رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 1 خبر
  • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۵ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 19 June

صریر: ثبت‌نام برای پذیرش دانشجو پردیس بین المللی ارس دانشگاه تبریز از ۸ بهمن‌ آغاز شده و تا ۱۶  بهمن‌ماه  سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار صریر از تبریز، «سیدصمد حسینی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بر اساس سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه های سطح یک می توانند در مناطق آزاد واحدهای بین المللی دایر و در این راستا نیز اقدام به پذیرش دانشجو از داخل و خارج از کشور کنند.

رئیس پردیس های دانشگاه تبریز، تصریح کرد: دانشگاه تبریز در این خصوص با پشتوانه بیش از ۷۰ ساله سابقه موثر در زمینه آموزش و پژوهش و در راستای پاسخ به تقاضای روزافزون داوطلبان تحصیلات عالی در داخل و خارج از کشور و با توجه به برنامه ریزی بلند مدت علمی، آموزشی و پژوهشی خود، پردیس بین المللی ارس را در سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی راه اندازی کرده است.

وی با بیان اینکه پردیسهای دانشگاه تبریز به لحاظ سیاست های کلی آموزشی، پژوهشی تابع مقررات و آئین نامه های دانشگاه تبریز است و فعالیت آن برای تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری) تنظیم شده است، یادآور شد: جذب دانشجو در رشته های مختلف در این پردیس ها نیز با توجه به نیاز روز جامعه و منطقه صورت می گیرد.

مشاور رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه پردیس بین المللی ارس در سال ۱۳۸۸ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در ۴ رشته آغاز و در حال حاضر با افزایش رشته ها به حدود ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۷ رشته در مقطع دکتری رسیده است، اضافه کرد: پردیس خودگران تبریز نیز در سال ۹۲ راه اندازی شده که در حال حاضر ۱۹۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۸ رشته در مقطع دکتری دانشجو پذیرش می کند.

رئیس پردیس های دانشگاه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با نحوه پذیرش دانشجو در پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تبریز واقع در منطقه آزاد ارس (جلفا) برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷  افزود: پذیرش دانشجو در این واحد  بر اساس مجوز  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،  از بین داوطلبان داخلی و خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

به گفته وی در این دوره پذیرش دانشجو در پردیس بین المللی ارس در ۱۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۲ رشته در مقطع دکتری تخصصی صورت خواهد گرفت.

رئیس پردیس‌های خودگردان دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه ثبت‌نام برای پذیرش دانشجو پردیس بین المللی ارس دانشگاه تبریز از ۸ بهمن‌ آغاز شده و تا ۱۶  بهمن‌ماه  سال جاری نیز ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند، بهسایت اینترنتی arasp.tabrizu.ac.ir مراجعه و یا با شماره تلفن ۳۳۳۹۲۴۴۱-۴۱ تماس حاصل کنند.

وی جذب دانشجوی خارجی را از جمله راهبردهای کلان دانشگاه تبریز در سال های اخیر بیان کرد و افزود: در این راستا با برنامه ریزی های صورت گرفته در پردیس‌های خودگردان دانشگاه تبریز و به ویژه در پردیس بین المللی ارس گام های موثری برای جذب دانشجوی خارجی برداشته شده که امید می رود در آینده نزدیک با همکاری سایر دستگاه و نهادها در این خصوص به اهداف تعیین شده خود برسیم.

حسینی با بیان اینکه طبق قانون، دانشگاه‌ها باید ۵۰ درصد ظرفیت پردیس‌های بین المللی را برای پذیرش و جذب دانشجویان خارجی و ایرانی برنامه ریزی کنند، یادآور شد: متاسفانه اکنون بسیاری از سرمایه‌های علمی کشور برای تحصیل به کشورهای دیگر می روند و هزینه‌های زیادی هم برای تحصیل در خارج از کشور پرداخت می کنند که بعد از اتمام تحصیل باید هزینه‌ای برای تبدیل مدرک نیز پرداخت کنند که معتقدم باید برای جذب این دانشجویان به پردیس دانشگاه‌های کشور تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها