رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۱ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 26 May

صریر: زنگ پروین اعتصامی در آستانه برگزاری جشنواره بین المللی بزرگداشت آن شاعر بلندآوازه ایران زمین در مدارس تبریز نواخته شد.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی، محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی امروز در آئین نواختن زنگ پروین اعتصامی که همزمان با مدارس سراسر استان در دبیرستان نمونه پروین اعتصامی تبریز نیز برگزار شد، اظهار داشت: پروین اعتصامی نماد زن تحول گرا و تحول آفرین ایرانی است.

وی با بیان این‌که ابعاد شخصیتی این شاعر فرهیخته برای همه مردان و زنان و علاقه مندان فرهنگ و ادب ایران و جهان بی نظیر است، خاطرنشان کرد: آثار این شاعر توانمند نه تنها در داخل ایران بلکه در فرامرزهای کشور شناخته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید با پیروی از سنت حسنه ایرانیان از بزرگان خود تکریم کنیم، یادآوری کرد: تجلیل از مفاخر، بزرگان و پیشکسوتان عرصه فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان‌؛ چشم انداز روشنی برای آینده جوانان رقم می زند.

محمدپور ادامه داد: برای استمرار جریان فرهنگی نیاز به واکاوی ثروت های فرهنگی و هنری خود داریم و تبیین این ذخایر به روح و جان ما طراوت می بخشد. برای سربلندی کشور و رشد و توسعه جامعه باید اقیانوس بیکران شعر و ادب ایران زمین را خوب بشناسیم و آن را تبیین کنیم.

همچنین ابوالفضل علیمحمدی، دبیر علمی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی و مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان‌ در سخنانی اظهار داشت: پروین اعتصامی مادر ادب و ادبیات ایران است و روایتگر صادق روحیات ویژه دختران و زنان ایرانی است.

رییس انجمن ادبی تبریز با بیان اینکه گویا پروین خلق شده بود که روحیه ممتاز زن ایرانی را به نمایش بگذارد، افزود: وی در جوانی جزو نوابغ بود و از کودکی از منابع کتابخانه ای پدرش ( اعتصام الملک) بهره مند شد.

علیمحمدی افزود: جشنواره بین المللی پروین اعتصامی با هدف بزرگداشت و آشنایی با الگوهای ملموس فرهنگی و هنری جامعه برگزار می شود تا افراد جامعه با قرار گرفتن در چنین فضاهایی بتواند با الگوهای فرهنگی، هنری، ادبی و علمی خود بیش از گذشته آشنا شود.

بنابر این گزارش، در پایان این مراسم زنگ پروین اعتصامی در این دبیرستان نواخته شد و تعدادی از دانش‌آموزان و معلمان به قرائت اشعاری از اختر چرخ ادب ایران زمین پرداختند.

گفتنی است، جشنواره بین المللی پروین اعتصامی به همت انجمن ادبی تبریز و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بنیاد پژوهشی شهریار، اداره کل آموزش و پرورش استان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تبریز، صدا و سیمای مرکز استان و دانشگاه تبریز طی روزهای ٢۴ و ٢۵ اسفند در سالن پتروشیمی تبریز برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها