رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: عصر ۱۱ اسفنده ماه ۹۷ برف و کولاک شدید برجاده های روستای کلم در شهرستان ورزقان چیره شده و ساز سوز سرما نیز بر پیکره کوههای سربه فلک کشیده فائق آمده بود .

به گزارش صریر از تبریز، عصر روز ۱۱ اسفنده ماه ۹۷ برف و کولاک شدید برجاده های روستای کلم در شهرستان ورزقان چیره شده و ساز سوز سرما نیز بر پیکره کوههای سربه فلک کشیده فائق آمده بود .

او همچنان می نواخت غافل از اینکه نوجوانی در این میان مبتلا به بیماری آسم  با این حملات نفس گیر و کشنده دست به گریبان است و راه تنفسش هر لحظه دردناک و ملتهب تر می گردد.

پس از اطلاع به مدیریت مجتمع مس سونگون ؛محمدحسین ایازی مدیر پشتیبانی و همکارانش اسلام زارع پور و محمود روشنی با اعلام آمادگی در شرایط سخت عازم روستای کلم شده و پس از ساعت ها تلاش بالاخره با پاکسازی و مسیرگشایی از برف و کولاک این کودک را نجات و برای ادامه درمان به مراکزدرمانی اعزام نمودند .

گفته می شود؛برای اجرای این ماموریت در شرایط حاد، مهندس شریفی مدیر مردمی مجتمع مس سونگون تاکیدکرده بود، لازم است به هر ترتیب مسیر روستای فوق درکمترین زمان بازگشایی و نجات این کودک در اولویت عملیاتی گردد .

در بین انسان ها و در جامعه گاهی برخی از افراد چنان به سرنوشت دیگران احساس دلبستگی و مسئولیت می‌کنند که گویی به تنهایی عهده‌دار کار همه هستند و همواره آخرین حد بخشش و نهایت از خود گذشتگی و ایثار نسبت به دیگران را نشان می‌دهند.

همه ما نمونه اینها را در دوران کودکی در کتاب‌های درسی مرور کرده و در حافظه خود به یادگار داریم و نیک می دانیم  که ایثار و از خودگذشتگی حد و مرز نداشته و ندارد و چه زیبا ، سعدی علیه الرحمه این شعر را سروده است:

بنی‌آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به‌درد آورَد روزگار
دگر عضوها را نمانَد

قرارتو کز محنت دیگران بی‌غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

همچنین بخشدار مرکزی و فرماندار شهرستان ورزقان نیز برای اجرای این ماموریت درخواست امدا هوایی کرده بودندکه به علت کولاک شدید این امکان برآورده نشد و این مردان سخت کوش و شکست ناپذیر همچون قبل ،یک بار دیگر ازخودگذشتگی را معنی نموده و این واژه زیبا را برای همیشه درآرشیو تاریخ قره داغ ثبت نمودند.

یادآوری این مهم ضروری هست که ،ایران زمین همواره مملو از خودگذشتگی ها بوده و ۸ سال دفاع مقدس نیز نمونه بارز آن است، آنانکه که در آن روزها آبدیده تر شده اند این روزها بیشتر مرد عمل هستند؛ تا باد چنین باد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها