رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 1 خبر
  • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۵ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 19 June

صریر: رهنمای توحیدی گفت: در ۹ ماهه اول سالجاری تعداد کل حوادث مصرف کنندگان گاز طبیعی نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۰درصد کاهش داشته است.

به گزارش صریر از تبریز، سیدرضا رهنمای توحیدی، مدیر عامل شرکت  شرکت گاز استان آذربایجان شرقی گفت: آمار مقایسه ایحوادث مصرف کنندگان ناشی از مصرف گاز طبیعی در ۹ ماهه اول سال جاری در مقایسه با سال قبل حاکی از کاهش ۱۰درصدی تعداد کل حوادث مصرف کنندگان۶/۸۷ درصدی در تعداد حوادث ناشی از نشت و انفجار، ۴۵/۴۶ درصدی در حوادث ناشی از نشت منواکسید کربن و گازگرفتگی و ۳۳/۳۴ درصدی در تعداد متوفیان ومتاسفانه  افزایش ۳۱/۴۳ درصدی تعداد مصدومان حوادث ناشی ازمصرف  گاز طبیعی در سطح استان می باشد.

وی حوادث مصرف کنندگان گاز طبیعی را در دو بخش اشاره کرد و افزود: حادثه یا ناشی از نشت گاز وسیله گازسوز می باشد که نتیجه آن انفجار و آتش سوزی است و یا حادثه ناشی از  تولید منواکسید کربن وعدم انتقال محصولات احتراق به بیرون می باشد که نتیجه آن گاز گرفتگی است.

رهنمای توحیدی افزود: با ورود به فصل سرد سال بیشتر حوادث مربوط به گاز طبیعی از نوع گازگرفتگی و نشت منواکسید کربن در محیط است که منجر به فوت و مصدومیت  می گردد که خوشبختانه آمار ۹ ماه امسال در مقایسه با مشابه سال قبل نشانگر کاهش ۴۵.۴۶ درصد مسمومیت می باشد.

مدیر عامل شرکت گاز استان در خصوص علل بروز حوادث گفت: نشت گاز از شیر مصرف به دلیل عدم نصب درپوش و بست، نشت گاز شیلنگ پوسیده و پاره از بیشترین حوادث ناشی ازانفجار و آتش سوزی و همچنین استفاده از دودکش های غیراستاندارد از نوع آکاردئونی و عدم رعایت قطر مناسب دودکش از علل حوادث ناشی از گاز گرفتگی می باشد.

وی افزود: بیشترین تعداد حوادث در مرکز استان از  مناطق ۲و۳ و۴ تبریز  ودر شهرستانها ی استان از شهرستانهای مرند، مراغه و سراب گزارش شده است.

رهنمای توحیدی با  یادآوری اینکه با کاهش دمای هوا و استفاده مشترکین از وسایل گرمازا تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن افزایش می یابد، افزود: همین موضوع ضرورت توجه به رعایت نکات ایمنی استفاده از وسایل گرمازا را دو چندان می کند.

مدیرعامل شرکت گاز استان در خاتمه از تمامی مشترکین  درخواست کرد: در نصب سیستم های گرمازا نهایت احتیاط را داشته و ضمن استفاده از وسایل گرمازای استاندارد از نصب بخاری های فاقد دودکش در منزل مسکونی خودداری کرده و هر از چندگاهی مسیر دودکش از محل اتصال به وسیله گرمازا تا پشت بام را مورد بررسی قرار داده و از تخلیه محصولات احتراق اطمینان داشته و توجه داشته باشند دودکش در پشت بام به کلاهک H شکل مجهز و ارتفاع آن از پشت بام یک متر باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها