رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 4 خبر
  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February

صریر: فتحی با اشاره به این‌که قیمت منطقی هر کیلو گوشت قرمز ۵۵ هزار تومان است، گفت: این‌که در بازار فراتر از این قیمت به فروش می‌رسد، حاکی از گران فروشی صنف مربوطه دارد.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «اکبر فتحی» در نشست خبری با اصحاب رسانه به ارایه گزارشی از خدمات این سازمان در استان پرداخت و اظهار داشت: همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی از ۷۵ پروژه با اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومان بهره برداری خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این پروژه ها در شهرهای مختلف استان در زیربخش های مختلف کشاورزی شامل آب و خاک، دامداری، شیلات، توسعه کشت گلخانه‌ای، مرغداری و فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی اجرا شده است، افزود: شعار دهه فجر امسال «چهل سال بالندگی، امنیت غذایی، کشاورزی دانش بنیان و بهره‌ور» است.

وی ادامه داد: بخش کشاورزی در دنیا عمده مصرف کننده آب می باشد ولی آمار و ارقام اعلامی در خصوص مصرف ۹۰ درصدی آب در بخش کشاورزی نادرست است چرا که  وسایل اندازه‌گیری آب شرب موجود است ولی متاسفانه مصرف آب در بخش فضای سبز و انتقال آب‌های ناشی از بارش به دریاهای آزاد و آب تبخیر شده در پشت سدها را جزو مصرف بخش کشاورزی محسوب می کند، که این امر درست نیست.

فتحی ادامه داد: اصلاح الگوی کشت، توسعه کشت گلخانه‌ای، تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی و انتقال آب با لوله  از جمله اولویت های سازمان جهاد کشاورزی برای مدیریت بهینه مصرف  آب می باشد.

وی با اشاره به اینکه در طول ۵ سال باید ۴۰ درصد از آب مصرفی بخش کشاورزی با این طرح‌ها کاهش می‌یافت ، ادامه داد: ادعای ما این است که ما کاهش سالانه ۸ درصد مصرف آب را به صورت صد در صدی انجام داده ایم در حالی که سایر سازمان‌ها به تعهدات خود هنوز عمل نکرده اند، ضمن اینکه در همه حوضه‌های آبریز این استان حساسیت کنترل مصرف آب وجود دارد و در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شدیدتر است.

حراست از ۱۸۰ هزار هکتار جنگل با ۳۰۰ کارمند منابع طبیعی ممکن نیست

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر موضوع قطع درختان جنگل‌های ارسباران و قره داغ با بیان اینکه حفظ و حراست از ۱۸۰ هزار هکتار جنگل و ۲میلیون و پانصد هزار هکتار مرتع با ۳۰۰ کارمند منابع طبیعی ممکن نیست تصریح کرد: با طرح موضوع توسط امام جمعه محترم تبریز ، مردم به موضوع حساس شده و زمینه مناسبی جهت حفظ و صیانت از جنگل ها به عنوان سرمایه ملی فراهم شده است.

فتحی ادامه داد: برای رسیدگی به موضوع قطع درختان ارسباران اکیبی از وزارتخانه، استانداری آذربایجان‌شرقی و نمایندگان دستگاه‌های مختلف اعزام شدند ؛ البته نباید ادعا کنیم که هیچگونه قطع انجام نمی‌گیرد ولی اکثر آنها در راستای اصلاح باغات و طرح اقتصادی بودن آن بوده که خودمان پیش‌بینی کرده‌ایم که قطع شده‌اند.

وی توضیح داد: برای اقتصادی کردن باغات باید تعدادی از درختان که توجیه اقتصادی ندارند، قطع شود و این طرح جزو برنامه های سازمان می باشد، ولی به علت اینکه در گذشته، درختان قطع شده ارزشی نداشت کسی توجه نمی‌کرد  ولی درحال حاضر این درختان قطع شده به مبلغی به‌فروش می‌رسد که درراستای اصلاح وجایگزینی باغات انجام می گیرد.

قیمت منطقی هر کیلو گوشت قرمز ۵۵ هزار تومان است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: جهاد کشاورزی به سهم خود که تامین کننده نهاده و محصول کافی در بازار است وظیفه خود را  به خوبی اجرا کرده است، اما نظارت بر عرضه محصولات کشاورزی و دامی و غیره در بازار بر عهده نهاد دیگری است که باید نظارت خود را اعمال کند.

فتحی با بیان اینکه قیمت تمام شده مرغ زنده هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان می باشد گفت: فروش به قیمت ۱۰ هزار تومان مرغ زنده، گران فروشی است، وظیفه ما تولید و رساندن به مرحله عرضه است که محصولات به وفور وجود دارد ولی باید مسئولین نظارت بر عرضه محصولات در مورد فروش بیش از قیمت مذکور کنترل لازم را اعمال نمایند.

وی با اشاره به این‌که قیمت منطقی هر کیلو گوشت قرمز ۵۵ هزار تومان است، خاطرنشان کرد: این‌که در بازار فراتر از این قیمت به فروش می‌رسد، حاکی از گران فروشی صنف مربوطه دارد، البته تاکنون ۱۳۰۰ تن گوشت منجمد و ۳۰۰ تن گوشت گرم برای تنظیم بازار توزیع شده است.

وی هم چنین یکی از مشکلات بخش کشاورزی را ضایعات محصولات کشاورزی دانست و گفت: برای کاهش این ضایعات، افزایش ضریب مکانیزاسیون در مراحل کاشت، داشت و برداشت یکی از راه هاست، ضمن اینکه استفاده از ارقام اصلاح شده بذور هم می‌تواند در کاهش آن موثر واقع شود.

صادرات ۱۹۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه میزان صادرات محصولات کشاورزی استان، به کشور های روسیه، عراق، ارمنستان، آذربایجان و امارات است، خاطرنشان کرد: میزان صادرات در ۹ ماهه اول سال جاری بالغ بر ۱۹۵ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش داشته است.

فتحی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه برای همه به یک اصل تبدیل شده است، گفت: چراکه اگر احیا نشود حداقل ۱۴ میلیون نفر تحت خطر خواهند بود و ادامه داد: تنها ۳۵ درصد از اعتبارات دریاچه تخصیص یافته است و با این وضع نباید انتظار تحقق همه تعهدات به صورت کامل را داشت ولی با این وجود ما وظایف خود را انجام دادیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها