رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • الإثنين ۱۸ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Monday 25 March

صریر: جوادی با اشاره به مضامین اخلاقی اشعار پروین اعتصامی گفت: جامعه‌ اصلاح نمی‌شود مگر اینکه روح شفقت و مهربانی در بین مردم ساری و جاری باشد.

به گزارش خبرنگار صریر از تبریز، «محسن جوادی» در جشنواره بین‌المللی پروین اعتصامی در سالن آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز اظهار داشت: تبریز خاستگاه و زادگاه ستارگان بلند آوازه در زمینه علم و دانش است و تاریخ و پربار و غنی دارد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به مسوولان، مردم استان و کشور گفت: همه مسؤولان یک وظیفه داریم و آن این است که اگر از این شهر غافل شویم و  روح نقد و نقادی همچنین پژوهش را فراموش کنیم، دیگر معلوم نیست که ۱۰۰ سال دیگر نامی از این آوازه باشد و یا نه.

جوادی خاطرنشان کرد: چند سال پیش بنده در دانشگاه آتن بودم و یکی از اساتید آتنی در آن جلسه گفت که آتن صدها چهره و نام‌آور داشت، ولی با غفلت از جوانان و رواج روح دانش و آموختن فضای اندیشیدن در شهر موجب شد که آتن امروز فرق زیادی با آتن سابق داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تبریز نام بلندی در عرصه دانش دارد، گفت: مراقب باشیم تا نام تبریز بلند و بلند آوازه بماند. البته امروز به مناسبت سالروز تولد پروین اعتصامی گردهم آمدیم و اگر قرار بود روز تولد همه شعرای تبریز حضور داشتیم، باید هر روز در تبریز بودم. 

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جامعه‌ اصلاح نمی‌شود مگر اینکه روح شفقت و مهربانی در بین مردم ساری و جاری باشد.

وی تصریح کرد: ابیات پروین اعتصامی آینه‌ای است که درد و رنج درونی او را که ناشی از درد بیرون جامعه است، نشان می‌دهد به طوریکه اگر چنین روحی در بین مردم رواج نداشته باشد حتی اگر عدالت محض هم باشد، نمی‌توان انتظار اصلاح داشت.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: پروین اعتصامی شاعری بود که از لحاظ مضمون و محتوای قالب شعر مدرن آشنایی داشت و از آنها الهام می‌گرفت. پروین اعتصامی در سطح عوام و عموم مردم نیست و این نقطه ضعف برای ما می‌باشد که از غنای ادبی وی استفاده نکرده‌ایم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این گره نیاز به دندان ندارد

به گزارش صریر، اگر چرخی در پیچ و خم دادگاه ها بزنید موارد زیاد و عجیب و غریبی می بینید.مشکلاتی که باز کردن گره آن با دندان نیست! وقتی پای درد و دل برخی از افرادی که برای موارد مختلف می خواهند دادخواهی کنند می نشینید تعجبتان چند برابر می شود. طلاق، طرح شکایت به خاطر خیانت، جعل امضای چک، ضرب و شتم و اینگونه مباحث دلایل اتهام های مختلف پرونده های دادگاه هاست. اما می خواهیم چند قدم عقب تر بیاییم و با هم چند گزاره بسیار ساده را مرور کنیم. خیلی از اتفاقاتی که در دادگاه ها می خواهد با دندان باز شود اصلا می تواند به گره نرسد تا بخواهد باز شود! حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه نیست که واقعا برخی از آن ها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد. چند نمونه آن را به صورت عینی با هم مرور می کنیم. پرونده اول: اتهام به دلیل جعل امضای چک برای طرح شکایت آمده بود دادگاه که همسرم از امضای من سوءاستفاده کرده و جعل امضا نموده و در بازار خرج کرده است. دادگاه هم طبق مراحل قانونی بررسی کرد و رای دادگاه صادر شد. اما جالب اینجاست که در خلال رسیدگی به این پرونده این زن و شوهر از هم جدا شدند! بسیار برایم دردناک بود وقتی خلاصه وضعیت پرونده شان را خواندم. شکایت به دلیل جعل امضای زن، توسط شوهرش و استفاده از برگه چک ها در بازار، جالب اینجاست که اکثر چک ها پاس هم شده بود اما چرا این اختلاف به دادگاه کشید! من نه کارشناس حقوقی هستم و نه قاضی اما می خواهم از منظر فرهنگی اجتماعی وضعیت را برایتان شرح دهم. سه نکته در پرونده این زن و شوهر برایم تاسف انگیز بود. اول اینکه این زوج، اختلاف داشتند، دوم اینکه یکی از زوجین قبلا ازدواج کرده بود و این وصلت جدید باعث بروز ناراحتی هایی شده بود، سوم اینکه بحث مشاوره هم پاسخ نداد و این دو در خلال پرونده از هم جدا شدند. اول اینکه چرا در زمان انتخاب همسر دقت کافی و توصیه اسلام را کمتر و یا ناقص رعایت می کنیم؟ چقدر تاکید بر شناخت طرفین و صد البته وجود گزاره های اسلام برای انتخاب توصیه شده است؟‌ حال به مرحله دوم می رسیم، در زندگی مشترک چه توصیه هایی مبنی روش صحیح همسرداری از سوی اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است؟‌ چرا اتاق خواب، بیشتر به اتاق جنگ شبیه است تا محل آرامش؟ چرا برخی همسران طلاق عاطفی دارند و به صورت صرفا نباتی با هم زندگی می کنند؟‌ آیا نمی شود در کنار هم مشکلات را حل کنند؟ ازدواج دوم درست است که دارای حساسیت های خاص خودش است اما می توان با تدبیر هم در انتخاب و هم در زندگی آن را سامان داد. اصلا حرفم سر این است که اگر در خانواده این زوج، هم صحیح انتخاب می کردند و ...

آخرین خبرها