رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: انجمن ادبی شعر آفرینش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان شرقی همزمان با جشنواره‌ بین‌المللی پروین اعتصامی، با برگزاری جلسه‌ای یاد و خاطره‌ این شاعر نامی را گرامی داشت.

به گزارش صریر از تبریز به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی، تعدادی از اعضای انجمن ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی صبح امروز در آستانه برگزاری جشنواره بین المللی پروین اعتصامی، در خانه این شاعره نامدار ایران زمین حضور یافتند.

اعضای نوجوان مراکز هفت‌گانه کانون پرورش فکری تبریز پس از بازدید از بخش های مختلف خانه تاریخی پروین اعتصامی، جلسه انجمن شعر خود را در سالن جسات مجتمع کانون با حضور ابوالفضل علیمحمدی، دبیر علمی جشنواره پروین اعتصامی و حسین مهرنگ، استاد ادبیات فارسی برگزار کردند.

علیمحمدی در جمع شاعران نوجوان کانون گفت: پروین اعتصامی به تعبیری مادر شعری ما است و توانسته در اشعار خود زنانگی های یک زن ایرانی را در نهایت زیبایی در قالب شعر بنویسد.

او پروین اعتصامی را یک الگوی کامل برای دختران و زنان شاعر دانست و افزود: پروین اعتصامی برای اقشار مختلف مردم شناخته شده است اما می خواهیم با برگزاری جشنواره بین المللی پروین اعتصامی، تبیین کنیم که چرا از پروین اعتصامی به عنوان یک شاعر بزرگ یاد می شود.

علیمحمدی تشریح کرد: دبیرخانه این جشنواره بین المللی بیشتر از آنکه به دنبال سخنرانی های متعدد در روز اختتامیه باشد، می خواهد با برگزاری رویدادهایی مرتبط در نقاط مختف، ابعاد شخصیت پروین اعتصامی را برای جامعه معرفی کند.

همچنین علی بینش، مدیرکل کانون استان در ابتدای این جلسه با ابراز خوشحالی از تشکیل آخرین جلسه‌ انجمن شعر آفرینش در سال ۹۷ با موضوع پروین اعتصامی، کیفیت‌بخشی و توسعه‌ی فعالیت‌های تخصصی را از اهداف برپایی انجمن‌های هنری و ادبی کانون عنوان کرد. 

گفتنی است، جشنواره بین‌المللی پروین اعتصامی توسط انجمن ادبی تبریز با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی، بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بنیاد پژوهشی شهریار، اداره کل آموزش و پرورش استان، سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگی، ‌هنری شهرداری تبریز، صدا و سیمای مرکز استان و دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها