رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: دست پاک با بیان این‌که فرش دستبافت ایران؛ شناسنامه کشور است، گفت: بیش از دو میلیون نفر در هنر صنعت قالیبافی کشور فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار صریر در تبریز، فرشته دست‌پاک، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در تبریز به تشریح فعالیت ها و برنامه های مرکز ملی فرش ایران پرداخت و اظهار داشت: سال ۹۷ بسیار سخت به لحاظ اقتصادی برای کشور بود، چراکه بسیاری از مشکلاتی که امسال تجربه کردیم بار بزرگی از آنها بر دوش وزارت صمت داشت.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: امیدواریم در سال جدید با تلاش، همت و  روحیه‌دهی نشاط را ایجاد کرده و بار این مشکلات را کاهش داد که البته روحیه امید را می‌توان از طریق رسانه‌ها بر مردم تزریق کرد. امیدواریم بتوان قدردان قالیبافان شد که سال‌ها هنر دست خود را سینه به سینه منتقل کرده و باعث فرهنگ کشور شده‌اند. 

دست‌پاک ادامه داد: فرش دستبافت ایران به عنوان شناسنامه دوم و پرچم دوم ایران است به طوریکه هر جا می رویم فرش ایران درخشیده و نام‌آور است. فرش دستبافت موجب فرهنگ و تمدن برای کشور است، به عبارت دیگر فرش دستبافت، زعفران و پسته از جمله سه کالای استراتژیک در کشور بوده ولی هیچ کدام به اندازه فرش قدمت ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آمار غیررسمی مبنی بر اینکه بیش از دو میلیون نفر جمعیت قالیبافی کشور است، تصریح کرد: هر روستایی بروید قطعا با زنی پشت دار قالی مواجه خواهید شد که آذربایجان‌شرقی نمونه بارز است.

دستپاک با اشاره به برگزاری سیزدهمین المپیاد فرش در تبریز اظهار داشت:  المپیاد فرش دانش‌آموزی و دانشجویی برای توسعه و ترویج و نیاز جامعه در دو بخش دانش آموزان و دانشجویان در چندین رشته برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این همایش از  سال گذشته در اصفهان برگزار شد، توضیح داد: امسال تبریز میزبان ۱۶۰ نفر از ۱۸ استان بود به طوریکه ۱۴۷ زن و ۱۳ مرد در این المپیاد شرکت کرده بودند که  ۸۱ نفر آنها دانشجو و ۷۹ دانش‌آموز در ۴ رشته رنگرزی، بافت، مرمت و طراحی شرکت کرده‌اند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران  با بیان اینکه ۲۱ نفر در بخش رنگرزی، ۴۷ نفر در بخش طراحی، ۵۳ نفر در بخش بافت و ۱۹ نفر در بخش مرمت شرکت کرده بودند، افزود: ۹ نفر در بخش دانش‌آموزی و ۱۲ نفر در بخش دانشجویی رتبه اول تا سوم ابن المپیاد را به دست آوردند.

وی خاطرنشان کرد: استان‌های با بیشترین شرکت کننده  اعم از اصفهان، خراسان فارس و تهران بودند، افزود: بیشترین رتبه برتر در این المپیاد  به ترتیب برای استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و تهران و سایر استان‌ها است که رتبه برتر اول برای استان فارس و دوم در بین رتبه‌ها تهران و سوم استان خراسان جنوبی بود. آذربایجان شرقی و اصفهان به صورت مشترک در رتبه چهارم قرار گرفتند.

دست پاک در پاسخ به گلایه‌ای مبنی بر اینکه استان آذربایجان‌شرقی،‌ پایتخت فرش جهان اعلام شده ولی نتوانسته رتبه خوبی در المپیاد به دست بیاورد، گفت: همیشه استان آذربایجان‌شرقی در المپیادها رتبه برتر آورده و امسال استان‌های دیگر تلاش فراوان کرده بودند تا در پایتخت فرش حائز رتبه‌های برتر باشند و باید اجازه رقابت را داد.

وی ادامه داد: هیچ صنعتی در کشورمان به اندازه صنعت فرش در خصوص اشتغال تاثیرگذاری ندارد، ایجاد شغل در این صنعت ارزان است و با حدود ۱۰ تا۲۰ میلیون تومان امکان ایجاد شغل در صنعت فرش است، همچنین این صنعت می‌تواند اشتغال‌زایی در روستاها داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها