رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 18 August

صریر: صومی گفت: شبهاتی درخصوص سرطان‌زا بودن پارازیت‌های ماهواره‌ای مطرح است، اما هنوز به لحاظ علمی اثبات نشده است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، «محمدحسین صومی» امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز به ارایه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی در استان پرداخت و اظهار داشت: تعداد تخت فعال مراکز درمانی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۶ هزار و ۲۰۴ تخت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که سال گذشته به ۵۰۰ هزار نفر خدمات بستری ارائه شد، افزود: به طور میانگین ۷۰ درصد تخت های مراکز دولتی اشغال است؛ این در حالی است که میانگین اشغال تخت در مراکز خصوصی استان به ۴۵ درصد نمی رسد.

وی با بیان این‌که در شهرستان های مرند و اهر ضریب اشغال تخت بالاست، گفت: بیمارستان کودکان تبریز سال آینده راه اندازی می شود، افزون بر این برای ارائه خدمات مناسب بیمارستانی در این شهر سالانه باید ۱۰ درصد تخت اضافه شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این‌که نسبت تخت بیمارستانی در استان از ۰.۹۷ در هزار در سال ۱۳۵۷ به ۱/۶۳ برای هر هزار نفر در سال جاری رسیده است، خاطرنشان کرد:  بیشتر شدن تعداد پزشکان، احداث خانه‌های سلامت و بهداشت، احداث مراکز سلامت روستائی و مخصوصا بهبود خدمات در حوزه غذا و دارو را از جمله پیشرفت‌های دانشگاه علوم پزشکی بعد از انقلاب است.

صومی گفت: تعداد خانه های بهداشت از ۲۶ به ۱۰۰۱ افزایش یافته و مرگ و میر زیر ۵ سال از ۵۹.۳ درصد در سال ۱۳۵۷ به ۱۳.۱ درصد در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.

وی راه اندازی مرکز تخصصی دیالیز را از جمله کارهای ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دارای ۳۲۴ تخت دیالیز هستیم و در سریعترین زمان بیماران دیالیز شده و مرخص می‌شوند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که بزرگترین بیمارستان سوختگی کشور را تاسیس کرده ایم، افزود: این دانشگاه علوم پزشکی رتبه ۱۵ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و رتبه ۳۲ در میان تمام دانشگاه‌های کشور را دارد.

صومی از ارتقای ۲۰۰ مرتبه‌ای دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بین دانشگاه‌های دنیا خبر داد و اعلام کرد: در حال حاضر این دانشگاه در رتبه ۱۴۲۷ جهانی قرار دارد و امیدواریم با تلاش‌های انجام یافته به رتبه زیر یکهزار برسیم.

وی با اعلام اینکه ۱۵۰۰ موسسه بهداشتی و ۵۰ مرکز بزرگ درمانی و ۳۴۰۰ مرکز درمانی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تبریز فعالیت می کنند، گفت: در مجموع این مراکز درمانی، در اورژانس بیمارستان کودکان و امام رضا(ع) مشکل داریم و باید برای اصلاح آن تلاش کنیم. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری اظهار داشت: شبهاتی درخصوص سرطان‌زا بودن پارازیت‌های ماهواره‌ای مطرح است، اما هنوز به لحاظ علمی اثبات نشده است. البته لازم مطالعات گسترده و دقیق تری در این زمینه صورت گیرد تا نظر قطعی اعلام شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها