رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: صومی گفت: شبهاتی درخصوص سرطان‌زا بودن پارازیت‌های ماهواره‌ای مطرح است، اما هنوز به لحاظ علمی اثبات نشده است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «محمدحسین صومی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز به ارایه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی در استان پرداخت و اظهار داشت: تعداد تخت فعال مراکز درمانی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۶ هزار و ۲۰۴ تخت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که سال گذشته به ۵۰۰ هزار نفر خدمات بستری ارائه شد، افزود: به طور میانگین ۷۰ درصد تخت های مراکز دولتی اشغال است؛ این در حالی است که میانگین اشغال تخت در مراکز خصوصی استان به ۴۵ درصد نمی رسد.

وی با بیان این‌که در شهرستان های مرند و اهر ضریب اشغال تخت بالاست، گفت: بیمارستان کودکان تبریز سال آینده راه اندازی می شود، افزون بر این برای ارائه خدمات مناسب بیمارستانی در این شهر سالانه باید ۱۰ درصد تخت اضافه شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این‌که نسبت تخت بیمارستانی در استان از ۰.۹۷ در هزار در سال ۱۳۵۷ به ۱/۶۳ برای هر هزار نفر در سال جاری رسیده است، خاطرنشان کرد:  بیشتر شدن تعداد پزشکان، احداث خانه‌های سلامت و بهداشت، احداث مراکز سلامت روستائی و مخصوصا بهبود خدمات در حوزه غذا و دارو را از جمله پیشرفت‌های دانشگاه علوم پزشکی بعد از انقلاب است.

صومی گفت: تعداد خانه های بهداشت از ۲۶ به ۱۰۰۱ افزایش یافته و مرگ و میر زیر ۵ سال از ۵۹.۳ درصد در سال ۱۳۵۷ به ۱۳.۱ درصد در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.

وی راه اندازی مرکز تخصصی دیالیز را از جمله کارهای ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دارای ۳۲۴ تخت دیالیز هستیم و در سریعترین زمان بیماران دیالیز شده و مرخص می‌شوند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که بزرگترین بیمارستان سوختگی کشور را تاسیس کرده ایم، افزود: این دانشگاه علوم پزشکی رتبه ۱۵ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و رتبه ۳۲ در میان تمام دانشگاه‌های کشور را دارد.

صومی از ارتقای ۲۰۰ مرتبه‌ای دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بین دانشگاه‌های دنیا خبر داد و اعلام کرد: در حال حاضر این دانشگاه در رتبه ۱۴۲۷ جهانی قرار دارد و امیدواریم با تلاش‌های انجام یافته به رتبه زیر یکهزار برسیم.

وی با اعلام اینکه ۱۵۰۰ موسسه بهداشتی و ۵۰ مرکز بزرگ درمانی و ۳۴۰۰ مرکز درمانی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تبریز فعالیت می کنند، گفت: در مجموع این مراکز درمانی، در اورژانس بیمارستان کودکان و امام رضا(ع) مشکل داریم و باید برای اصلاح آن تلاش کنیم. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری اظهار داشت: شبهاتی درخصوص سرطان‌زا بودن پارازیت‌های ماهواره‌ای مطرح است، اما هنوز به لحاظ علمی اثبات نشده است. البته لازم مطالعات گسترده و دقیق تری در این زمینه صورت گیرد تا نظر قطعی اعلام شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها