رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 18 August

صریر: عصر ۱۱ اسفنده ماه ۹۷ برف و کولاک شدید برجاده های روستای کلم در شهرستان ورزقان چیره شده و ساز سوز سرما نیز بر پیکره کوههای سربه فلک کشیده فائق آمده بود .

به گزارش صریر از تبریز، عصر روز ۱۱ اسفنده ماه ۹۷ برف و کولاک شدید برجاده های روستای کلم در شهرستان ورزقان چیره شده و ساز سوز سرما نیز بر پیکره کوههای سربه فلک کشیده فائق آمده بود .

او همچنان می نواخت غافل از اینکه نوجوانی در این میان مبتلا به بیماری آسم  با این حملات نفس گیر و کشنده دست به گریبان است و راه تنفسش هر لحظه دردناک و ملتهب تر می گردد.

پس از اطلاع به مدیریت مجتمع مس سونگون ؛محمدحسین ایازی مدیر پشتیبانی و همکارانش اسلام زارع پور و محمود روشنی با اعلام آمادگی در شرایط سخت عازم روستای کلم شده و پس از ساعت ها تلاش بالاخره با پاکسازی و مسیرگشایی از برف و کولاک این کودک را نجات و برای ادامه درمان به مراکزدرمانی اعزام نمودند .

گفته می شود؛برای اجرای این ماموریت در شرایط حاد، مهندس شریفی مدیر مردمی مجتمع مس سونگون تاکیدکرده بود، لازم است به هر ترتیب مسیر روستای فوق درکمترین زمان بازگشایی و نجات این کودک در اولویت عملیاتی گردد .

در بین انسان ها و در جامعه گاهی برخی از افراد چنان به سرنوشت دیگران احساس دلبستگی و مسئولیت می‌کنند که گویی به تنهایی عهده‌دار کار همه هستند و همواره آخرین حد بخشش و نهایت از خود گذشتگی و ایثار نسبت به دیگران را نشان می‌دهند.

همه ما نمونه اینها را در دوران کودکی در کتاب‌های درسی مرور کرده و در حافظه خود به یادگار داریم و نیک می دانیم  که ایثار و از خودگذشتگی حد و مرز نداشته و ندارد و چه زیبا ، سعدی علیه الرحمه این شعر را سروده است:

بنی‌آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به‌درد آورَد روزگار
دگر عضوها را نمانَد

قرارتو کز محنت دیگران بی‌غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

همچنین بخشدار مرکزی و فرماندار شهرستان ورزقان نیز برای اجرای این ماموریت درخواست امدا هوایی کرده بودندکه به علت کولاک شدید این امکان برآورده نشد و این مردان سخت کوش و شکست ناپذیر همچون قبل ،یک بار دیگر ازخودگذشتگی را معنی نموده و این واژه زیبا را برای همیشه درآرشیو تاریخ قره داغ ثبت نمودند.

یادآوری این مهم ضروری هست که ،ایران زمین همواره مملو از خودگذشتگی ها بوده و ۸ سال دفاع مقدس نیز نمونه بارز آن است، آنانکه که در آن روزها آبدیده تر شده اند این روزها بیشتر مرد عمل هستند؛ تا باد چنین باد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

داغ بر دل « قره‌داغ »

به گزارش صریر از تبریز، هشت سال پیش در یکی از نشریات پرونده‌ای کار شد که چرا ارسباران، شمال ایران(سواحل خزر) نشد؟ آن روز از بکرترین جنگل‌های ایران گفتیم که به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌های گردشگری در اطراف آن، کمترین توجه را به عنوان مقصد گردشگری به خود جلب کرده بود. یعنی اگر از کودک این سرزمین بپرسید شمال کجاست؟ پاسخ مشخص است، اما جایی که از قره‌داغ و ارسباران بپرسیم، پاسخ شاید مشخص نباشد. ارسبارانی که هر چه از زیبایی‌هایش بگوییم کم گفته‌ایم. منطقه‌ای که تا مرز ثبت جهانی رفته و پرونده‌اش همچنان باز است. «انوشیروان شیروانی» مجری پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران روزی گفت: «یک شیرمرد در قامت استاندار می‌تواند بخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران را ثبت جهانی کند.» این جمله تاریخی درد این روزهای ارسباران است. منطقه ای که از شیرمردان و شیرزنان انگار تهی شده و به جایی رسیده که با پرونده‌ای باز برای ثبت جهانی شدن، از ویژگی‌های خود برای جهانی شدن تهی می شود. این روزها ارسباران سبز دیروز به رنگ الوار و چوب در آمده است. اگر روزی به خاطر بخش های کشاورزی و عشایر نشینی این منطقه ثبت جهانی نشد، فردا این منطقه برای از بین رفتن ویژگی های اصلی خود شاید دیگر جهانی نشود. حکایت غریبی‌است، اگر دیروز بر اثر اتفاق، آتش به جان دیگر اثر جهانی‌مان یعنی بازارتاریخی تبریز افتاد، این روزها برخی سودجویان آتش به جان نگین‌ِ سرسبز آذربایجان انداخته‌اند و جنگل‌های قره‌داغ را به یغما می‌برند و نکته‌ی کار این‌جاست که این‌طرفِ قضیه نه از سازمان محیط‌ زیست صدایی در می‌آید و نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان دلش به حال این میراث می‌سوزد. از سوی دیگر استاندار هم می‌گوید که خبرسازی کار دشمنان است و کار، کارِ انگلیسی‌هاست. یاد آن مسئول چنددهه قبل می‌افتیم که می‌گفت اینها نوار است و واقعیت ندارد. طی این ماه‌ها جز امام جمعه ‌تبریز صدای اعتراضی برای به یغما رفتن این ثروت بلند نشده است و همه دورهم «جشن ماست‌مالی» را برگزار می‌کنند و می‌گویند خبری نیست. در میان این «خبری نیست‌ها» پوپولیست‌های مجازی و حقیقی خبرساز شده‌اند و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و برای خود فالوور جمع می‌کنند. این جماعتِ پوپولیست برایشان مهم نیست که آنچه منتشر می‌کنند چه اثراتی در جامعه دارد، هدف آنها در مرحله اول دیده‌ شدن و در مرحله دوم ریختن هیزم بر آتش قومگرایی است، چرا که خمیر آنها آماده پخت است برای تجزیه طلبان. این روزها باید برگردیم به جمله انوشیروانی شیروانی. این روزها بیش از همه چیز و همه کس، مسئولِ شیرمرد و شیرزنی می‌خواهیم که بگوید چرا حمل و نقل چوب و الواری که قرار بود ممنوع شود، همچنان در روز روشن انجام می شود؟ این روزها این شیرمرد و شیرزن کجا هستند که جلوی به یغما رفتن ثروت عمومی این دیار را بگیرند؟ این روزها نباید اجازه بدهیم داغی دیگر بر دل قره داغ بماند. زلزله ورزقان برای این منطقه کم نبود؟ جعفر محرم پور

آخرین خبرها