رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: زنگ پروین اعتصامی در آستانه برگزاری جشنواره بین المللی بزرگداشت آن شاعر بلندآوازه ایران زمین در مدارس تبریز نواخته شد.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی، محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی امروز در آئین نواختن زنگ پروین اعتصامی که همزمان با مدارس سراسر استان در دبیرستان نمونه پروین اعتصامی تبریز نیز برگزار شد، اظهار داشت: پروین اعتصامی نماد زن تحول گرا و تحول آفرین ایرانی است.

وی با بیان این‌که ابعاد شخصیتی این شاعر فرهیخته برای همه مردان و زنان و علاقه مندان فرهنگ و ادب ایران و جهان بی نظیر است، خاطرنشان کرد: آثار این شاعر توانمند نه تنها در داخل ایران بلکه در فرامرزهای کشور شناخته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید با پیروی از سنت حسنه ایرانیان از بزرگان خود تکریم کنیم، یادآوری کرد: تجلیل از مفاخر، بزرگان و پیشکسوتان عرصه فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان‌؛ چشم انداز روشنی برای آینده جوانان رقم می زند.

محمدپور ادامه داد: برای استمرار جریان فرهنگی نیاز به واکاوی ثروت های فرهنگی و هنری خود داریم و تبیین این ذخایر به روح و جان ما طراوت می بخشد. برای سربلندی کشور و رشد و توسعه جامعه باید اقیانوس بیکران شعر و ادب ایران زمین را خوب بشناسیم و آن را تبیین کنیم.

همچنین ابوالفضل علیمحمدی، دبیر علمی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی و مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان‌ در سخنانی اظهار داشت: پروین اعتصامی مادر ادب و ادبیات ایران است و روایتگر صادق روحیات ویژه دختران و زنان ایرانی است.

رییس انجمن ادبی تبریز با بیان اینکه گویا پروین خلق شده بود که روحیه ممتاز زن ایرانی را به نمایش بگذارد، افزود: وی در جوانی جزو نوابغ بود و از کودکی از منابع کتابخانه ای پدرش ( اعتصام الملک) بهره مند شد.

علیمحمدی افزود: جشنواره بین المللی پروین اعتصامی با هدف بزرگداشت و آشنایی با الگوهای ملموس فرهنگی و هنری جامعه برگزار می شود تا افراد جامعه با قرار گرفتن در چنین فضاهایی بتواند با الگوهای فرهنگی، هنری، ادبی و علمی خود بیش از گذشته آشنا شود.

بنابر این گزارش، در پایان این مراسم زنگ پروین اعتصامی در این دبیرستان نواخته شد و تعدادی از دانش‌آموزان و معلمان به قرائت اشعاری از اختر چرخ ادب ایران زمین پرداختند.

گفتنی است، جشنواره بین المللی پروین اعتصامی به همت انجمن ادبی تبریز و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بنیاد پژوهشی شهریار، اداره کل آموزش و پرورش استان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تبریز، صدا و سیمای مرکز استان و دانشگاه تبریز طی روزهای ٢۴ و ٢۵ اسفند در سالن پتروشیمی تبریز برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها