رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
  • الخميس ۱۹ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Thursday 19 September

فعال اقتصادی کشور گفت: مسؤولان آن چیزی را می‌گویند در عمل انجام نمی‌دهند، همین مسأله موجب بدبینی تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی شده است.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، یونس ژائله، سرلیست ائتلاف ۲۰۲۰ توسعه‌ اقتصاد آذربایجان در انتخابات اتاق بازرگانی تبریز امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز مهم‌ترین چالش موجود در استان را عدم صداقت مسؤولان دانست و اظهار داشت: مسؤولان آن چیزی را می‌گویند در عمل انجام نمی‌دهند، همین مسأله موجب بدبینی تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی شده است.

وی با تأکید بر این‌که شفافیت در عمل مهم‌ترین اصل در جلب اعتماد و مشارکت مردمی است، خاطرنشان کرد: دولت بهتر است به وظیفه نظارتی خود عمل کند و بخش خصوصی اقتصاد کشور را مدیریت کند، ورود دولت به اقتصاد موجب وضعیتی می شود که امروز مشاهده می کنیم.

ژائله با اشاره به نقش اتاق بازرگانی در حل مشکلات اقتصادی کشور گفت: نقش اتاق بازرگانی تبریز بیشتر در حد مشاور دولت بوده است البته نباید به این اندازه اکتفا کرد بلکه باید قدم های بزرگتری برداشت متأسفانه شاهد سقوط ۵ پله ای اقتصاد آذربایجان شرقی در طی چند سال گذشته بوده ایم، که علت آن استانداری، نهادهای دولتی و دیگر نهادها هستند.

وی با بیان این‌که اقتصاد دولتی شکست خورده است، افزود: برخی از بنگاه های تولیدی بخش خصوصی رشد چشمگیری داشته اند و این امر نشان از موفقیت سیاست گذاری های بخش خصوصی دارد، باید به این حقیقت رسید که با رفتار متناقض نمی توانیم جبران مافات کنیم.

ژائله به موضع بانک های بزرگ کشور در قبال شرکت ها و سرمایه گذاران آذربایجانی انتقاد کرد و گفت: اغلب بانک ها  به جای سرمایه گذاری در بخش تولید و تجارت، در بخش های واسطه ای و اغلب در تهران سرمایه گذاری کرده اند و این امر نشان از مشکلات اقتصادی استان ما دارد.

وی افزود: چه معنی دارد وقتی واحدهای تولیدی، سرمایه گذاران و مردم آذربایجان به عنوان خوش حساب ترین مشتریان سیستم بانکی کشور به شمار می آیند چرا این بانکها نسبت به بخش های اقتصادی آذربایجان کم لطفی می کنند؟

ژائله در ادامه به برنامه های ائتلاف توسعه اقتصاد آذربایجان اشاره کرد و گفت: ما نظرات را با بیان کارشناسی مطرح می کنیم و کارنامه و عملکرد افراد است که صحبت می کند نه برخی حرف و حدیث ها و حاشیه سازی ها! باید نقشه راه اقتصادی برای آذربایجان ترسیم شود. بر اساس این نقشه باید مسئولیت ها مشخص شده و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: مهارت یک بیزنس‌من تبریزی در مقیاس جهانی بسیار پایین است و اگر قرار باشد به مهارت‌های این فرد نمره دهیم از ۲۰، نمره ۵ باید داد و این مشکل ناشی از ضعف در مهارت‌های تجارتی، کلامی، بیان، بازاریابی، ارتباطات و غیره می‌باشد که نقش اتاق در حل این معضلات بسیار مهم است.

ژائله با اشاره به این‌که برنامه ریزی متولیان اقتصاد و صنعت استان باید بر اساس این نقشه راه باشد تا بتوان برای دریافت سهم خود از کشور و دنیا اقدام کرد، افزود: اتاق بازرگانی تبریز نقش اساسی در توسعه و اقتصاد استان ایفا می کند، این اتاق متولی اقتصاد استان بوده و باید از بخش خصوصی فعال و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای رشد و رونق اقتصاد استان دعوت کند.

وی با انتقاد از وضعیت فعلی اداره اتاق بازرگانی تبریز اظهار داشت: اتاق های بازرگانی و به تبع آن اتاق تبریز رئیس محور است و بر فعالیت های آن تاثیر می گذارد؛ باید از مدل های جدید برای رشد کسب و کار و رونق اقتصاد استان استفاده شود و افراد توانمند و شناخته شده در سطح ملی در اتاق بازرگانی تبریز حضور داشته باشند.

همچنین محمدعلی سبحان اللهی، استاندار اسبق آذربایجان شرقی در سخنانی با بیان این‌که باید افراد لایق، سالم، پاکدست، کارآفرین، خوشنام و شناخته شده در سطح ملی در اتاق بازرگانی تبریز حضور داشته باشند، گفت: تبریز از گذشته در اقتصاد صاحب مکتب بوده و افراد برخوردار از وجهه خوب در سطح ملی و بین المللی و تجربه کارآفرینی می توانند رشد و توسعه استان را سرعت بخشند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها