شده است

وی بیان کرد: لاستیک‌ها بر حسب نیاز از طریق اصناف توزیع شد و در حال حاضر در حد ۱۲ تا ۱۳ درصد نیازهای آنها تامین و توزیع شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خاطرنشان کرد: دولت و وزارت راه تصمیم گرفتند تا قیمت حمل و نقل نسبت به سایر اقلام همخوانی داشته و قیمت واقعی به خود بگیرد، از این رو نرخ حمل و نقل بر حسب تن بر کیلومتر تعریف شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با تاکید به موضوع نگهداری جاده‌ها در استان کوهستانی آذربایجان‌شرقی، گفت: با توجه به موقعیت استان و کوهستانی بودن آن و تجربه دمای تا منهای ۳۷ درجه در زمستان و ۴۰ درجه در تابستان، باعث اهمیت توجه به راهداری در این مناطق می‌شود.

۱۴ هزار و ۱۹۶ کیلومتر راه در آذربایجان‌شرقی

وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی دارای ۱۴ هزار و ۱۹۶ کیلومتر  راه است، تصریح کرد: استان دارای ۲۳۵ کیلومتر آزادراه، ۴۵۳ کیلومتر بزرگراه، ۹۲۲ کیلومتر راه اصلی، ۲۷۵ کیلومتر راه فرعی همچنین ۱۰ هزار و ۴۴۱ کیلومتر راه روستایی است.

علیزاده با اشاره به اینکه استان از لحاظ آزادراه توانسته ۱۰ درصد آزادراه کشور را به خود اختصاص دهد، ادامه داد: از لحاظ بزرگراه ۳/۱۲ درصد، راه اصلی چهار درصد، راه فرعی هشت درصد کشور را به خود اختصاص داده است.

وی، به مبحث نگهداری راه از دو طریق اعتبار ملی و استانی اشاره کرد و ابراز کرد: ۷۸ میلیارد تومان از طریق وزارت راه برای نگهداری راه‌ها تعیین شده که تا به امروز ۴۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اضافه کرد: راهداری راه‌های روستایی از طریق اعتبارات سازمان برنامه و بودجه تامین می‌شود که برای این منظور ۴۲ میلیارد تومان تعیین شده و تا به امروز ۱۵ میلیارد تومان تخصیص یافته است. نگهداری، آسفالت‌ریزی، حفاظت از حریق، روشنایی و هوشمندسازی جاده جزو وظایف راهداری است.

علیزاده در تشریح عملکرد اداره راهداری برای هوشمندسازی جاده‌ها، گفت: در ۸۲ محور توانستیم ۲۴ دوربین نظارت تصویری نصب کنیم که از لحاظ کشوری در دوربین، رتبه ششم را داریم. ۵۹ دوربین ثبت تخلف در جاده نصب شده است و ۴۰ سامانه نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ، ۴۰ مجتمع رفاهی و خدماتی را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: ۲۱ مجتمع در حال ساخت بوده همچنین ساخت ۴۰ مجتمع نیز تقاضا داده شده است.

علیزاده خاطرنشان کرد: راهداری زمستانی نیز یکی دیگر از وظایف ماست به طوریکه فصل زمستان آذربایجان‌شرقی از ۱۵ آبان آغاز شده و از همان روز نیز تلاش شبانه‌روزی برای راهداری آغاز می‌شود. ۴۱ راهدارخانه ثابت و ۲۲ اداره به عنوان راهدارخانه مرکزی و ۳۶۲ دستگاه برف‌روب و برف‌خور در حال فعالیت هستند.

وی خاطرنشان کرد: البته ۱۹۲ دستگاه برف‌روب و برف‌خور را از بخش خصوصی اجاره کردیم که در مجموع ۵۶۸ دستگاه به صورت ملکی و استیجاری در اختیار راهداری استان است.

وی با بیان اینکه ۹۶۸ پرسنل در راهداری استان فعالیت می‌کنند، افزود: در حال حاضر جهت آمادگی زمستانی، ۴۸ هزار تن نمک و ۳۰ هزار تن ماسه در راهدارخانه استان دپو شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها