رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

مدیر عامل منطقه آزاد ارس از رشد ۶۳ درصدی ورود گردشگری داخلی و افزایش ۲۲ درصدی گردشگران خارجی به منطقه خبر داد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «محسن نریمان» در نشست خبری و هم‌اندیشی با اصحاب رسانه که در آستانه فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی ترتیب یافت، اظهار داشت: امسال همزمان با دهه فجر بیش از ۲۰ طرح با مشارکت بخش خصوصی به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: با افتتاح این طرح‌ها برای ۴۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می شود، ضمن این‌که ۱۱۰ طرح دیگر نیز در حال اجراست که با بهره‌برداری از آنها شاهد رونق اقتصادی بیشتر و رفع مطلق بیکاری در منطقه خواهیم بود.

وی با بیان این‌که کاهش رونق تجاری در بازارهای منطقه به دلیل فشارهای اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه دشمنان نظام را شاهد هستیم، گفت: برای بهبود وضعیت کنونی نیازمند تصمیم های بالادستی هستیم، اعتقاد دارم ارزش پول ملی باید به فرصت تبدیل شود.

نریمان تصریح کرد: با تبدیل بازارهای محلی به بازارهای منطقه ای و جذب خریداران خارجی در جهت رونق فعالیت کسبه تلاش می کنیم که با توجه به احتمال بهبود روابط ارمنستان با جمهوری آذربایجان، موقعیت منطقه آزاد ارس راهبردی تر می شود و پل ارتباطی دو کشور خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با انتقاد از این‌که عده ای مناطق آزاد را دروازه واردات معرفی می کنند، خاطرنشان کرد: بیشتر واردات این منطقه مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی و در راستای رونق اقتصادی و اشتغال زایی است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۹۸ میلیون دلار کالا از این منطقه صادر شده است، اظهارداشت: با صادرات ۱۹۹ میلیون دلاری سال گذشته فاصله چندانی نداریم و باید در نظر داشته باشیم که این میزان صادرات در شرایط تحریم انجام شده است.

نریمان با مقایسه تراز تجاری این منطقه در ۱۰ ماهه سال گذشته و امسال، گفت: ارزش صادرات منطقه آزاد ارس در سال جاری ۱۵۳ میلیون دلار بیشتر از واردات است و در واقع تراز تجاری منطقه مثبت تر شده است.

وی همچنین از افزایش ۴۰ درصدی صدور گواهی تولید در این منطقه آزاد خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال با ۵۸ درصد افزایش نسبت به سال گذشته شاهد تولید ۶۳ هزار تن کالا در منطقه بودیم.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس به رشد ۶۳ درصدی ورودی گردشگری داخلی و افزایش ۲۲ درصدی ورودی گردشگری خارجی به این منطقه اشاره کرد و گفت: توسعه صنعت گردشگری با توجه به جاذبه های طبیعی و تاریخی و استقبال عمومی یکی از رویکردهای این منطقه است.

نریمان با اعلام اینکه ژئوپارک ارس به زودی در محافل بین المللی معرفی و در جهت ثبت آن در یونسکو تلاش می شود، گفت: درصدد معرفی جلفا به عنوان شهر ایمن و جامعه سالم برای سال ۲۰۲۰ هستیم.

وی توجه به توسعه علمی را یکی دیگر از رویکردهای منطقه عنوان کرد و گفت: واحدهای دانش بنیان فعال در منطقه از ۱۲ واحد در سال گذشته به ۱۵ واحد در سال جاری و مراکز استارت آپ ( کارافرین نوپا ) از ۱۲ به ۱۸ مرکز افزایش یافته است.

نریمان کشاورزی علمی با تکیه بر تولیدات گلخانه ای را از موفقیت های منطقه آزاد ارس عنوان کرد و گفت: درصدد تبدیل شدن به قطب تولیددات کشاورزی مناطق آزاد کشور هستیم.

وی با مقایسه تولید ۲۰ هزار تنی در ۱۸۰۰ هکتار از اراضی دشت گردیان و تولید ۱۰ هزار تنی در یک واحد گلخانه ای با مساحت ۵۰ هکتار در منطقه آزاد ارس، اظهارداشت: با توجه به فاصله قابل توجه بهره وری در فضای آزاد و گلخانه ای ضرورت توسعه کشت گلخانه ای بیشتر احساس می شود.

نریمان با اعلام اینکه از ایجاد گلخانه های مقیاس کوچک هم حمایت می کنیم، خاطرنشان کرد: از تولید ۱۸ هزار تنی گلخانه های منطقه در ۹ ماهه امسال ۱۳ هزار تن صادر شده و نسبت به سال گذشته رشد ۱.۷ برابری را نشان می دهد؛ کل مساحت فضای گلخانه ای منطقه ۱۷۰ هکتار است که سعی داریم تا سال ۱۴۰۰ به ۳۰۰ هکتار افزایش یابد.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس در پاسخ به سؤالی مبنی بر نقش افزایش عوارض خروجی در توسعه منطقه، با یاداوری اینکه سال گذشته با نرخ عوارض ۲۵ هزار تومانی ۵ میلیارد تومان درآمد داشتیم، اظهارداشت: با در نظر گرفتن رشد ۱۰ برابری نرخ عوارض، درآمد ۵۰ میلیارد تومانی منطقه را از این محل انتظار داشتیم اما با توجه به بخشنامه ابلاغی مقرر شده این درامد به خزانه واریز شود و با وجود پیگیری های انجام شده نتیجه ای نگرفته ایم.

وی در عین حال گفت: با وجود تاثیرات سوء برخی مقررات و بخشنامه ها در اقتصاد منطقه و تحقق اهداف برنامه ریزی شده، اعتبارات عمرانی نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته و اهتمام ما متوقف نشدن طرح های در حال اجراست.

نریمان با اشاره به اینکه ۶۳ درصد اعتبارات امسال منطقه در بخش عمرانی هزینه شده است، گفت: دهه فجر امسال ۲۰ طرح با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغال زایی ۴۵۰ نفر بهره برداری می شود.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس از جذب ۸۸۰ میلیارد تومان سرمایه ریالی و ۳۶ میلیون دلار سرمایه خارجی در این منطقه خبرداد و گفت: تا زمان حاضر ۱۲ هزار فرصت شغلی در این منطقه ایجاد شده که با توجه به جمعیت ۲۰ هزار نفری منطقه و در نظر گرفتن ۳۰ درصد جمعیت منطقه به عنوان فعال و آماده اشتغال، ۲ برابر جمعیت فعال شغل ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها