رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 1 خبر
  • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۵ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 19 June

صریر: اعضای هیأت مدیره و بازرسان تشکل‌های صنفی مطبوعات آذربایجان‌شرقی با استاندار جدید دیدار و گفت‌وگو گردند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، محمدرضا پورمحمدی، استاندار جدید آذربایجان‌شرقی عصر امروز در دیدار با اعضای هیأت مدیره و بازرسان تشکل‌های صنفی مطبوعات استان اظهار داشت: جامعه توسعه یافته نیازمند انسان‌هایی آگاه و فهیم است که رسالت خطیر آگاهی‌بخشی بر عهده رسانه‌ها است.

وی با بیان این‌که نیازمند شفافیت در عملکرد‌ها از سوی قوای سه گانه هستیم، افزود: اگر شفافیت حاکم باشد، بسیاری از تخلف‌ها را شاهد نخواهیم بود و رسانه‌ها نیز به سادگی می توانند به عنوان پل ارتباطی میان مردم و مسؤولان به وظیفه ذاتی خود عمل کنند.

پورمحمدی با تأکید بر این‌که رسانه‌ها نقش مهمی در توسعه جوامع دارند، خاطرنشان کرد: بنده نه به کسی بدهکارم، نه وابسته به جناحی هستم و نه به واسطه کسی روی کار آمده‌ام، اگر رسانه‌ها مطالبات مردم استان را بیان نکنند، مسؤولان نمی‌توانند در پیگیری آن نیازها اقدامات جدی داشته باشند.

استاندار آذربایجان‌شرقی خواستار ایجاد فضای امید به آینده و نشاط از سوی رسانه ها شد و گفت: باید فضای یأس و ناامیدی به واسطه رسانه ها شکسته شود و نقد منصفانه از عملکرد مسؤولان صورت گیرد، البته میان نقد منصفانه و سیاه‌نمایی تفاوت‌هایی وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه بود؛ بارها تأکید شده که هیچ مسؤولی حق شکایت از رسانه‌ها را ندارد.

همچنین مرتضی شفیعی، مدیر خانه مطبوعات آذربایجا‌ن‌شرقی در سخنانی با اشاره به برخی از مشکلات و معضلات جامعه خبری استان اظهار داشت: از استاندار جدید آذربایجان‌شرقی که شخصیتی دانشگاهی و علمی دارد، انتظار می رود، پژوهش های دانشگاهی در عرصه های مختلف که سال‌ها در قفسه‌های مراکز آموزش عالی خاک می خورند؛ را در عرصه مدیریتی و اجرایی؛ عملیاتی کند.

وی خواستار تعامل حداکثری میان شورای روابط عمومی استان و تشکل‌های صنفی مطبوعات جهت انعکاس دستاوردهای نظام اسلامی ایران در چهلمین فجر انقلاب شد و افزود: مدیران نهادها و دستگاه های اجرایی بهتر است اهالی رسانه را محرم خود بدانند و استاندار آذربایجان‌شرقی با مسؤولان خبرنگارگریز برخورد جدی داشته باشد.

شفیعی با ارایه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های خانه مطبوعات استان یادآور شد: معاونت مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهاد بالادستی حوزه رسانه در کشور؛ ۱۶ تکلیف و رسالت ذاتی خود را در ابلاغی جدید به خانه مطبوعات سراسر کشور تفویض کرده که انتظار داریم تک تک این موارد در استان آذربایجان‌شرقی نیز پیگیری و اجرایی شوند.

مدیر خانه مطبوعات آذربایجا‌ن‌شرقی افزود: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه وابسته به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و همچنین خانه‌های مطبوعات به لحاظ قانونی تنها مرجع رسمی ارایه آموزش و مهارت‌های حوزه رسانه در کشور شناخته می‌شوند که لازم است در این زمینه نیز ساماندهی لازم صورت گیرد.

وی خواستار اخذ مجوز و راه‌اندازی دانشکده خبر در تبریز شد و افزود: ساماندهی دکه‌های مطبوعاتی، راه‌اندازی موزه مطبوعات، بیمه اهالی رسانه، تذکر جدی به مدیران خبرنگارگریز و همچنین پیگیری معضلات مربوط به مطبوعات و رسانه‌های کاغذی از جمله مسائلی است که نیازمند پیگیری و مساعدت استاندار آذربایجان‌شرقی می باشد.

همچنین در این نشست نمایندگان دیگر تشکل‌های صنفی مطبوعات نیز در سخنانی جداگانه به ارایه نکته نظرات و طرح مشکلات و پیشنهاد خود پرداختند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها