رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم؛ آرامگاه شاعر بلند آوازه ایران؛ پروین اعتصامی را گلباران کردند.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی پروین اعتصامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی به همراه معاون فرهنگی و رسانه‌ای، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان و همچنین جمعی از اهالی فرهنگ و ادب استان با حضور در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ضمن زیارت بارگاه مطهر آن حضرت؛ در جوار آرامگاه شاعر بلند آوازه ایران؛ پروین اعتصامی حاضر شدند و فاتحه قرائت کردند.

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این آئین که با حضور خادمان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) همراه بود، با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی پروین اعتصامی طی روزهای ٢۴ و ٢۵ اسفند؛ اظهار داشت: قلمرو شعر و ادب آذربایجان و تبریز در طول زمان بسیار گسترده بوده است، در حقیقت پروین اعتصامی محصول جریان گسترده و عمیق فرهنگی تبریز بوده است.  

وی با اشاره به ضرورت معرفی مفاخر و مشاهیر بزرگ حوزه فرهنگ و ادب خاطرنشان کرد: با وجود این که پروین اعتصامی عمر کوتاهی داشت ولی در این مدت زمان کوتاه زندگی مضامین تربیتی و اجتماعی تاثیرگذاری از خود به یادگار گذاشته است؛ آثار پروین اعتصامی و خدماتی که به نسل های متوالی ارائه شده باید به بهترین نحو معرفی شود.  

محمدپور با بیان این‌که پروین اعتصامی در حوزه فرهنگی ایران به اختر چرخ ادب معروف است، افزود: باید آثار ادبی که به عنوان گنجینه های فرهنگ و ادب ایران مطرح هستند بیش از گذشته به دنیا معرفی شود تا ارزش چنین آثار ادبی با مضامین عرفانی، تربیتی و انسانی مشخص شود. 

گفتنی است، جشنواره بین المللی پروین اعتصامی به همت انجمن ادبی تبریز و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بنیاد پژوهشی شهریار، اداره کل آموزش و پرورش استان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تبریز، صدا و سیمای مرکز استان و دانشگاه تبریز طی روزهای ٢۴ و ٢۵ اسفند در سالن پتروشیمی تبریز برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها