رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: اعضای هیأت مدیره و بازرسان تشکل‌های صنفی مطبوعات آذربایجان‌شرقی با استاندار جدید دیدار و گفت‌وگو گردند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، محمدرضا پورمحمدی، استاندار جدید آذربایجان‌شرقی عصر امروز در دیدار با اعضای هیأت مدیره و بازرسان تشکل‌های صنفی مطبوعات استان اظهار داشت: جامعه توسعه یافته نیازمند انسان‌هایی آگاه و فهیم است که رسالت خطیر آگاهی‌بخشی بر عهده رسانه‌ها است.

وی با بیان این‌که نیازمند شفافیت در عملکرد‌ها از سوی قوای سه گانه هستیم، افزود: اگر شفافیت حاکم باشد، بسیاری از تخلف‌ها را شاهد نخواهیم بود و رسانه‌ها نیز به سادگی می توانند به عنوان پل ارتباطی میان مردم و مسؤولان به وظیفه ذاتی خود عمل کنند.

پورمحمدی با تأکید بر این‌که رسانه‌ها نقش مهمی در توسعه جوامع دارند، خاطرنشان کرد: بنده نه به کسی بدهکارم، نه وابسته به جناحی هستم و نه به واسطه کسی روی کار آمده‌ام، اگر رسانه‌ها مطالبات مردم استان را بیان نکنند، مسؤولان نمی‌توانند در پیگیری آن نیازها اقدامات جدی داشته باشند.

استاندار آذربایجان‌شرقی خواستار ایجاد فضای امید به آینده و نشاط از سوی رسانه ها شد و گفت: باید فضای یأس و ناامیدی به واسطه رسانه ها شکسته شود و نقد منصفانه از عملکرد مسؤولان صورت گیرد، البته میان نقد منصفانه و سیاه‌نمایی تفاوت‌هایی وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه بود؛ بارها تأکید شده که هیچ مسؤولی حق شکایت از رسانه‌ها را ندارد.

همچنین مرتضی شفیعی، مدیر خانه مطبوعات آذربایجا‌ن‌شرقی در سخنانی با اشاره به برخی از مشکلات و معضلات جامعه خبری استان اظهار داشت: از استاندار جدید آذربایجان‌شرقی که شخصیتی دانشگاهی و علمی دارد، انتظار می رود، پژوهش های دانشگاهی در عرصه های مختلف که سال‌ها در قفسه‌های مراکز آموزش عالی خاک می خورند؛ را در عرصه مدیریتی و اجرایی؛ عملیاتی کند.

وی خواستار تعامل حداکثری میان شورای روابط عمومی استان و تشکل‌های صنفی مطبوعات جهت انعکاس دستاوردهای نظام اسلامی ایران در چهلمین فجر انقلاب شد و افزود: مدیران نهادها و دستگاه های اجرایی بهتر است اهالی رسانه را محرم خود بدانند و استاندار آذربایجان‌شرقی با مسؤولان خبرنگارگریز برخورد جدی داشته باشد.

شفیعی با ارایه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های خانه مطبوعات استان یادآور شد: معاونت مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهاد بالادستی حوزه رسانه در کشور؛ ۱۶ تکلیف و رسالت ذاتی خود را در ابلاغی جدید به خانه مطبوعات سراسر کشور تفویض کرده که انتظار داریم تک تک این موارد در استان آذربایجان‌شرقی نیز پیگیری و اجرایی شوند.

مدیر خانه مطبوعات آذربایجا‌ن‌شرقی افزود: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه وابسته به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و همچنین خانه‌های مطبوعات به لحاظ قانونی تنها مرجع رسمی ارایه آموزش و مهارت‌های حوزه رسانه در کشور شناخته می‌شوند که لازم است در این زمینه نیز ساماندهی لازم صورت گیرد.

وی خواستار اخذ مجوز و راه‌اندازی دانشکده خبر در تبریز شد و افزود: ساماندهی دکه‌های مطبوعاتی، راه‌اندازی موزه مطبوعات، بیمه اهالی رسانه، تذکر جدی به مدیران خبرنگارگریز و همچنین پیگیری معضلات مربوط به مطبوعات و رسانه‌های کاغذی از جمله مسائلی است که نیازمند پیگیری و مساعدت استاندار آذربایجان‌شرقی می باشد.

همچنین در این نشست نمایندگان دیگر تشکل‌های صنفی مطبوعات نیز در سخنانی جداگانه به ارایه نکته نظرات و طرح مشکلات و پیشنهاد خود پرداختند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها