رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 1 خبر
  • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۵ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 19 June

صریر: عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تبریز ضمن ابراز تأسف از تأخیر در اتمام پروژه میدان بزرگ آذربایجان گفت:: پروژه میدان بزرگ آذربایجان از نظر فنی و اصول شهرسازی نیز مشکلات اساسی دارد و آن چه مشخص است خیانت‌های آشکار زیادی چه از نظر مالی و چه از نظر فنی صورت گرفته است.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از فارس، میدان آذربایجان همان پروژه‌ای است که روزی ورد زبان‌ها بود و همه منتظر روزی بودند تا این پروژه تکمیل شود اما افسوس که در میان وعده و وعید‌هایی که شاید روزی عملی گردد، روزگار می‌گذارند ماهیچ‌وقت از فرصت‌ها بهره نمی‌گیریم ولی افسوس که زمان به سرعت برق و باد می‌گذرد و در نهایت خود ما دست خالی می‌مانیم با کلی آرزوهای برآورده نشده و حسرت‌ها.

خشت اول گر چون نهد معمار کج

 تا ثریا می‌رود دیوار کج

پروژه میدان آذربایجان تب تندی بود که زود عرق کرد در پشت پرده‌ی چنین پروژه‌های عظیمی هزینه‌های هنگفتی جاخوش کرده‌اند اما آن‌ گونه که پیداست این پروژه‌های ناتمام قرار نیست روزی به اتمام برسد، این اولین و آخرین پروژه‌ی ناتمامی نیست که در کلانشهر تبریز به چشم می‌خورد پروژه‌هایی که هم چنان خاک می‌خورند و کمبود بودجه و وعده‌های خیالی آنها را به این حال و روز گرفتار ساخته است.

تبریز ۲۰۱۸ بالاخره با تمام نواقص و آرزوهای برآورده نشده به پایان رسید حال که تمام شد به فکر افتاده‌ایم که چرا تبریز ۲۰۱۸ که تا روز موعود، چنان تب و تابی داشت که همه در این فکر بودیم که قرار است چه گلی بر سر کلانشهر تبریز بزند اما به لطف کوتاهی مسوولان دردی دوا نشد و شهر اولین‌ها، سکوتی مبهم را در رویداد تبریز ۲۰۱۸ تجربه کرد که اگر سال‌ها از آن یاد کنیم تلخی آن هرگز از حافظه‌مان پاک نمی‌شود.

تبریز ۲۰۱۸ قرار بود بهانه‌ای بر التیام زخم‌های کهنه شهر اولین‌ها باشد اما نه تنها التیام نبخشید بلکه پروژه‌های ناقص بسیاری نیز در دست باقی گذاشت، پروژه‌هایی که هزینه‌های زیادی را متحمل شد اما در نهایت هم‌چنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد از این رویداد فقط چند المان در کلانشهر تبریز به چشم خورد تنها به واسطه‌ی چند المان یادآور ساختیم که اینجا شهر اولین‌هاست المان‌هایی که تاریخ مصرف آن‌ها به پایان رسید و از سطح شهر برداشته شد.

​پروژه‌ای ناتمام با صرف هزینه‌های سنگین/​مشخص شدن خیانت‌های آشکار

کریم صادق‌زاده، سخنگو و عضو هیات رئیسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس،ضمن تأکید بر نگرانی‌ها وانتقادات شدید شهروندان تبریز در چند روز اخیر در رابطه با تکمیل نشدن پروژه‌ میدان آذربایجان ادامه داد : بسیار متأسف هستم که این پروژه علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت، نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه موجبات نارضایتی عموم همشهریان شده است.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تبریز ضمن ابراز تأسف از تأخیر در اتمام پروژه میدان بزرگ آذربایجان خاطرنشان کرد : پروژه میدان بزرگ آذربایجان از نظر فنی و اصول شهرسازی نیز مشکلات اساسی دارد و آن چه مشخص است خیانت های آشکار زیادی چه از نظر مالی و چه از نظر فنی صورت گرفته است.

ورود جدی و شفاف سازی در این پروژه

وی، خواستار ورود جدی و کارشناسی‌های لازم جهت شفاف سازی در این موضوع  شد و افزود: بنده به عنوان خادم مردم شریف تبریز در شورای شهر از تمام دستگاه‌های نظارتی، سازمان محترم بازرسی استان، دادگستری محترم استان همچنین از آقای استاندار و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقاضای جدی دارم که به این موضوع به صورت جدی ورود کرده و با انجام بررسی‌ها و کارشناسی‌های لازم ، به مردم شفاف‌سازی کنند و اگر افرادی در هر موقعیتی خیانتی کرده‌اند به دست قانون بسپارند و نسبت به اعاده بیت‌المال اقدامات قاطع قانونی انجام دهند.

رئیس فراکسیون کارگران شورای کلانشهر تبریز اظهار کرد: البته گلایه تلخی هم از برخی نمایندگان‌مان در مجلس دارم که روی موضوعات بی‌پایه و اساسی،کلّی مصاحبه کرده و جلسات متعدد تشکیل می‌دهند ولی متأسفانه به این قضیه اهمیتی نداده و کوچکترین ورود قانونی نمی‌کنند.

صادق‌زاده در پایان تصریح کرد : بدون تردید شورای شهر تبریز از تمام ظرفیت‌های قانونی خود در جهت شفاف‌سازی در مورد این پروژه استفاده خواهد کرد و جا دارد از زحمات شهردار کلانشهر تبریز تشکر کنم که با بازگشایی چند مسیر در میدان آذربایجان، گشایشی نسبی صورت گرفته که  انتظار جدی داریم برای اتمام این پروژه و سایر پروژه‌های اساسی همچون مقبره‌الاشعرا و میار میار و … تمام تلاش خود را به کار گیرند تا بیش از این شرمنده مردم شریف تبریز نباشیم.

نفس کلانشهر تبریز از پروژه‌های ناتمامی که سال‌هاست خاک می‌خورد، به تنگ آمده بد نیست قدری به هوش باشیم و ببینیم در اطرافمان چه خبر است.

انگار عادت کردیم پروژه‌های ناتمام را پشت سر هم ردیف کنیم و هر وقت که دنیا بر وفق مراد شد سراغی از آنها بگیریم، امید است برای یکبار هم که شده میدان پروژه بزرگ آذربایجان شفاف‌سازی شود تا شهروندان نیز آگاه شوند که چنین پروژه‌ عظیمی چرا باید سال‌ها بوی خاک بگیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها